.
Mamy 12 389 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Spadek po rodzicach a drugie małżeństwo ojca

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 02.11.2011

Jestem wdowcem, mam córkę. Po śmierci żony unormowaliśmy wszystkie sprawy spadkowe. Chcę ponownie wziąć ślub. Co zrobić, by po mojej śmierci córka miała prawo do całego majątku?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W razie wstąpienia w związek małżeński krąg osób uprawnionych do dziedziczenia w razie Pańskiej śmierci ulegnie rozszerzeniu i oprócz córki uprawnioną stanie się Pańska żona. Ich udział w majątku spadkowym wyniesie po 1/2.

 

Oczywiście może Pan rozporządzić majątkiem za życia w drodze darowizny na rzecz córki, wówczas roszczenia przyszłej żony zostaną całkowicie wyłączone co do majątku darowanego. Darowizna dokonana przed zawarciem małżeństwa wyłączy roszczenia żony o zachowek wobec córki.

 

Wskazane rozważania dotyczą jedynie masy majątkowej będącej w Pana władaniu. Z chwilą zawarcia małżeństwa powstanie ustrój wspólności ustawowej (o ile Państwo nie wyłączycie reżimu ustawowego w drodze umowy). Wszelkie prawa majątkowe nabyte w trakcie jego trwania wejdą w skład majątku wspólnego.

 

Wskazane rozważania nie dotyczą porządku dziedziczenia. W dalszym stopniu uprawnionymi do spadku będzie żona i córka. Także sporządzenie testamentu nie wyłączy uprawnień żony z tytułu zachowku.

 

Reasumując, rozwiązaniem najkorzystniejszym z punktu widzenia interesów córki jest darowizna sporządzona przed wstąpieniem w związek małżeński.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero minus osiem =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »