.
Mamy 12 973 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza po ojcu

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 16.02.2009

Po śmierci ojca przyjęliśmy spadek z dobrodziejstwem inwentarza (ojciec pozostawił długi w urzędzie skarbowym i w ZUS). Odbyła się sprawa w sądzie. Sąd określił procentowo, kto ile dziedziczy, i nakazał zrobić spis inwentarza przez komornika sądowego. Komornik sądowy przybył i kazał nam napisać oświadczenia, że ojciec nie pozostawił majątku. Sprawa ucichła. Co dalej robić? Po wizycie w sądzie powiedziano nam, że sprawa jest zamknięta, jednak otrzymaliśmy z urzędu skarbowego pismo o wejściu komornika na zobowiązania ojca.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza stwarza, co prawda, możliwość egzekwowania należności z majątków spadkobierców, ale ograniczeniem jest odpowiedzialność spadkobierców do wysokości uzyskanego przysporzenia, w związku z czym nie trzeba spłacać długów spadkodawcy z własnego majątku. W prawie określa się to mianem „do wartości ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku”. Chodzi o to, czy w masie spadkowej są ruchomości, nieruchomości, pieniądze. Tym samym odpowiada Pan za długi ojca wraz z pozostałymi spadkobiercami do wartości spadku ustalonego przez komornika.

 

Wiedząc o długach ojca w urzędzie skarbowym, winniście złożyć do urzędu skarbowego oświadczenie o sposobie przyjęcia spadku (tu: spadek z dobrodziejstwem inwentarza). Wówczas urząd skarbowy powinien wydać decyzje dotyczące każdego z Was, w których określiłby zakres odpowiedzialności każdego ze spadkobierców. Organ podatkowy musi najpierw wydać w stosunku do każdego ze spadkobierców odrębne postanowienie o wszczęciu postępowania w sprawie odpowiedzialności podatkowej. Każde takie postanowienie wymaga odrębnego doręczenia.

 

W razie braku przedmiotów majątkowych po ojcu urząd powinien postępowanie podatkowe umorzyć. Proszę zatem skontaktować się z urzędem skarbowym i przedstawić mu odpis orzeczenia spadkowego.

 

W przypadku zajęcia jakiegokolwiek składnika Pana majątku osobistego, który nie pochodził ze spadku ojca, należy wnieść do sądu powództwo przeciwegzekucyjne o pozbawienie tytułu wykonawczego – na podstawie którego prowadzona jest egzekucja – wykonalności. Powództwo to należy wnieść przeciwko urzędowi skarbowemu, czyli wierzycielowi. W uzasadnieniu pozwu należy podnieść, że przyjął Pan spadek z dobrodziejstwem inwentarza, a komornik zajął Pana prawo lub rzeczy należące do Pana własnego majątku.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (4):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 8 + cztery =

19.06.2013

niestety nie zawsze można po prostu odrzucić spadek. ja miałam taką sytuację - nie mogłam odrzucić spadku, bo mieszkałam w domu należącym do mamy. musiałam przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza, bo nie miałabym gdzie mieszkać...

oliwia

19.06.2013

Mnie też przerazają te wszystkie formalności związane z przejęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Niedawno zmarł mój Tata i właśnie zastanawiam się jaką formę dziedziczenia wybrać, chyba jednak najprostsze bedzie odrzucenie całego spadku... bo nigdy nie wiadomo, czy załatwiło się wszystko i czy po latach nie zapukają jacyś zapomniani wierzyciele...

agata

17.06.2013

Właśnie zastanawiam się czy przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza czy może całkiem odrzucić spadek po mamie. Też zostały długi wobec ZUS i US :( A mówiłam mamie żeby nie zakładała firmy, bo u nas w rejonie trzeba cudu aby się przebić. Wielkie dzieki że publikujecie te wszystkie sprawy różnych ludzi i pomocne artykuły. Czytam i czytam i juz mi głowa pęka od tej wiedzy prawniczej. Pozdro dla was :)

Aldona

12.06.2013

I to są właśnie nasi urzędnicy!!! Czy taki komornik nie mógł wyjaśnić co i jak albo nie można było poinstruować w sądzie, tylko człowiek niby sprawe załatwił a dalej nie wie jak będzie. Tu pani pranwik pisze, że gdyby doszło do zajęcia jakiś ruchomości czy nieruchomości trzeba złożyć sprzeciw, to co te urzędy robią ?!!! Czy taki urząd skarbowy nie może sprawdzić zanim łape położy na czyjeś mienie tylko cała machina musi ruszyć ?!!! A ty człowieku się broń, bo z założenia jesteś winny!!! Dobrze że tego delikwenta było stać na solidną poradę, ale co z innymi ?!!!!

zbuntowany

.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl