.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Spadek a eksmałżonka?

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 07.10.2008

Mój mąż jest kilka lat po rozwodzie. Obecnie postanowił dokonać podziału majątku z byłą żoną, ale nie chce się ona na to zgodzić. Jak wyglądałaby sprawa ewentualnego spadku po moim mężu, gdyby do podziału majątku nie doszło? Mąż ma z poprzedniego związku dwoje dzieci oraz jedno nasze.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Spadkobiercami na dzień dzisiejszy po Pani mężu będą:

  • Pani jako małżonka,
  • 3 dzieci Pani męża.

 

Spadek po Pani mężu – w przypadku dziedziczenia ustawowego (jeśli nie będzie testamentu) – będzie obejmował: 1/2 dorobku wspólnego z poprzedniego związku (jeśli w wyroku rozwodowym orzeczono, iż udziały byłych małżonków są równe) i 1/2 majątku z Waszego wspólnego dorobku, jeśli nie macie ustanowionej rozdzielności majątkowej.

 

Pani jako małżonka będzie miała prawo do 1/4 spadku po mężu. Natomiast wszystkie dzieci będą dziedziczyły w częściach równych, tj. każdemu z nich przypadnie również po 1/4 spadku.

 

Dziedziczenie ustawowe wchodzi w grę tylko wówczas, gdy nie ma testamentu. Pani mąż w testamencie może bowiem zmienić powyższy porządek dziedziczenia. Jednakże jeśli któregoś z powyższych spadkobierców nie uwzględni w testamencie, to spadkobierca ten będzie uprawniony jedynie do zachowku.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć - 4 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »