Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Spłacanie kredytu za mieszkanie babci a dziedziczenie

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 09.12.2017

Spłacam kredyt hipoteczny mieszkaniowy. Mieszkanie jest własnością mojej babci od strony taty, która sporządziła testament, czyniąc mnie w nim jedyną spadkobierczynią. W tej chwili babcia wymaga stałej opieki, ja jednak przebywam za granicą i dlatego opiekuje się nią moja mama. Wyniknął problem, gdyż nagle pojawiła się córka babci (moja ciocia) i naciska na staruszkę, aby zmieniła testament. Jak mogę się teraz zabezpieczyć, aby nie stracić tego mieszkania i aby ciotka nie dziedziczyła po babci? W sumie spłacam je od 15 lat, a zostało mi jeszcze 6 lat. Co w takim wypadku mogę zrobić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Spłacanie kredytu za mieszkanie babci a dziedziczenie

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Niestety problemem jest to, że testament rzeczywiście można zmienić i to wielokrotnie. Dobrze byłoby zatem uregulować tę sytuację czynnością, która zrealizuje się nie po śmierci babci ale teraz, jeszcze za jej życia.

 

W grę w zasadzie mogłyby wchodzić umowy darowizny, dożywocia albo sprzedaży, bo tak naprawdę Pani to mieszkanie kupuje, płacąc cenę na raty.

 

Hipoteka na mieszkaniu nie pozbawia Pani babci możliwości rozporządzenia tym mieszkaniem, ono jest nadal zbywalne.

 

Umowa darowizny – jak Pani zapewne wie – jest umową nieodpłatnego przeniesienia własności, ale jest taki problem, że zalicza się ją na poczet ewentualnego zachowku dla spadkobierców babci, stąd jej bym nie polecała.

 

Umowa sprzedaży przenosić własność odpłatnie, mogłyby Panie w jej treści zaznaczyć, że od 15 lat płaci Pani kredyt właśnie na poczet ceny nabycia.

 

Trzecia możliwość to umowa dożywocia, wydaje mi się w tej sytuacji najlepsza, bo nie jest zaliczana na poczet zachowku, a więc ciocia nie będzie mogła po śmierci babci nic od Pani żądać. Zgodnie z treścią art. 908 § 1 Kodeksu cywilnego – jeżeli w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązał się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie (umowa o dożywocie), powinien on, w braku odmiennej umowy, przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym.

 

Tak więc na tej podstawie Pani babcia przeniosłaby własność mieszkania, a Pani nadal by płaciła za to mieszkanie kredyt i z pomocą mamy się nią opiekowała.

 

Stałaby się Pani jednak właścicielką mieszkania już teraz i nie musiałaby się Pani obawiać zmiany testamentu.

 

Dodam jeszcze, że wszystkie umowy muszą mieć formę aktu notarialnego w przypadku mieszkania.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 plus zero =

»Podobne materiały

Darowizna dla osoby niespokrewnionej

Mieszkamy w budynku należącym do Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, mamy możliwość wykupu mieszkania. Niedawno sąsiad zaproponował nam, że możemy wykupić jego lokal (on nie ma na to pieniędzy). Oczywiście sąsiad miałby do śmierci mieszkać w swoim mieszkaniu. Czy możliwe jest przekazan

Darowizna zakładu produkcyjnego

Jakie opłaty będą związane z dokonaniem darowizny z ojca na syna zakładu produkcyjnego o wartości 350 000 zł? Ojciec otrzymał emeryturę i obecnie chce przepisać zakład na mnie. Mam dwie siostry, czy będę musiał wypłacić im jakieś pieniądze w związku z przejęciem zakładu?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »