
Indywidualne porady prawne
Spadek w testamencie dla drugiej żony a zachowek dla dzieciAutor: Adam Dąbrowski |
Złożyłem pozew o zachowek, gdyż mój ojciec przekazał cały majątek swojej drugiej żonie. Sporządził testament u notariusza, było postepowanie spadkowe, sąd uznał, że testament jest ważny i wydał w tej sprawie prawomocne orzeczenie. Prawo do spadku nabyła w całości żona mojego ojca. Chodzi mi o mieszkanie, które było własnością mojego ojca. Czy jego żona może nie płacić zachowku, tzn. czy może sprzedać mieszkanie lub przekazać córkom i być niewypłacalna? Wiem, że zrobi wszystko, by nie płacić mi zachowku. Jestem jedynym spadkobiercą, o testamencie dowiedziałem się po śmierci ojca. Aktualnie w tym mieszkaniu mieszka córka drugiej żony. |
![]() |
Egzekucja zachowku od drugiej żony ojcaJak na razie – o ile zdążyła ona wpisać się do księgi wieczystej – mieszkanie formalnie jest własnością żony ojca. Niestety może ona w istocie podjąć działania mające na celu doprowadzenie do swego zubożenia, aby w razie przegrania procesu o zachowek teoretycznie nic nie miała. Teoretycznie. W praktyce powinna mieć jakieś dochody z pracy, emerytury, działalności. Egzekucja może być skierowana do tych składników majątkowych.
Uzyskał Pan potwierdzenie tego, że Pana wydziedziczenie nie jest skuteczne. A za tym idzie realizacja prawa do zachowku. Jak by nie było, to 1/4 wartości majątku spadkowego (o ile spadkobiercami ustawowymi byłby tylko Pana oraz zona ojca). Walka o uzyskanie zachowkuPostępowanie o zachowek było zawieszone do czasu prawomocnego orzeczenia co do wydziedziczenia. Wyrok sądu II instancji staje się prawomocny z dniem jego opublikowania. Odpis wyroku służy zasadniczo celom dowodowym. W sprawie o zachowek nie musi Pan czekać na uzyskanie odpisu prawomocnego orzeczenia sądu II instancji. Wręcz wskazane jest następujące postępowanie:
Do drugiego wniosku niech Pan dołączy kopię swego wniosku i odpis orzeczenia sądu II instancji. Wskazane jest ponowienie wniosków o zabezpieczenie powództwa zawartych w pozwie.
Przy braku zakazu rozporządzania mieszkaniem – nic nie zapobiegnie np. przekazaniu mieszkania córce w drodze darowizny albo jego sprzedaży.
Niezbędna jest kontrola księgi wieczystej (co najmniej), aby w razie ujawnienia się nowego właściciela mógł Pan podjąć stosowne do sytuacji oraz przewidziane prawem działania. W przypadku zbycia mieszkania byłoby to powództwo o uznanie umowy zbycia za bezskuteczna wobec Pana.
W skrócie – pozytywny wyrok i może Pan prowadzić egzekucję z tego mieszkania po jego zbyciu, gdy żona ojca nie byłaby już jego właścicielem.
Jeżeli zaś uzyskał Pan unieważnienie testamentu w całości, to tytuł żony ojca do dziedziczenia i nabycia własności upadł. Ale z opisu trudno jest wywnioskować taki skutek.
Masz problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼
Zapytaj prawnika |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>