Mamy 10 970 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Spadek po rodzinie a podatek

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 06.08.2015

Moja matka zmarła w 1989 roku. Sprawa spadkowa została przeprowadzona w 1990 roku. Podatek od nabycia spadku nie został zapłacony ze względu na brak wyceny nieruchomości. W 1999 roku zmarła moja siostra. Sprawa spadkowa nie została przeprowadzona. W ubiegłym roku zmarł mój ojciec. Sprawa spadkowa po śmierci siostry i ojca została przeprowadzona w tym miesiącu. Jaki podatek będę musiał zapłacić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podatkowi od spadków i darowizn podlega m.in. nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem dziedziczenia. Obowiązek podatkowy powstaje przy nabyciu w drodze dziedziczenia z chwilą przyjęcia spadku, lecz odnawia się gdy nabycie niezgłoszone do opodatkowania stwierdzono np. orzeczeniem sądu, wtedy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia.

 

Obecnie, od 2007 r. w przypadku gdy nabycie nie zostało zgłoszone do opodatkowania, obowiązek podatkowy powstaje również z chwilą powołania się przez podatnika przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej na fakt nabycia. Wcześniej norma ta dotyczyła tylko nabycia w drodze darowizny. Warto pamiętać, że do nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych, które nastąpiło przed 1 stycznia 2007 rokiem stosuje się przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn w brzmieniu obowiązującym przed tym dniem.

 

Tym samym, jeśli obowiązek podatkowy powstał, w części odziedziczonej po Pana mamie, w 1990 roku – jeśli wtedy uprawomocniło się orzeczenie sądu w tym zakresie – przedawniło się już prawo do wydania decyzji ustalającej wysokość tego zobowiązania; nie została decyzja ta doręczona przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy.

 

Nie wiem, czy dziedziczy Pan po siostrze zmarłej w 1999 roku, lecz jeśli tak to jako, że było to nabycie niezgłoszone do opodatkowania i zostało obecnie stwierdzone pismem lub orzeczeniem sądu, teraz odnowi się obowiązek podatkowy i organ będzie mógł wydać decyzję ustalającą wysokość podatku. Więc tu zgodnie z zasadami ogólnymi opodatkowaniu podlegać będzie nabycie własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczające 9637 zł (bowiem jest to I grupa), a podatek zostanie obliczony od nadwyżki podstawy opodatkowania ponad kwotę wolną od podatku, według skali dla I grupy, tj. wyniesie 3%, 5% lub 7% (7% od kwoty nadwyżki powyżej 20 556 zł, a 5% od kwoty nadwyżki między 10 278 zł a 20 556 zł). Winien więc Pan złożyć zeznanie SD-3 w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego, tj. od uprawomocnienia się orzeczenia sądu.

 

Inaczej ma się sprawa ze spadkiem po Pana tacie, jako iż zmarł on po 2007 roku może Pan skorzystać ze zwolnienia z podatku, bowiem zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez m.in. zstępnych (tj. dzieci, wnuki itd.), jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie (w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia) 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku – co wynika z art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Więc w tym przypadku należy w ww. terminie złożyć zgłoszenie SD-Z2.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • osiem plus II =

»Podobne materiały

Przejęcie firmy po zmarłym

Prowadzę sklep z artykułami spożywczymi, rozliczam się ryczałtem, nie mam kasy fiskalnej ani nie opłacam VAT-u. Niedawno zmarła moja matka, która też prowadziła sklep. Jestem jedynym spadkobiercą i chciałbym przejąć sklep po mamie. Rzecz w tym, że mama rozliczała się na zasadach ogólnych, była vatow

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »