
Indywidualne Porady Prawne
Social lending a polskie prawo – czy social lending jest legalny?Autor: Jakub Bonowicz • Opublikowane: 05.07.2010 |
Mam pytanie dotyczące serwis typu social lending. Na jakich zasadach odbywa się prowadzenie serwisu typu social lending? Czy jego prowadzenie wymaga specjalnych zezwoleń lub koncesji, czy też wystarczy założenie zwykłej działalności gospodarczej? Rozważam dwie wersje portalu. Pierwsza: po zakończeniu aukcji następuje zawarcie umowy pomiędzy pożyczkobiorcą a pożyczkodawcą. Inwestor dokonuje wpłaty na konto firmowe portalu, z którego ja dokonuję przelewu pożyczki na konto pożyczkobiorcy po odjęciu ustalonej prowizji, np. 5 zł. Druga wersja: działa podobnie, z tym że po zakończeniu aukcji inwestor otrzymuje dane do przelewu od pożyczkobiorcy i sam dokonuje przelewu pożyczki na konto pożyczkobiorcy, w ten sam sposób pożyczkobiorca spłaca pożyczkę. Czy możliwe jest prowadzenie serwisu w wersji pierwszej? |
Pana Pytania:
Wykorzystane główne źródła:
Podsumowanie odpowiedzi
Prowadzenie działalności w wersji pierwszej budzi wątpliwości z punktu widzenia legalności. Występują tutaj bowiem czynności, które są zastrzeżone wyłącznie dla banków (tj. czynności bankowe sensu stricto) – przyjmowanie wkładów pieniężnych płatnych na żądanie lub z nadejściem oznaczonego terminu (art. 5 ust. 1 pkt 1 Prawa bankowego).
Działania takie rodzą:
Natomiast prowadzenie działalności w wersji drugiej nie narusza przepisów Prawa bankowego, nie wchodzi bowiem w zakres czynności zastrzeżonych wyłącznie dla banków i jest zgodne z prawem, rodzi jednak wiele problemów praktycznych. Nie wolno również:
Uzasadnienie prawne
Kluczowym przepisem jest tutaj art. 5 ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2002 r. Nr 72, poz. 665).
„Art. 5. 1. Czynnościami bankowymi są:
1) przyjmowanie wkładów pieniężnych płatnych na żądanie lub z nadejściem oznaczonego terminu oraz prowadzenie rachunków tych wkładów, 2) prowadzenie innych rachunków bankowych, 3) udzielanie kredytów, 4) (33) udzielanie i potwierdzanie gwarancji bankowych oraz otwieranie i potwierdzanie akredytyw, 5) emitowanie bankowych papierów wartościowych, 6) przeprowadzanie bankowych rozliczeń pieniężnych, 6a) (34) wydawanie instrumentu pieniądza elektronicznego, 7) wykonywanie innych czynności przewidzianych wyłącznie dla banku w odrębnych ustawach.
2. Czynnościami bankowymi są również następujące czynności, o ile są one wykonywane przez banki: 1) (35) udzielanie pożyczek pieniężnych, 2) operacje czekowe i wekslowe oraz operacje, których przedmiotem są warranty, 3) wydawanie kart płatniczych oraz wykonywanie operacji przy ich użyciu, 4) terminowe operacje finansowe, 5) nabywanie i zbywanie wierzytelności pieniężnych, 6) przechowywanie przedmiotów i papierów wartościowych oraz udostępnianie skrytek sejfowych, 7) (36) prowadzenie skupu i sprzedaży wartości dewizowych, 8) udzielanie i potwierdzanie poręczeń, 9) wykonywanie czynności zleconych, związanych z emisją papierów wartościowych, 10) (37) pośrednictwo w dokonywaniu przekazów pieniężnych oraz rozliczeń w obrocie dewizowym.
3. (38) Wydawanie instrumentu pieniądza elektronicznego oraz dokonywanie płatności z jego użyciem określają odrębne przepisy.
4. Działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności, o których mowa w ust. 1, może być wykonywana wyłącznie przez banki, z zastrzeżeniem ust. 5.
5. Jednostki organizacyjne inne niż banki mogą wykonywać czynności, o których mowa w ust. 1, jeżeli przepisy odrębnych ustaw uprawniają je do tego”.
Przepis ten wyznacza przedmiot działalności banków. Wyróżniamy tutaj:
Natomiast jeśli jakaś działalność polega na dokonywaniu czynności, o których mowa w art. 5 ust. 2, to może być ona wykonywana co do zasady przez każdy podmiot, z zachowaniem oczywiście wymogów pozostałych przepisów prawa.
Działalność opisana w wersji pierwszej w istocie może podpadać pod przepis art. 5 ust. 1 pkt 1. Skoro inwestor dokonuje wpłaty na konto firmowe portalu, a z tego konta dokonywany jest przelew pożyczki na konto pożyczkobiorcy, to w zasadzie stanowi to czynność polegającą na przyjmowaniu wkładów pieniężnych płatnych na żądanie lub z nadejściem oznaczonego terminu, a zatem zastrzeżoną wyłącznie dla banków.
Przepisy Prawa bankowego przewidują bardzo surowe sankcje za dokonywanie czynności bankowych bez zezwolenia, jeśli są one zastrzeżone wyłącznie dla banków:
Natomiast prowadzenie działalności w wariancie drugim jest zasadniczo legalne. Tutaj bowiem przelew środków następuje bezpośrednio pomiędzy stronami umowy pożyczki. Właściciel portalu nie przyjmuje zatem wkładów pieniężnych płatnych na żądanie lub z nadejściem oznaczonego terminu ani nie gromadzi środków pieniężnych w celu udzielania pożyczek.
Należy jednak pamiętać, że są tutaj pewne ograniczenia, tj.:
Uwagi
Niezależnie od tego, co powiedziano wyżej, i od legalności prowadzenia działalności w wariancie drugim, rodzi ona wiele problemów praktycznych. Podkreślam, że sygnalizuję tutaj jedynie niektóre kwestie, nie są one objęte zakresem pierwotnego pytania:
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>