
Indywidualne Porady Prawne
Spadek dla wspólnego syna z drugiego małżeństwaAutor: Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 02.06.2019 |
Jestem żoną wdowca, z pierwszego małżeństwa mąż ma trójkę dzieci i wspólnie mamy syna. Z uwagi na zabezpieczenie dzieci z pierwszego małżeństwa swój majątek, którego się dorobiliśmy wspólnie, czyli gospodarstwo rolne i budynek mieszkalny, chcemy przekazać naszemu wspólnemu synowi. Jaka forma przekazania uchroni go przed sprawami spadkowymi i zapłatą zachowka rodzeństwu z pierwszego małżeństwa ojca? |
Aby uniknąć spraw spadkowych i zachowku związanych z gospodarstwem rolnym, należy wykluczyć umowę darowizny. Jako taka podlega zaliczeniu na schedę spadkową i jeśli jest uczyniona wobec np. syna – nie ma wpływu okres, w którym została dokonana i zawsze będzie zaliczana do spadku i zachowku.
Najlepszym wyjściem w opisanej przez Pani sytuacji będzie umowa dożywocia. Umowa taka powoduje, że gospodarstwo nie będzie zaliczane do spadku po Pani i po mężu oraz wyklucza prawo żądania zachowku przez dzieci Pani męża od Państwa wspólnego syna. Zgodnie z art. 908 Kodeksu cywilnego:
§ 1. „Jeżeli w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązał się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie (umowa o dożywocie), powinien on, w braku odmiennej umowy, przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym.
§ 2. Jeżeli w umowie o dożywocie nabywca nieruchomości zobowiązał się obciążyć ją na rzecz zbywcy użytkowaniem, którego wykonywanie jest ograniczone do części nieruchomości, służebnością mieszkania lub inną służebnością osobistą albo spełniać powtarzające się świadczenia w pieniądzach lub w rzeczach oznaczonych co do gatunku, użytkowanie, służebność osobista oraz uprawnienie do powtarzających się świadczeń należą do treści prawa dożywocia”.
Przez umowę o dożywocie właściciel nieruchomości (gospodarstwa) zobowiązuje się przenieść jej własność na nabywcę, nabywca zaś zobowiązuje się zapewnić zbywcy lub osobie mu bliskiej lub też zbywcy i osobie bliskiej dożywotnie utrzymanie.
Umowa dożywocia dotycząca konkretnej nieruchomości musi być zawarta, pod rygorem nieważności, w formie aktu notarialnego.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>
|
Czy zobowiązania na rzecz gminy przechodzą na małoletnich spadkobierców?Moje małoletnie dzieci zostały ustawowymi spadkobiercami zmarłego wujka (cała najbliższa rodzina odrzuciła spadek). Dzieci nabyły spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Spadkodawca pozostawił po sobie mieszkanie i długi. Mieszkanie wykupił w 2007 r. od gminy z 90% bonifikatę. W akcie notarialnym znajdKupno praw spadkowychJestem zainteresowany zakupem od spadkobierców ustawowych praw i roszczeń do części nieruchomości położonej w Warszawie objętej działaniem dekretu z 26 października 1945 r. (Dz. U. Nr 50, poz. 279). Czy można nabyć taką nieruchomość, a jeśli tak, to jakie dokumenty będą wymagane do sporządzeniaSpadek po macosze, która była bezdzietna – czy należy się pasierbicy?Chciałabym wiedzieć, czy po macosze, czyli drugiej żonie mojego ojca, która niedawno zmarła, należy mi się spadek? Macocha nie miała własnych dzieci. |
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>