Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Spadek dla wspólnego syna z drugiego małżeństwa

Autor: Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 02.06.2019

Jestem żoną wdowca, z pierwszego małżeństwa mąż ma trójkę dzieci i wspólnie mamy syna. Z uwagi na zabezpieczenie dzieci z pierwszego małżeństwa swój majątek, którego się dorobiliśmy wspólnie, czyli gospodarstwo rolne i budynek mieszkalny, chcemy przekazać naszemu wspólnemu synowi. Jaka forma przekazania uchroni go przed sprawami spadkowymi i zapłatą zachowka rodzeństwu z pierwszego małżeństwa ojca?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Aby uniknąć spraw spadkowych i zachowku związanych z gospodarstwem rolnym, należy wykluczyć umowę darowizny. Jako taka podlega zaliczeniu na schedę spadkową i jeśli jest uczyniona wobec np. syna – nie ma wpływu okres, w którym została dokonana i zawsze będzie zaliczana do spadku i zachowku. 

 

Najlepszym wyjściem w opisanej przez Pani sytuacji będzie umowa dożywocia. Umowa taka powoduje, że gospodarstwo nie będzie zaliczane do spadku po Pani i po mężu oraz wyklucza prawo żądania zachowku przez dzieci Pani męża od Państwa wspólnego syna. Zgodnie z art. 908 Kodeksu cywilnego:

 

§ 1. „Jeżeli w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązał się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie (umowa o dożywocie), powinien on, w braku odmiennej umowy, przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym.

 

§ 2. Jeżeli w umowie o dożywocie nabywca nieruchomości zobowiązał się obciążyć ją na rzecz zbywcy użytkowaniem, którego wykonywanie jest ograniczone do części nieruchomości, służebnością mieszkania lub inną służebnością osobistą albo spełniać powtarzające się świadczenia w pieniądzach lub w rzeczach oznaczonych co do gatunku, użytkowanie, służebność osobista oraz uprawnienie do powtarzających się świadczeń należą do treści prawa dożywocia”.

 

Przez umowę o dożywocie właściciel nieruchomości (gospodarstwa) zobowiązuje się przenieść jej własność na nabywcę, nabywca zaś zobowiązuje się zapewnić zbywcy lub osobie mu bliskiej lub też zbywcy i osobie bliskiej dożywotnie utrzymanie.

 

Umowa dożywocia dotycząca konkretnej nieruchomości musi być zawarta, pod rygorem nieważności, w formie aktu notarialnego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć - siedem =

»Podobne materiały

Samozatrudnienie sprzedawczyni w sklepie

Czy mogę świadczyć usługi sprzedaży w ramach własnej działalności gospodarczej w sklepie należącym do pracodawcy? Byłabym jego nowym pracownikiem, nie łączyła nas żadna inna umowa o pracę. Jaki rodzaj PKD należy wpisać w taką działalność (branża biżuteryjna)? Jaka forma opodatkowania byłaby najlepsz

 

Koszty procesu o pomówienie

Partnerka mojego znajomego rozpowiedziała jego rodzinie, że jestem jego kochanką – co jest nieprawdą. Czuję się oczerniona i obrażona, dlatego chciałabym wnieść pozew do sądu przeciwko tej kobiecie. Jakie są koszty procesu w takich sprawach? Czy warto wynająć adwokata? Co jeszcze powinnam

 

Fałszywy profil na Facebooku

Ktoś podszył się pode mnie, zakładając na moje imię i nazwisko fałszywy profil na Facebooku, zawierający obraźliwe treści. Konto istniało kilka tygodni, później zostało usunięte – o całej sprawie dowiedziałem się już po jego likwidacji, nie mam zatem żadnych danych potwierdzających jego istnie

 

Wezwanie do ujawnienia listy klientów komornikowi

Prowadzę biuro rachunkowe. Komornik prowadzi egzekucję mojego majątku i wezwał mnie do ujawnienia listy klientów. To będzie mój koniec. Czy mogę się jakoś bronić przed wydaniem tej listy?

 

Jakie konsekwencje za brak inwentaryzacji?

Od 2015 r. prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą - sklep. Rozliczam się według ryczałtu ewidencjonowanego. Jednak dopiero w połowie 2018 roku zauważyłem dwa błędy. Ponieważ nie byłem vatowcem ani nie rozliczałem wydatków, nie zbierałem faktur zakupowych. Zdarzało się niestety, że kupowałem t

 

Czeskie prawo celne - konfiskata alkoholu bez akcyzy polskiemu obywatelowi, konsekwencje

Mój ojciec, który ma 72 lata, był na wycieczce w Czechach i na granicy skonfiskowano mu alkohol, który nie posiadał akcyzy. Zdarzenie miało miejsce na przejściu granicznym w czeskim Cieszynie, autokar stał po stronie polskiej. Tato jako jedyny uczestnik został zatrzymany. Na moment przed przejś

 

Zakup nieruchomości w Czechach przez obywatela Polski

Jestem obywatelem polskim, czy mogę kupić w Czechach działkę pod budowę domu? Dodam, że nie jestem zameldowany w Republice Czeskiej, chcę po prostu kupić działkę (jest to działka rolna, która ma już zezwolenie na budowę). W Polsce jestem zarejestrowany jako rolnik.

 

Obcokrajowiec a darowizna działki

Moim partnerem jest obywatel Kolumbii mieszkający obecnie w Irlandii na podstawie Stamp 4 EUFAM. Chciałabym podarować mu połowę swojej działki w Polsce. Jak należy przeprowadzić taką transakcję?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »