.
Mamy 12 973 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Spłacanie kredytu

Autor: Arkadiusz Dudkiewicz • Opublikowane: 15.02.2013

Istnieje dwuosobowa spółka cywilna. Jakiś czas temu został zaciągnięty kredyt hipoteczny na zakup działki. Na tej działce jest prowadzona działalność spółki. Czy wspólnik może samodzielnie dokonywać spłaty kredytu spółki cywilnej z rachunku bankowego tejże spółki? A może każdorazowo jest potrzebna zgoda drugiego wspólnika? Oczywiście nie mówimy o kwotach przekraczających zakres zwykłego zarządu.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Poniżej wyjaśniam Pana wątpliwości dotyczące spłaty kredytu.

 

Jak podaje art. 865 § 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.):

 

„§ 2. Każdy wspólnik może bez uprzedniej uchwały wspólników prowadzić sprawy, które nie przekraczają zakresu zwykłych czynności spółki. Jeżeli jednak przed zakończeniem takiej sprawy chociażby jeden z pozostałych wspólników sprzeciwi się jej prowadzeniu, potrzebna jest uchwała wspólników”.

 

Jeżeli zatem na podstawie umowy spółki cywilnej spłaty rat hipotecznego kredytu bankowego zaciągniętego na zakup nieruchomości, na której prowadzona jest działalność spółki, są czynnością zwykłego zarządu majątkiem spółki, to spłacać raty może każdy wspólnik z osobna. Nie jest potrzebna zgoda drugiego wspólnika.

 

Z kolei art. 50 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Prawo bankowe (t.j. Dz. U. z 2002 r. Nr 72, poz. 665 ze zm.) wskazuje:

 

„Posiadacz rachunku bankowego dysponuje swobodnie środkami pieniężnymi zgromadzonymi na rachunku. W umowie z bankiem mogą być zawarte postanowienia ograniczające swobodę dysponowania tymi środkami”.

 

Innymi słowy, jeżeli w umowie rachunku bankowego (lub kredytowej) inaczej nie zastrzeżono, to spłaty rat hipotecznego kredytu bankowego zaciągniętego na zakup nieruchomości, na której prowadzona jest działalność spółki, może dokonywać każdy wspólnik z osobna.

 

Wniosek:

 

Jeżeli inaczej nie postanowiono w stosownych umowach, każdy wspólnik spółki cywilnej może samodzielnie dokonywać spłaty kredytu hipotecznego.

 

 

*Stan prawny z dnia 29.11.2012 r.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • osiem + VII =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl