.
Mamy 12 090 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Spadek a dochody z praw autorskich

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 17.09.2016

Czy do spadku (i do zachowku) wliczane są dochody z praw autorskich powstałe po śmierci spadkodawcy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 922 ustawy – Kodeks cywilny prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej.

 

Nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami.

 

W komentowanym przepisie mowa tylko o prawach majątkowych oraz o obowiązkach majątkowych z zakresu prawa cywilnego. Spadek stanowią więc tylko cywilnoprawne podmiotowe prawa majątkowe oraz cywilnoprawne obowiązki majątkowe. Nie wchodzą zaś w skład spadku ani cywilnoprawne podmiotowe prawa niemajątkowe oraz cywilnoprawne obowiązki niemajątkowe, ani też majątkowe prawa i obowiązki, które nie mają charakteru cywilnoprawnego, na przykład uprawnienia majątkowe z tytułu posiadanej koncesji, zobowiązania podatkowe, itp.

 

Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, punktem odniesienia przy obliczaniu stanu czynnego spadku dla potrzeb obliczenia wysokości należnego zachowku może być jedynie chwila otwarcia spadku będąca chwilą śmierci spadkodawcy.

 

Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z dnia 15 kwietnia 1997 r. (I CKU 30/97) spadkobiercy nabywają spadek w stanie istniejącym w chwili jego otwarcia. W odniesieniu do wierzytelności z rachunków bankowych spadkodawcy oznacza to, że wchodzą one w skład spadku jedynie w takim zakresie, w jakim istniały w dniu śmierci spadkodawcy. Spadek nie obejmuje zatem narosłych od tego dnia odsetek od tych wierzytelności, które, stanowiąc pożytki prawa (art. 54 K.c.), zgodnie z art. 207 K.c. w związku z art. 1035 K.c., przypadają spadkobiercy w stosunku do wielkości udziałów.

 

Podobnie rzecz się będzie miała z prawami autorskimi – do spadku wchodzą jedynie te dochody z praw autorskich, które istniały w chwili śmierci spadkodawcy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero + VIII =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe

porady budowlane

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton