.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Spadek w Niemczech

Autor: Grzegorz Gęborek • Opublikowane: 15.10.2015

Moja siostra mieszkała w Niemczech ponad 20 lat, ale w chwili śmierci miała tylko obywatelstwo polskie. Siostra miała majątek w Niemczech, nie zostawiła testamentu. Jej mąż jest Niemcem. Czy szwagier ma obowiązek przeprowadzić postępowanie spadkowe w Niemczech, czy obowiązuje prawo spadkowe polskie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 25 ust. 1 ustawy wprowadzającej niemiecki kodeks cywilny („Einführungsgesetz zum Bürgerlichen Gesetzbuche in der Fassung der Bekanntmachung vom 21. September 1994 (BGBl. I S. 2494; 1997 I S. 1061), das durch Artikel 3 des Gesetzes vom 22. Juli 2014 (BGBl. I S. 1218) geändert worden ist”; dost.: http://www.gesetze-im-internet.de/bgbeg/BJNR006049896.html; dalej: EGBGB) skutki prawne w przypadku śmierci podlegają prawu państwa, do którego przynależał spadkodawca. Natomiast zgodnie z ust. 2 spadkodawca może wybrać dla majątku nieruchomego położonego w Niemczech w formie rozporządzenia na wypadek śmierci właściwość prawa niemieckiego. Z udzielonych informacji wynika, że siostra tego nie uczyniła.

 

Należy również dla pełnego wyjaśnienia wskazać, iż jeżeli normy kolizyjne zawarte w EGBGB wskazują na prawo państwa, któremu osoba przynależy, a przynależy ona do większej ilości państw (co nie ma miejsca w przypadku Pani siostry), to należy zastosować prawo państwa, z którym ta osoba jest najściślej związana, w szczególności przez zwyczajny pobyt albo przebieg życia. Jeżeli ta osoba jest również Niemcem, to ten status prawny ma pierwszeństwo.

 

Zastosowanie wobec powyższego znajdzie prawo polskie.

 

Osobną kwestią jest jurysdykcja sądu polskiego bądź niemieckiego do przeprowadzenia sprawy o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłej.

 

Zgodnie z Kodeksem postępowania cywilnego (dalej: K.p.c.) „Do jurysdykcji krajowej należą sprawy spadkowe, jeżeli spadkodawca w chwili śmierci był obywatelem polskim lub miał miejsce zamieszkania bądź miejsce zwykłego pobytu w Rzeczypospolitej Polskiej” (art. 1108 § 1 K.p.c.). „Do jurysdykcji krajowej należą również sprawy spadkowe, jeżeli majątek spadkowy albo jego znaczna część znajduje się w Rzeczypospolitej Polskiej” (art. 1108 § 2 K.p.c.).

 

Z uwagi na polskie obywatelstwo Pani siostry sąd polski będzie posiadał również jurysdykcję w sprawie spadkowej.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć - X =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl