.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wynajem mieszkania odziedziczonego po matce

Autor: Anna Jędrzejczak • Opublikowane: 24.05.2008

W styczniu 2006 roku odnajęłam mieszkanie mojej mamy dysponując pełnomocnictwem notarialnym. Mama zmarła w grudniu 2006 r. Obecnie toczy się postępowanie spadkowe, ale za miesiąc lub dwa, mieszkanie to będzie miało dwóch właścicieli – mnie i brata. Chciałabym, żeby najem tego mieszkania trwał przynajmniej do końca umowy tj. 15 stycznia 2009 r. Wiem, że brat będzie chciał ingerować w tę umowę zwiększając czynsz lub doprowadzić do opuszczenia mieszkania. Czy najemcy mogą bez zakłócania im spokoju dysponować tym mieszkaniem na czas trwania umowy? Co może zgodnie z prawem zrobić mój brat?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Spadek nabywa się z dniem jego otwarcia, zatem z dniem śmierci spadkodawcy. Właścicielami mieszkania są więc spadkobiercy z chwilą śmierci spadkodawcy. Nabyli Państwo mieszkanie (zakładam, iż po połowie, tzn. w częściach równych). Wstąpili Państwo zatem na miejsce spadkodawcy w stosunek najmu. Sąd w postanowieniu stwierdzi jedynie fakt nabycia spadku (postanowienie ma charakter deklaratywny). Pani brat jako współwłaściciel mieszkania ma prawo i obowiązek współdziałać z Panią (jako drugim współwłaścicielem) w zarządzie rzeczą wspólną.

 

Do czynności zwykłego zarządu rzeczą wspólną (np. drobne remonty) potrzebna jest zgoda większości współwłaścicieli. W braku takiej zgody każdy ze współwłaścicieli może żądać upoważnienia sądowego do dokonania czynności. Jeżeli większość współwłaścicieli postanawia dokonać czynności rażąco sprzecznej z zasadami prawidłowego zarządu rzeczą wspólną, każdy z pozostałych współwłaścicieli może żądać rozstrzygnięcia przez sąd.

 

Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu (np. sprzedaż rzeczy), potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.

 

Każdy ze współwłaścicieli może wystąpić do sądu o wyznaczenie zarządcy, jeżeli nie można uzyskać zgody większości współwłaścicieli w istotnych sprawach dotyczących zwykłego zarządu albo jeżeli większość współwłaścicieli narusza zasady prawidłowego zarządu lub krzywdzi mniejszość. Każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli.

 

Pożytki i inne przychody z rzeczy (np. czynsz najmu) przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów; w takim samym stosunku współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną. Zatem najemcy nie mogą odmówić właścicielowi dokonania – przy ich udziale – oględzin nieruchomości stanowiących przedmiot umowy. Pani brat – jako współwłaściciel – samodzielnie nie może wypowiedzieć umowy najmu czy podwyższyć czynsz najemcom bez Pani wiedzy i zgody, jednak może zwrócić się do Pani o udzielenie zgody na dokonanie takich czynności, a w przypadku Pani sprzeciwu, może zwrócić się do sądu o udzielenie takiej zgody.

 

Współwłaściciel może wystąpić o wypłacanie jemu należnych mu pożytków (tj. połowy czynszu). Ponadto każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności. Najemcy mogą dysponować lokalem do czasu zakończenia umowy. Może Pani przedłużyć umowę, ale za zgodą współwłaściciela.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • siedem minus dwa =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl