Mamy 10 452 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Śmierć konkubenta w trakcie sprawy rozwodowej – spór o pogrzeb

Autor: Marek Nowakowski • Opublikowane: 30.05.2016

Mój przyjaciel zmarł w trakcie sprawy rozwodowej. Mieszkaliśmy razem od kilku lat, zmarł przy mnie, w moim mieszkaniu. Prokurator wydał mi ciało i ja dobrowolnie zorganizowałam pogrzeb. Teraz jego żona straszy mnie i firmę pogrzebową, że naruszyłam jej prawo do pochówku. Nadmieniam, że dzieci mego konkubenta podpisały zgodę na przeprowadzenie pochówku przeze mnie i firmę pogrzebową. Czy żona w trakcie sprawy rozwodowej ma do zmarłego takie same prawa jak w związku małżeńskim? Jak prawo chroni mnie jako faktycznie najbliższą osobę zmarłego? Mój partner żył ze mną i wydał mi ustnie dyspozycję co do swojego pochówku, a ja tę ostatnią wolę zmarłego wykonałam.

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Prawo do pochowania zwłok ludzkich ma najbliższa pozostała rodzina osoby zmarłej, a mianowicie:

 

  1. pozostały małżonek (małżonka),
  2. krewni zstępni,
  3. krewni wstępni,
  4. krewni boczni do 4 stopnia pokrewieństwa,
  5. powinowaci w linii prostej do 1 stopnia.

 

Prawo pochowania zwłok osób wojskowych zmarłych w czynnej służbie wojskowej przysługuje właściwym organom wojskowym w myśl przepisów wojskowych.

 

Prawo pochowania zwłok osób zasłużonych wobec Państwa i społeczeństwa przysługuje organom państwowym, instytucjom i organizacjom społecznym.

 

Prawo pochowania zwłok przysługuje również osobom, które do tego dobrowolnie się zobowiążą.

 

(Zob. art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 31 stycznia 1959 roku o cmentarzach i chowaniu zmarłych, tekst jednolity: Dz. U. z 2011 r. Nr 118, poz. 687 ze zmianami, dalej zwanej: „Ustawą”).

 

Z powyższego wynika, że prawo do pochowania zwłok Pani konkubenta ma zarówno Pani jako osoba, która dobrowolnie zobowiązała się do ich pochowania, jak i pozostała żona Pani konkubenta. Problem polega na tym, czyje zachowanie – w danych, konkretnych okolicznościach – podlega ochronie prawnej.

 

Zgodnie z tezą wyroku Sądu Najwyższego z dnia 14 maja 1982 roku (IV CR 171/82):

 

„O miejscu i sposobie pochowania zwłok, a także o wyborze osoby, która ma się tym zająć, decyduje przede wszystkim pozostawiona wola zmarłego; dopiero gdy zmarły takich dyspozycji nie pozostawił, zajęcie się pogrzebem i podjęcie koniecznych w związku z tym decyzji należy do osób wymienionych w art. 10 ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (Dz. U. Nr 11, poz. 62)”.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Na pierwszy rzut oka, skoro zmarły ustnie wyraził swoją wolę, uprawnioną do pochowania jego zwłok była Pani. Jednakowoż wola zmarłego musiałaby być wyrażona w odpowiedniej formie. Dla testamentów ustnych wymagane jest co najmniej spisanie woli spadkodawcy (przed dniem otwarcia spadku – śmierci spadkodawcy) oraz obecność dwóch pełnoletnich świadków. W Pani przypadku ten warunek nie został spełniony.

 

Co zatem robić w przypadku kolizji praw ze strony uprawnionych do pochówku? W mojej ocenie, sprawę rozstrzygnąć może – w przypadku zaistnienia sporu – sąd powszechny, który będzie rozpoznawał sprawę z powództwa np. pozostałej żony spadkodawcy o ochronę dóbr osobistych przeciwko Pani jako osobie, która pochowała zmarłego (albo odwrotnie). W takim przypadku ważnymi będą okoliczności sprawy, a więc zbadanie przez sąd stosunków między pozostałą żoną a zmarłym oraz między zmarłym a Panią.

 

Jeżeli sąd cywilny dojdzie do wniosku, że pozostała żona swoim żądaniem naruszyła Pani dobra osobiste, żądając prawa do pochowania swojego zmarłego męża, to uzasadnieniem dla takiego wyroku mogłoby być naruszenie przez nią zasad współżycia społecznego w ten sposób, że przed śmiercią toczyła się sprawa rozwodowa i pozostała żona i zmarły byli w konflikcie, a teraz nagle pozostała żona chce pochować męża. Mogłoby to stanowić jakąś strategię procesową.

 

Zgodnie z tezą wyroku Sądu Najwyższego z dnia 6 listopada 1978 roku (IV CR 359/78):

 

„Wola osoby zmarłej, gdzie ma być pochowana ma znaczenie, jednakże wiążące tylko w płaszczyźnie moralnej i tym samym mogące mieć wpływ na ocenę, czy w razie kolizji ze strony uprawnionych do pochowania zwłok z art. 10 ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (j.t. Dz. U. z 1972 r. Nr 47, poz. 298) postępowanie uprawnionego w pierwszej kolejności nie jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego”.

 

Podsumowanie:

 

  • Prawo do pochowania zwłok Pani konkubenta ma jego pozostała żona oraz Pani.
  • Ewentualny spór musiałby się rozstrzygnąć w trybie przepisów Kodeksu cywilnego przed sądem powszechnym.

 

 

 

 

Opis stanu faktycznego z grudnia 2014 r.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 + X =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Umowa konkubentów dotycząca dziedziczenia

Od 15 lat żyję w konkubinacie. Wraz z partnerką wspólnie prowadzimy dom, który razem utrzymujemy. Dorobiliśmy się wielu przedmiotów majątkowych. Jaką umowę powinniśmy spisać, by po śmierci jednego z nas drugie dziedziczyło w całości „wspólny” majątek? Nie chcemy, by przeszedł on na spadkobierców ustawowych (partnerka ma córkę z innym mężczyzną, a razem mamy syna).

 

Środki utrzymania dla niepracującej konkubiny

Mieszkam z moim partnerem w jego mieszkaniu. Mamy dziecko, z którym jestem w domu, ponieważ nie mogę znaleźć pracy. Konkubent twierdzi, że nie ma obowiązku mnie utrzymywać, ponieważ nie mamy ślubu. Cały czas grozi, że wyrzuci nas z mieszkania. Proszę mi doradzić, jakie mam prawa i co mogę zrobić w tej sytuacji.

Nieformalny związek a dziedziczenie nieruchomości

Mój partner jest po rozwodzie, ma dwoje dzieci. Obecnie kończymy budowę wspólnego domu, ja jestem w ciąży. Wszystkie rachunki (i działka) wystawiane są na partnera. W razie śmierci partnera chcielibyśmy, by dom należał do mnie i do dziecka; dwójce dzieci z małżeństwa zostałoby mieszkanie. Czy w tej sytuacji mogłabym uniknąć podatków i roszczeń o zachowek?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »