Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Spadek dla dziecka a konieczność ustanowienia pełnomocnika

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 05.01.2012

W imieniu córki przyjęłam po zmarłym ojcu spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Były mąż miał sporo długów, ale po sprzedaży jego domu zostaną one spłacone, a reszta środków będzie rozdzielona między spadkobierców. Wkrótce jednak przeprowadzamy się za granicę, nie mogę więc pilnować wszystkich formalności. Czy mogę w imieniu córki np. odpisać się od spadku, by dom mógł być szybko sprzedany? Może lepiej ustanowić pełnomocnika? Jak to zorganizować, by zgoda sądu nie była potrzebna (mieszkamy w dużym mieście, gdzie te sprawy ciągną się miesiącami…)?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z art. 101 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (w skrócie K.r.io.):

 

„§ 1. Rodzice obwiązani są sprawować z należytą starannością zarząd majątkiem dziecka pozostającego pod ich władzą rodzicielską.

 

§ 2. Zarząd sprawowany przez rodziców nie obejmuje zarobku dziecka ani przedmiotów oddanych mu do swobodnego użytku.

 

§ 3. Rodzice nie mogą bez zezwolenia sądu opiekuńczego dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu ani wyrażać zgody na wykonywanie takich czynności przez dziecko”.

 

Zgodnie z art. 98 § 2 K.r.io. rodzice są przedstawicielami ustawowymi dzieci, poza sytuacjami, gdy zachodzi niebezpieczeństwo sprzeczności interesów dzieci i rodziców czy rodzica.

 

Podział majątku wspólnego, w którym partycypują jako spadkobiercy dzieci, należy do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu ich majątkiem. Według art. 101 § 3 K.r.io. rodzice nie mogą bez zezwolenia sądu opiekuńczego dokonywać takich czynności ani też wyrażać zgody na dokonanie ich przez dziecko.

 

Może Pani dokonać podziału majątku dziecka (spadku) i pozostawić pełnomocnictwa, ale dopiero po wyrażeniu przez sąd zgody na określoną czynność.

 

Niestety – jeśli chodzi o majątek małoletniego, każde rozporządzenie majątkiem wymaga zgody sądu rodzinnego.

 

Przyjęła pani spadek z dobrodziejstwem inwentarza, bo tylko taka czynność nie wyma zgody sądu. Odrzucenie spadku także wymaga zgody sądu rodzinnego.

 

W przypadku małoletniego dziecka nie ma możliwości zbycia lub obciążenia nieruchomości bez zgody sądu rodzinnego.

 

Należy pamiętać, że sąd właściwy ustala się ze względu na miejsce zamieszkania dziecka. Jeśli jest możliwość, proszę zameldować dziecko w innej miejscowości – mniejszej, ze względu na siedzibę sądu rodzinnego. W ten sposób zmieni Pani właściwość miejscową sądu i szybciej uzyska Pani wyrok.

 

Jeśli będzie Pani poza granicami kraju, proszę ustanowić pełnomocnika – wówczas Pani obecność nie będzie obowiązkowa. Wyrok uprawomocni się i wówczas będzie można rozporządzić majątkiem dziecka.

 

Obecnie do każdego rozporządzenia majątkiem konieczna będzie zgoda sądu rodzinnego. Jeśli zbycia ma dokonać druga żona ojca dziecka – przy składaniu pozwu do sądu warto uzyskać zgodę na udzielenie pełnomocnictwa tej osobie do zbycia majątku, bowiem do tego także konieczna będzie zgoda sądu.

 

Przykro mi, że nie mam dla Pani lepszych informacji.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 - II =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »