Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Spadek w Polsce pozostały po Niemcu

Autor: Łukasz Mizera • Opublikowane: 24.06.2010

Niedawno zmarł mój mąż, który był Niemcem. Dysponuję niemieckim aktem notarialnym dotyczącym podzielonego spadku po mężu. Z aktu wynika, że w zamian za spłatę jego dzieci z pierwszego małżeństwa uzyskam 100% praw do mieszkania kupionego przez męża w Polsce przed naszym ślubem. Czy muszę dokonywać podziału spadku przed sądem, czy mogę przed notariuszem, skoro pasierbowie zgadzają się z wolą zmarłego ojca?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Z informacji przez Panią podanych wynika, że posiada Pani notarialny dział spadku położonego w Polsce oraz że pomiędzy Panią oraz pozostałymi współspadkobiercami nie ma sporu co do sposobu tego działu.

 

Z opisanego stanu faktycznego wynika, że jedyną kwestią pozostaje uregulowanie stanu prawnego mieszkania, które w całości przypadło Pani.

 

Oznaczałoby to konieczność dokonania wpisu do księgi wieczystej własności nieruchomości na Pani rzecz.

 

Zgodnie z treścią art. 31 ustawy o księgach wieczystych i hipotece „wpis może być dokonany na podstawie dokumentu z podpisem notarialnie poświadczonym, jeżeli przepisy szczególne nie przewidują innej formy dokumentu”.

 

Nie posiadam informacji dotyczących postępowania spadkowego, które było przeprowadzone, przedmiotem tej odpowiedzi będzie więc skupienie się na samej umowie jako czynności zobowiązującej lub rozporządzającej, mając za przedmiot prawo rzeczowe na nieruchomości położonej w Polsce.

 

Sama umowa, której przedmiotem jest dział spadku, lub nawet zwykła umowa sprzedaży nieruchomości położonej w Polsce, ale sporządzona za granicą, może stanowić podstawę do wpisu prawa własności do księgi wieczystej (postanowienie Sadu Najwyższego z dnia 08.01.2004 roku, sygn. akt I CK 39/03). Inną kwestią jest ocena skutków takiej czynności prawnej.

 

W dalszej kolejności powinna Pani uzyskać tłumaczenie przysięgłe tego aktu notarialnego z języka niemieckiego na język polski. Koszt takiego tłumaczenia zależy od konkretnego biura tłumaczeń, jednak stawki tłumaczeń są urzędowo ustalone – ok. 35 złotych za każdą rozpoczętą godzinę tłumaczenia.

 

Kolejnym krokiem jest uzyskanie potwierdzenia autentyczności dokumentu (aktu notarialnego) poprzez uzyskanie tzw. apostille. Kwestia ta jest uregulowana przez Europejską konwencję o zniesieniu wymogu legalizacji dokumentów urzędowych podpisaną w Hadze 5 października 1961 roku. Stroną tej konwencji są m.in. Niemcy, z kolei Polska przyjęła ją w 2005 roku. Apostille (potwierdzenie autentyczności) sporządza się w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

 

Z drugiej strony powinna Pani mieć świadomość tego, że sąd dokonujący wpisu może badać treść dokumentu, podstawę dokonania działu spadku i sam tryb spadkowy.

 

Trzeba bowiem zaznaczyć, że zgodnie z przepisem art. 1108 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego sprawy spadkowe po obywatelach państw obcych nie należą do jurysdykcji krajowej, chyba że postępowanie spadkowe po cudzoziemcu dotyczy nieruchomości położonej w Polsce (art. 1108 § 2). Oznacza to, że nawet jeżeli nieruchomość wchodząca w skład spadku (dotyczy to także nieruchomości lokalowej) jest dziedziczona po obywatelu państwa obcego, cała procedura spadkowa musi być przeprowadzona w Polsce (postępowanie w przedmiocie stwierdzenia nabycia spadku). Jeżeli procedura przeprowadzona była przed sądem niemieckim, istnieje ryzyko oddalenia wniosku i przeprowadzenia na nowo całej procedury w Polsce (sądowo lub notarialnie – od niedawna notariusze mogą poświadczać dziedzicznie).

 

Przedstawienie tej informacji pozwoliłoby na ocenę, czy sąd ksiąg wieczystych dokona wpisu, czy też oddali wniosek o wpis własności w księgach wieczystych.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 9 minus III =

»Podobne materiały

Miejsce sprawy spadkowej - Polska czy USA ?

Niedawno zmarli rodzice mojej mamy, którzy mieszkali w Stanach Zjednoczonych. Dziadkowie posiadali nieruchomość i pieniądze na kontach bankowych w USA, a także – nieruchomość w Polsce. Nie wiem, czy posiadali tylko obywatelstwo amerykańskie, czy polskie też. Moja mama jest spadko
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »