Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Spadek w Holandii po zmarłej siostrze

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 06.05.2011

Po mojej siostrze przypadł mi spadek (w euro), od którego zapłaciłem podatek w urzędzie skarbowym w Holandii. Jaki jest tryb postępowania podatkowego w Polsce?

 

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Może Pan skorzystać w Polsce ze zwolnienia i nie płacić podatku. Poniżej szczegóły.

 

Urząd Skarbowy w Rybniku (pismo z dnia 19.03.2003 r., sygn. akt PO436-103) wskazuje, że „w przypadku nabycia rzeczy lub praw majątkowych znajdujących się w państwie, z którym Rzeczpospolita Polska nie zawierała umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania spadków, podatnicy będący obywatelami polskimi lub mającymi miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, zobowiązani są do uiszczenia należnego podatku od majątku spadkowego”. Jest to niestety prawda.

 

Zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą podlega podatkowi, jeżeli w chwili otwarcia spadku lub zawarcia umowy darowizny nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Nie ma zatem wątpliwości, że spadkobranie po osobach zamieszkujących w Holandii podlega opodatkowaniu w Polsce – szczególnie że konwencja podpisana w Warszawie dnia 13 lutego 2002 r. między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Niderlandów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (Dz. U. z dnia 17 grudnia 2003 r.) nie znajduje zastosowania do podatku od spadków i darowizn.

 

Obowiązek podatkowy powstał tu z chwilą przyjęcia spadku. Normalnie byłby Pan obowiązany złożyć w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego zeznanie podatkowe o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych według ustalonego wzoru, tj. druk SD-3. Następnie po przeprowadzonym postępowaniu zostałaby wydana decyzja ustalająca wysokość zobowiązania podatkowego.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Spadkodawcą jest jednak Pańska siostra; może Pan zatem skorzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.

 

Ustawodawca zwalnia od podatku nabycie „własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:

 

  1. zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-8 i ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4, oraz
  2. udokumentują – w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 – ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo=kredytową lub przekazem pocztowym”.

 

Konkludując, by ze zwolnienia skorzystać, winien Pan złożyć w terminie 6 miesięcy (od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku) zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych na druku SD-Z2.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III + dziewięć =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Dziedziczenie przez rodzeństwo

Nasz problem ma związek z dziedziczeniem przez rodzeństwo. Jak rozumiem, rodzeństwo jest ustawowym spadkobiercą po zmarłej siostrze. Jednakże z testamentu spisanego przez zmarłą wynika, iż mieszkanie dziedziczy jej siostrzeniec. Czy wyposażenie mieszkania i kosztowności mają być podzielone pomiędzy spadkobierców ustawowych, czy może należą się spadkobiercy testamentowemu?

 

Spadek po bracie

Nasz brat zmarł, pozostawiając po sobie kredyt w wysokości ok. 20 tys. zł oraz udział w mieszkaniu po naszym tacie. Jeśli chodzi o mieszkanie po ojcu, to sąd przyznał po 1/10 każdej osobie z naszego rodzeństwa. Zastanawiamy się, co zrobić ze spadkiem po bracie. Czy powinniśmy odrzucić spadek, czy może przyjąć go z dobrodziejstwem inwentarza? Co się stanie, gdy gmina dojdzie do dziedziczenia? Czy wtedy będziemy musieli odkupić udział w mieszkaniu?

Kto dziedziczy spadek po samotnej cioci?

Zmarła moja ciocia, była osobą samotną, zostawiła po sobie kilka mieszkań, które były jej wyłączną własnością. Nie sporządziła testamentu. Ciocia była po rozwodzie, nie miała dzieci. Żyje tylko jej mama i siostra (moja mama). Właśnie moja mama chce, żeby babcia zrzeka się spadku po cioci. Twierdzi, że powinna wszystko odziedziczyć, bo my musielibyśmy zapłacić duży podatek, bo tylko ona jest spadkobierczynią. Jak rozumiem, wtedy to od niej będzie zależeć, czy coś dostaniemy. Chciałabym wiedzieć, czy jest możliwość teraz zapisać poszczególne mieszkania na nas. Czy musielibyśmy odprowadzić podatek? I jaki procent? Mama ma długi i obawiam się, że sprzeda mieszkania, żeby je spłacić. Obiecuje, że za 5 lat zapisze nam majątek cioci, ale obawiamy się, że do tego czasu może zmienić zdanie. Co mamy zrobić?

Ustanowienie kuratora dla osoby niepełnosprawnej

Ja i żona odrzuciliśmy spadek po naszym zmarłym synu (nie miał dzieci). Nasi rodzice także muszą to zrobić, ale moja mama jest chora na raka w ostatnim stadium choroby. Nie ma z nią kontaktu. Czy powinniśmy ustanowić kuratora dla osoby niepełnosprawnej, czyli dla mamy? Czy spadek powinno odrzucić też moje i żony rodzeństwo?

Krąg spadkobierców, których należy wymienić we wniosku o stwierdzenie nabycia spadku po rodzicach

Czy w postępowaniu spadkowym po zmarłych rodzicach trzeba wymienić nieżyjące od 45 lat ich dzieci (nieżyjące rodzeństwo)?

Czy można cofnąć decyzję sprzed 40 lat?

W 1976 roku otrzymałam gospodarstwo rolne po zmarłym ojcu. Otrzymałam je na rozprawie sadowej, na której matka i siostra zrzekły się prawa do dziedziczenia. Wówczas istniał przepis, że gospodarstwo rolne może posiadać tylko osoba mająca wykształcenie rolnicze. Tylko ja miałam skończoną taką szkołę. Dziś po sprzedaniu ziemi wybudowałam 2 domy. Czy siostra i matka mogą cofnąć swoją decyzję sprzed 40 lat? Twierdzą, że tak. Czy będę musiała oddać im te wybudowane domy w ramach zachowku?

Podział domu męża po jego śmierci

Jeśli małżonek przed ślubem posiadał dom, to jak będzie wyglądał podział po jego śmierci? Czy dom jest dzielony po równo pomiędzy małżonka i dzieci?

Nieutrzymywanie kontaktów z matką a dziedziczenie

Sprawa dotyczy nieutrzymywania kontaktów z matką a dziedziczenia. Moi rodzice rozwiedli się po 40 latach małżeństwa, mieli wspólnotę majątkową. Jestem ich jedynym dzieckiem, mam 50 lat. Matka mieszka samotnie w ich wspólnym domu. Nie utrzymujemy kontaktów, bo sobie ich nie życzy, nie zezwala na odwiedziny moje, nie zna swoich wnucząt. Ojciec mieszka z moją rodziną w moim domu. Sporządził u notariusza testament, w którym uczynił mnie swoją jedyną spadkobierczynią. Domyślam się, że matka chce mnie bez powodu wydziedziczyć. Sąd przy rozwodzie rodziców zadecydował, że matka ma spłacić połowę domu ojcu w kwocie 30 tys. zł – nie spłaciła jak dotąd ani złotówki. Czy mam szansę odziedziczyć dom rodzinny po rodzicach w całości?

Odrzucenie spadku a roszczenia kuratora zmarłej

Po śmierci mojej mamy jestem spadkobiercą części jej domu. Mama była częściowo ubezwłasnowolniona, jej kuratorem była moja siostrzenica, a jej wnuczka. Dostałam pismo z sądu o sprawie spadkowej. Napisano też, że kurator ma roszczenia finansowe wobec nas (mimo że sama ponosiłam wiele kosztów opieki). Nie jestem zainteresowana spadkiem. Czy jeśli go odrzucę, będę wolna od tych roszczeń?

Jak i gdzie dokonać zrzeczenia się spadku?

Mój ojciec zmarł w zeszłym roku. W testamencie wskazał, że czyni mnie jedyną spadkobierczynią (moja mama nie żyje) mieszkania. Mam brata. W tej chwili toczy się w sądzie sprawa o nabycie spadku. Brat chce się zrzec swojej części spadku na moją korzyść. Jak i gdzie dokonać zrzeczenia się spadku?

Powierzenie procedury spadkowej jednemu ze spadkobierców

Moja mama zmarła w nieokreślonych dotąd okolicznościach. Mieszkam za granicą, siostra zobowiązała się do zajęcia się sprawą spadkową. Ponagla mnie, że powinienem jej przesłać dokumenty (akt urodzenia i akt ślubu). Obawiam się jednak zbytniego pośpiechu i nie wiem, czy powinienem jej powierzyć tę sprawę. Co zrobić?

Dieta radnego po jego śmierci

Czy dieta radnego rady powiatu po jego śmierci wchodzi do masy spadkowej, czy też należy ją wypłacić osobie uprawnionej do renty rodzinnej?

Dokumenty po śmierci mieszkańca DPS-u

Niedawno zmarł mój teść, który w ostatnich latach był mieszkańcem DPS-u. Jakie dokumenty po jego śmierci powinien zgromadzić mój mąż? Teściowa nie żyje od 6 lat (była sprawa spadkowa), a teść pozostawił testament notarialny. Zapisuje w nim majątek swojej córce, ale ta niedawno zmarła. W piśmie notarialnym ojciec pozwolił jej mężowi mieszkać w swoim mieszkaniu do śmierci tegoż zięcia. Co my teraz mamy robić jako spadkobiercy?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »