Mamy 10 833 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Spłacenie długów po zmarłym a podatek za spadek

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 27.04.2019

Nabyłem spadek na koniec 2014 roku z dobrodziejstwem inwentarza po zmarłym tacie. Sprzedałem mieszkanie w 2015 roku w celu spłaty taty zobowiązań: kredyty z działalności gospodarczej, ZUS-u, spółdzielni. Praktycznie cała kwota została przeznaczona na spłatę zadłużenia. Oczywiście był spis inwentarza u komornika. Czy US będzie domagał się 19% ze sprzedaży mieszkania? Czy muszę teraz zaciągnąć kredyt, aby zapłacić ten podatek. Jak to ma się do tego „dobrodziejstwa inwentarza”?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Spłacenie długów po zmarłym a podatek za spadek

Nabył Pan spadek z dobrodziejstwem inwentarza, co oznacza, że odpowiada Pan za zobowiązania do wysokości masy czynnej spadku. Odziedziczył Pan mieszkanie o wartości, powiedzmy, 100 tys. zł, i zobowiązania o wartości 100 tys. zł. Oznacza to, że do takiej wartości odpowiada Pan za zobowiązania. Skąd Pan weźmie pieniądze na spłatę wierzytelności, nie ma w sprawie spadkowej znaczenia – w zakresie zaspokojenia wierzycieli.

 

Jednak sprzedaż mieszkania nabytego przed upływem 5 lat, to już osobny temat. Tytuł nabycia mieszkania i jego zbycie przed upływem 5 lat nie jest zależne ani od sposobu nabycia, ani od czegokolwiek.

 

Sprzedaż nieruchomości przed upływem 5 lat rodzi skutki podatkowe. Bez względu na to, że mieszkanie nabyto w drodze spadku, darowizny czy zakupu. Dobrodziejstwo inwentarza to zakres odpowiedzialności za długi spadkowe po zmarłym.

 

Podatek 19% od sprzedaży mieszkania przed upływem 5 lat to już Pana zobowiązanie, nie zobowiązanie spadkowe. Nie ma nic wspólnego ze spadkiem i spłatą wierzycieli zmarłego.

 

Podatek dochodowy od osób fizycznych (zwany dalej PIT) płaci się w przypadku: uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Podatek PIT obliczany jest od dochodu. Oznacza to, że przychód uzyskany z odpłatnego zbycia pomniejszony o koszty odpłatnego zbycia, pomniejsza się także o koszty uzyskania przychodu. Do kosztów uzyskania przychodów zalicza się koszty nabycia oraz koszty wytworzenia (wybudowania) zbywanej nieruchomości lub prawa majątkowego. Jeżeli zbywana nieruchomość lub prawo majątkowe nabyte były w drodze spadku, darowizny lub inny nieodpłatny sposób, kosztem uzyskania przychodów jest kwota zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej nieruchomości lub prawa majątkowego przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn Wolne od podatku PIT są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli uzyskane przychody z tego tytułu przeznaczone zostaną na własne cele mieszkaniowe.

 

W każdym innym przypadku zapłaci Pan podatek. Może Pan oczywiście zaciągnąć kredyt za zapłatę podatku, wnioskować o rozłożenie go na raty czy umorzenie. Podatek jest Pana długiem, nie długiem spadkowym. 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 minus jeden =

»Podobne materiały

Czy po siostrze dziedziczą potomkowie jej przyrodniego rodzeństwa?

Moja zmarła niedawno siostra nie zostawiła testamentu. W spadku pozostawiła wkład mieszkaniowy, bo mieszkania nie wykupiła na własność. Siostra nie miała rodziny, była panną. Obie byłyśmy dziećmi z drugiego małżeństwa mamy. Pozostałe, już nieżyjące rodzeństwo, pochodziło z pierwszego związku małżeńs

Co zrobić, aby cały spadek po dziadku przypadł babci?

Toczy się postępowanie spadkowe po zmarłym dziadku. Co należy zrobić, aby cały spadek przypadł babci?

Więcej niż jedno poświadczenie dziedziczenia

Co stanie się, jeśli spadkobierca, który posiada notarialne poświadczenie dziedziczenia, ale nie wie o testamencie zmarłego, wykorzysta dokument np. do likwidacji środków pieniężnych z konta zmarłego (podczas gdy równocześnie inny spadkobierca w sądzie złoży wniosek o stwierdzenie nabycia spadku)?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »