Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Spadek po rodzinie a podatek

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 06.08.2015

Moja matka zmarła w 1989 roku. Sprawa spadkowa została przeprowadzona w 1990 roku. Podatek od nabycia spadku nie został zapłacony ze względu na brak wyceny nieruchomości. W 1999 roku zmarła moja siostra. Sprawa spadkowa nie została przeprowadzona. W ubiegłym roku zmarł mój ojciec. Sprawa spadkowa po śmierci siostry i ojca została przeprowadzona w tym miesiącu. Jaki podatek będę musiał zapłacić?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Podatkowi od spadków i darowizn podlega m.in. nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem dziedziczenia. Obowiązek podatkowy powstaje przy nabyciu w drodze dziedziczenia z chwilą przyjęcia spadku, lecz odnawia się gdy nabycie niezgłoszone do opodatkowania stwierdzono np. orzeczeniem sądu, wtedy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia.

 

Obecnie, od 2007 r. w przypadku gdy nabycie nie zostało zgłoszone do opodatkowania, obowiązek podatkowy powstaje również z chwilą powołania się przez podatnika przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej na fakt nabycia. Wcześniej norma ta dotyczyła tylko nabycia w drodze darowizny. Warto pamiętać, że do nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych, które nastąpiło przed 1 stycznia 2007 rokiem stosuje się przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn w brzmieniu obowiązującym przed tym dniem.

 

Tym samym, jeśli obowiązek podatkowy powstał, w części odziedziczonej po Pana mamie, w 1990 roku – jeśli wtedy uprawomocniło się orzeczenie sądu w tym zakresie – przedawniło się już prawo do wydania decyzji ustalającej wysokość tego zobowiązania; nie została decyzja ta doręczona przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Nie wiem, czy dziedziczy Pan po siostrze zmarłej w 1999 roku, lecz jeśli tak to jako, że było to nabycie niezgłoszone do opodatkowania i zostało obecnie stwierdzone pismem lub orzeczeniem sądu, teraz odnowi się obowiązek podatkowy i organ będzie mógł wydać decyzję ustalającą wysokość podatku. Więc tu zgodnie z zasadami ogólnymi opodatkowaniu podlegać będzie nabycie własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczające 9637 zł (bowiem jest to I grupa), a podatek zostanie obliczony od nadwyżki podstawy opodatkowania ponad kwotę wolną od podatku, według skali dla I grupy, tj. wyniesie 3%, 5% lub 7% (7% od kwoty nadwyżki powyżej 20 556 zł, a 5% od kwoty nadwyżki między 10 278 zł a 20 556 zł). Winien więc Pan złożyć zeznanie SD-3 w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego, tj. od uprawomocnienia się orzeczenia sądu.

 

Inaczej ma się sprawa ze spadkiem po Pana tacie, jako iż zmarł on po 2007 roku może Pan skorzystać ze zwolnienia z podatku, bowiem zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez m.in. zstępnych (tj. dzieci, wnuki itd.), jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie (w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia) 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku – co wynika z art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Więc w tym przypadku należy w ww. terminie złożyć zgłoszenie SD-Z2.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III - I =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Podatek od darowizny i dochodowy od sprzedaży przedmiotu darowizny

W listopadzie 2006 r. otrzymałem jako darowiznę mieszkanie. Nie zapłaciłem podatku, bo mieszkałem w tym lokalu 5 lat, co było warunkiem zwolnienia. Wartość mieszkania wynosiła wówczas ok. 40 000 zł. W najbliższych miesiącach chciałbym sprzedać to mieszkanie (więc przed upływem 5 lat od nabycia). Czy urząd, określając kwotę podatku, weźmie pod uwagę wartość lokalu w momencie nabycia, czy obecną (czyli ok. 140 000 zł)? Czy będę też musiał zapłacić podatek dochodowy?

Ślub po rozwodzie – czy małżonek babci jest moim dziadkiem w świetle prawa?

Czy osoba, która ożeniła się z moją babcią, a nie jest biologicznie ojcem mojej matki, jest w świetle prawa moim dziadkiem i np. może przekazać mi darowiznę w postaci mieszkania, za którą nie zostanie odprowadzony podatek od darowizny?

Przejęcie firmy po zmarłym

Prowadzę sklep z artykułami spożywczymi, rozliczam się ryczałtem, nie mam kasy fiskalnej ani nie opłacam VAT-u. Niedawno zmarła moja matka, która też prowadziła sklep. Jestem jedynym spadkobiercą i chciałbym przejąć sklep po mamie. Rzecz w tym, że mama rozliczała się na zasadach ogólnych, była vatowcem i miała kasę fiskalną. 1) Jak postępować z urzędem gminy, sanepidem, urzędem skarbowym, ZUS-em, PIP-em i innymi instytucjami? 2) Jak postępować z jedynym pracownikiem zatrudnionym w firmie matki? 3) Czy dotychczasowi podatnicy mogą być nadal, po przejęciu sklepu po mamie, rozliczani na różnych zasadach (ryczałt i zasady ogólne)? 4) Czy aby rozpocząć procedurę przejęcia sklepu matki, muszę czekać na postanowienie o nabyciu spadku? 5) Jak generalnie postępować w przejmowaniu firmy?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »