.
Udzieliliśmy ponad 123,6 tys. porad prawnych i mamy 14 119 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Spadek po ojczymie

Opis Problemu:

Moja mama wyszła za mąż kiedy miałam 6 miesięcy. Ojca biologicznego nie poznałam nigdy. Zmieniono nawet moje nazwisko. Czy w świetle prawa jest on moim ojczymem. Mama zmarła 5 lat temu, a niedawno jej mąż. Czy jako pasierbica dziedziczę po nim?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Spadek po ojczymie

Czy pasierbica dziedziczy po ojczymie?

Ojczym – to mąż matki dziecka, który nie jest ojcem tego dziecka. Pomiędzy ojczymem, a pasierbem zachodzi stosunek powinowactwa. Powinowactwo oznacza stosunek prawno-rodzinny zachodzący pomiędzy jednym z małżonków (ale nie jego krewnych), a krewnymi drugiego z małżonków.

 

Z pytania wynika, że ojczym nie przysposobił Pani. Gdyby tak się stało, jego dane znalazłyby się w Pani akcie urodzenia, a pomiędzy Panią i ojczymem zaistniałby stosunek taki jak pomiędzy ojcem, a dzieckiem w rodzinie naturalnej. Przysposobienie zwane jest popularnie adopcją. W świetle prawa jest Pani pasierbicą swojego zmarłego ojczyma.

Dziedziczenie według ustawy

Zgodnie z art. 9311 Kodeksu cywilnego w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych.

 

Dowodem istnienia więzi rodzicielskiej, będącej podstawą dziedziczenia, jest akt urodzenia, w którym zmarły wymieniony jest jako ojciec danej osoby.

 

Pomiędzy Panią, a ojczymem nie zachodził stosunek pokrewieństwa, nie przysposobił Pani, nie jest więc Pani uprawniona do dziedziczenia po ojczymie.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Łukasz Obrał

Mgr prawa, absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od 2004 r. zatrudniony w jednostce pomocy społecznej na stanowisku podinspektora prawnika. Zajmuje się udzielaniem porad w zakresie prawa rodzinnego, cywilnego, pracy, karnego, zabezpieczeń społecznych.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 4 - IX =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl