Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Śmierć krótko po ślubie - co należy się żonie?

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 29.10.2019

Miesiąc temu zmarł mój syn. Zawarł związek małżeński w Polsce 3 miesiące temu, ale nie został zarejestrowany w Irlandii, gdzie od 10 lat mieszkał. Tam też został pochowany. Moje pytanie co należy się jego żonie? Czy rzeczy, które nabył, zakupił w czasie sprzed małżeństwa i związku należą się żonie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Śmierć krótko po ślubie - co należy się żonie?

Fot. Fotolia

Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego art. 922 § 1 prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej. Stosownie do treści art. 922 § 2 nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami. Z cytowanego przepisu wynika, iż spadek to ogół praw i obowiązków należących do spadkodawcy w chwili jego śmierci i przechodzących na jego następców prawnych. Spadkobierca (spadkobiercy) w zasadzie wchodzą w sytuację prawną, w jakiej pozostawał spadkodawca. Dziedziczeniu podlegają prawa i obowiązki wynikające ze stosunków cywilnoprawnych.

 

Przy podziale majątku małżonków – istotne jest ustalenie, które przedmioty nabyte były przed zawarciem małżeństwa, a które wspólnie przez małżonków.

 

W kwestii spadku – żona dziedziczy spadek po mężu, bez znaczenia jest, kiedy przedmioty spadkowe zostały przez zmarłego nabyte. Żona nabywa spadek, a więc dziedziczy wespół ze wszystkimi spadkobiercami (o ile ktoś jeszcze wchodzi w krąg spadkobierców) wszystkie przedmioty będące własnością zmarłego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV - I =

»Podobne materiały

Śmierć ojczyma a prawa do spadku

Dziadek, czyli ojczym mojej matki, zmarł w 1990 r., nie pozostawiając spadku. Po jego śmierci babcia mieszkała w ich domu. Kilka miesięcy temu zmarła. Jakie prawo do działki i domu ma moja mama, skoro jej ojczym miała czworo dzieci z poprzedniego małżeństwa? Za jego życia toczył się proces o podział

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »