Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Spadek albo zachowek dla bratanka żony

Autor: Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 12.09.2014

Czy bratanek mojej żony będzie miał prawo do spadku albo zachowku, jeśli ta w testamencie wskazała mnie (męża) jako jedynego spadkobiercę?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Kodeks cywilny w części dotyczącej spadków ustala reguły zarówno dziedziczenia ustawowego, jak i na podstawie testamentu.

 

Reguły dziedziczenia ustawowego dotyczą jedynie sytuacji, gdy spadkodawca nie pozostawił po sobie testamentu. W przeciwnym wypadku dziedziczenie następuje zgodnie z treścią rozrządzenia testamentowego.

 

Jak wynika z opisu sprawy, jeden z małżonków powołał do spadku drugiego małżonka, a więc po śmierci spadkodawcy, zgodnie z jego ostatnią wolą, spadek odziedziczy jego małżonek jako spadkobierca testamentowy. Bratanek zmarłego małżonka w takiej sytuacji nie nabędzie praw do spadku po zmarłym spadkodawcy.

 

Ochroną spadkobierców, którzy dziedziczyliby z ustawy, gdyby nie zostawiono testamentu, jest przysługujące im prawo do zachowku.

 

Zgodnie z art. 991 § 1 Kodeksu cywilnego:

 

„Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału”.

 

Z przepisu tego wynika zatem wyraźnie, że tylko ograniczona grupa spadkobierców uprawnionych do dziedziczenia z ustawy ma prawo żądania wypłaty zachowku od spadkobiercy testamentowego.

 

Rodzeństwo współmałżonka i zstępni (dzieci) rodzeństwa nie zostali wymienieni w przepisie dotyczącym zachowku, zatem nie mają prawa do żądania wypłaty pieniędzy odpowiadających części ich ewentualnego udziału przy dziedziczeniu ustawowym. Jeśli więc zostanie sporządzony testament, w którym zostanie wskazany spadkobierca z podstawienia, rodzeństwo spadkodawcy (ich zstępni) nie będzie miało żadnych praw do spadku ani zachowku.

 

Z powyższego wynika, że w razie sporządzenia testamentu bratanek żony nie jest uprawniony do spadku ani do zachowku po jej śmierci.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 1 + II =

»Podobne materiały

Zachowek dla siostrzenicy/bratanicy

Przed pięcioma laty siostra przepisała na siebie gospodarstwo ciotki. Ciotka zmarła w zeszłym roku. Czy należy mi się zachowek?

 

Spadek a zachowek w przypadku istnienia testamentu

Mój tata testamentem zapisał dom mojemu synowi. Mam jeszcze siostrę, a ona córkę. Co z zachowkiem po śmierci taty? Ile i komu się należy pieniędzy, jeśli założymy, że nieruchomość jest warta np. 200 tys. zł?

 

Bratanek i darowizna udziału w spadku

Odziedziczyłem 1/3 domu. Jeden z pozostałych spadkobierców chce mi przekazać swoją (1/3) część budynku. Tą osobą jest mój bratanek (jego ojciec, a mój brat nie żyje). Czy w tej sytuacji możliwe jest uniknięcie płacenia podatku?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »