Mamy 11 826 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Spadek dla niespokrewnionej obcej osoby?

Autor: Karol Jokiel • Opublikowane: 25.11.2008

Przyjaciółka mojej mamy wyraziła wolę sporządzenia testamentu w celu przekazania mi swojego jedynego mienia: mieszkania. Osoba ta ma ok. 85 lat, jest niezamężna i bezdzietna. Z tego, co wiem, jej jedynymi krewnymi są: syn brata oraz jego 3 dzieci. Z uwagi na brak zainteresowania ze strony krewnych przyjaciółka mamy chce mi przekazać swoje mieszkanie. Ponieważ nie jestem spokrewniona z tą panią, pragnęłabym się dowiedzieć, czy mam prawo oczekiwać, że jej wola w testamencie zostanie wypełniona, oraz czy jej jedyni krewni mogą zażądać anulowania testamentu po jej śmierci?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Spadek dla niespokrewnionej obcej osoby?

Powołanie do testamentu osobę niespokrewnioną ze spadkodawcą

Udzielając odpowiedzi na Pani pytanie, należy rozdzielić dwie kwestie:

1. Kwestia skuteczności testamentu, który powołuje do spadku osobę niespokrewnioną ze spadkodawcą.

 

Uprzejmie informuję, że w opisanej przez Panią sytuacji nie ma przeszkód prawnych, aby przyjaciółka Pani mamy przepisała na Panią swój majątek w drodze testamentu, który to testament będzie w pełni skuteczny. Sugeruję jedynie zachowanie formy notarialnej (nie zaś własnoręcznej) testamentu celem uniknięcia w przyszłości ewentualnych prób jego obalenia (chodzi tu przede wszystkim o zarzut sfałszowania testamentu przez Panią czy też o zarzut braku po stronie spadkodawcy świadomości swoich działań).

 

Koszt testamentu notarialnego to maksymalnie ok. 50 zł + VAT, a równocześnie dostaje się gwarancję jego prawidłowego sporządzenia.

Czy krewnym przysługuje zachowek?

2. Kwestia ewentualnych roszczeń krewnych skierowanych do spadku.

 

Krewnym przyjaciółki Pani mamy nie przysługuje zachowek (tj. określona przepisami prawa część spadku przypadająca, niezależnie od treści testamentu, jego krewnym, jeżeli nie otrzymali udziału w spadku wskutek dziedziczenia – art. 991 Kodeksu cywilnego), albowiem zachowek przysługuje tylko zstępnym (dzieciom, wnukom), małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, nie zaś bratu i jego dzieciom.

 

Reasumując: zakładając zachowanie pewnych środków ostrożności (testament notarialny), nie dostrzegam realnej możliwości podważenia testamentu koleżanki Pani mamy, który ustanowi Panią jedynym spadkobiercą.

 

Jedynym elementem, który mógłby Panią niepokoić, jest obowiązek zapłaty podatku w przyszłości, według dosyć wysokiej stawki, od tak otrzymanego spadku, jeżeli nie uda się Pani zapewnić sobie objęcia odpowiednią ulgą podatkową.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziesięć minus 1 =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

Poduszki