.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Śmierć najemcy przed wykupem mieszkania z bonifikatą

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 30.07.2021 • Zaktualizowane: 30.07.2021

Babcia była najemcą mieszkania komunalnego. Został złożony wniosek o wykup mieszkania z bonifikatą, skończyło się na wizycie rzeczoznawcy. Zanim dostaliśmy decyzję o wykupie z gminy, babcia zmarła. Jestem wnuczką, która od urodzenia mieszka w tym mieszkaniu. Rodzice zmarli kilka lat wcześniej, a ja od 7 lat opiekowałam się babcią, bo od tego czasu była niepełnosprawna. Pobierałam zasiłek dla opiekuna na nią i od dwóch lat miałam upoważnienie notarialne do spraw urzędowych babci. Czy teraz po śmierci babci mam szansę na przejęcie wykupu mieszkania bądź przejęcia umowy najmu? Dodam, że w chwili obecnej pracuje tylko mąż.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Śmierć najemcy przed wykupem mieszkania z bonifikatą

Śmierć najemcy

Z treści Pani pytania wynika, że zmarła babcia będąca najemczynią lokalu komunalnego. Babcia złożyła wniosek o wykup mieszkania, ale nie zdążyła tego dokonać. Istotne znaczenie dla Pani interesu ma treść art. 691 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym:

 

„§ 1. W razie śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu lokalu wstępują: małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą.

§ 2. Osoby wymienione w § 1 wstępują w stosunek najmu lokalu mieszkalnego, jeżeli stale zamieszkiwały z najemcą w tym lokalu do chwili jego śmierci.

§ 3. W razie braku osób wymienionych w § 1 stosunek najmu lokalu mieszkalnego wygasa.

§ 4. Osoby, które wstąpiły w stosunek najmu lokalu mieszkalnego na podstawie § 1, mogą go wypowiedzieć z zachowaniem terminów ustawowych, chociażby umowa najmu była zawarta na czas oznaczony. W razie wypowiedzenia stosunku najmu przez niektóre z tych osób stosunek ten wygasa względem osób, które go wypowiedziały.

§ 5. Przepisów § 1–4 nie stosuje się w razie śmierci jednego ze współnajemców lokalu mieszkalnego”.

Przejęcie umowy najmu z gminą

Z tego co Pani pisze, zamieszkiwała Pani z babcią, opiekowała się nią, a zatem można byłoby uznać, że była Pani osobą, wobec której babcia była w jakiś sposób obowiązana do świadczeń alimentacyjnych. Co prawda nie jest Pani dzieckiem babci, ale o ile udałoby się wykazać, że babcia wspierała Panią finansowo, może możliwe byłoby przejęcie umowy najmu przez Panią. Musi mieć Pani świadomość, że nie jest jednak spełniona przesłanka kręgu następcy, co powoduje, że w zasadzie to, czy będzie Pani najemczynią, czy też nie, zależy tylko od zarządcy nieruchomością.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 minus dwa =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl