Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem cywilnym? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Służebność przesyłu

Służebność przesyłu dotyczy wielu właścicieli nieruchomości, którzy borykają się z zakładami energetycznymi. Często zastanawiamy się, czy faktycznie na naszej działce jest ustanowiona służebność przesyłu i czy przypadkiem nie jesteśmy oszukiwani. Dowiedz się więcej na temat służebności przesyłu lub zadaj pytanie naszym prawnikom.

 Praktyka i orzecznictwo legły u podstaw nowelizacji (o której Pan wspomina) wprowadzającej do Kodeksu cywilnego instytucję służebności przesyłu. Wprowadzono ją, aby przeciwstawić się stanowczo wszelkim skrajnościom niekorzystnym zarówno dla właścicieli nieruchomości jak i dla przedsiębiorstw przesyłowych. Tym sposobem zlikwidowano wątpliwość co do prawa do ustanowienia służebności przesyłu, a także co do odpłatności (wynagrodzenia) za nią. Należy zauważyć, że służebność przesyłu (art. 305[1]-305[4] K.c.) chroni w istocie interes obu stron. Jednak przedsiębiorstwa przesyłowe z maniakalnym uporem próbują kurczowo trzymać się stanu orzecznictwa i praktyki (bo te są korzystne wyłącznie dla nich) sprzed sierpnia 2008 r. tj. sprzed wprowadzenia wspomnianej noweli Kodeksu cywilnego.

Nie należy jednak popadać w skrajności i po prostu realizować swoje ustawowe prawo, a aktualnie konstrukcja jest prosta:

wystąpienie o zawarcie umowy,
w razie odmowy ze strony przedsiębiorstwa przesyłowego – wystąpienie do sądu o ustanowienie służebności za wynagrodzeniem.

Powyższe jednak nie wyklucza realizacji przez przedsiębiorstwo przesyłowe trybu stwierdzenia zasiedzenia. Warto jednak spokojnie ustalić stan faktyczny i prawny dotyczący służebności, by wiedzieć, czy jej zasiedzenie jest możliwe.    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

 Jest to nowa instytucja, wprowadzona również nowelizacją z sierpnia 2008 r. Nieruchomość można obciążyć na rzecz przedsiębiorcy, którego własność stanowią urządzenia przesyłowe, prawem polegającym na tym, że przedsiębiorca może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, zgodnie z przeznaczeniem tych urządzeń (służebność przesyłu) – art. 3051 K.c. Roszczenie dotyczy sytuacji, kiedy urządzenia stanowią już własność przedsiębiorcy. Nieruchomością obciążoną jest działka właściciela, uprawnionym natomiast jest przedsiębiorca przesyłowy. Treścią służebności przesyłu jest uprawnienie tegoż przedsiębiorcy do korzystanie z cudzego gruntu, na którym postawiono urządzenie (tak więc zajęcie części gruntu np. pod słup jak i np. wjeżdżanie na działkę w celu przeprowadzenia prac konserwacyjnych). Pierwszym krokiem właściciela powinno być zaproponowanie przedsiębiorcy zawarcia takiej umowy za odpowiednim wynagrodzeniem (jednorazowym lub okresowym). Jeśli przedsiębiorca odmawia zawarcia umowy, to wówczas właściciel może wystąpić do sądu. Sąd może wydać orzeczenie zobowiązujące przedsiębiorcę do złożenia oświadczenia woli o zawarciu umowy za ustalonym wynagrodzeniem. Takie orzeczenie sądu zastępuje oświadczenie przedsiębiorcy (art. 64 K.c.).

Oczywiście ustanowienie służebności przesyłu może być odpłatne jak i nieodpłatne. Odpłatność może polegać na uiszczeniu opłaty jednorazowej albo też opłat okresowych. Nie ma tutaj jakiegoś wyraźnego wskazania co do tego, ile przedsiębiorstwo przesyłowe powinno płacić właścicielowi. Służebność przesyłu jest instytucją, która liczy sobie w Polsce zaledwie kilka miesięcy i praktyka w tym względzie nie jest jeszcze ukształtowana. Wysokość wynagrodzenia będzie zawsze zależeć od okoliczności konkretnego wypadku, brać trzeba pod uwagę takie czynniki, jak:    Przeczytaj pełną treść

 

 Zgodnie z art. 292 Kodeksu cywilnego zasiedzenie to zachowanie właściciela nieruchomości, dające się określić jako posiadanie służebności, tj. korzystanie z cudzej nieruchomości tak jakby przysługiwała mu służebność. Dopuszczalne jest nabycie w drodze zasiedzenia służebności gruntowej, która polega na korzystaniu z trwałego i widocznego urządzenia. Służebność taka jest jedynym spośród ograniczonych praw rzeczowych, które w obecnym stanie prawnym można zasiedzieć. Z regulacji powyższej wynika, że przedmiotem zasiedzenia może być wyłącznie służebność czynna, a więc taka, która polega na korzystaniu przez właściciela nieruchomości władnącej z nieruchomości obciążonej. Zasiedzenie służebności gruntowej możliwe jest tylko wówczas, gdy istnieje trwałe i widoczne urządzenie umożliwiające wykonywanie służebności. Urządzenie takie musi być wynikiem świadomego i pozytywnego działania ludzkiego (zobacz: wyrok Sądu Najwyższego z dnia 10.01.1969 r.; sygn. akt II CR 516/68; OSNCP 1969 r. nr 12 poz. 220). Przyjmuje się, iż powinno być ono wykonane przez posiadacza służebności (zobacz: wyrok Sądu Najwyższego z dnia 24.05.1974 r.; sygn. akt III CRN 94/74; OSNCP 1975 r. nr 6 poz. 94).

Do nabycia służebności przez zasiedzenie stosuje się poza tym przepisy o nabyciu własności nieruchomości przez zasiedzenie, takie same są więc terminy i uzależnienie ich długości od dobrej lub złej wiary.

Początkiem biegu terminów jest przystąpienie przez samoistnego posiadacza służebności gruntowej do korzystania z cudzej nieruchomości w zakresie odpowiadającym treści służebności. Stwierdzenie zasiedzenia służebności następuje w postępowaniu nieprocesowym.

Nowelizacja Kodeksu cywilnego wprowadziła tzw. służebność przesyłu (art. 3051–3054) chroniący w istocie interes obu stron.

Należy wystąpić o zawarcie umowy (potwierdzonej notarialnie), w razie odmowy ze strony przedsiębiorstwa przesyłowego – wystąpić do sądu o ustanowienie służebności za wynagrodzeniem.    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

 

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem cywilnym? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

Treści powiązane

Uzyskanie odszkodowania od zakładu energetycznego

Przez moją działkę przebiega ok. 150 m linii napowietrznej 20kV na czterech słupach betonowych oraz stoi słupowa stacja transformatorowa. Zwróciłem się do zakładu elektroenergetycznego o odszkodowanie. W odpowiedzi kazano mi przysłać aktualny akt własności i mapki, za co oczywiście musiałem zapłacić. Później zakład w piśmie poprosił mnie o ustanowienie służebności. Nie chcę ponosić dalszych kosztów, tym bardziej że moja działka i tak straciła na wartości. Jakie mam szanse na uzyskanie odszkodowania albo rekompensaty od zakładu energetycznego?

Służebność przesyłu

Zapłata za korzystanie z działki bez umowy

Od 17 lat jestem właścicielem działki budowlanej, posiadam warunki zabudowy na sklep. Nie mogłem go jednak budować, ponieważ przez działkę przebiegała od lat (mimo pism i upomnień) linia telefoniczna. Sklep mogłem wybudować dopiero w zeszłym roku. Chcę pozwać firmę telekomunikacyjną do sądu o zapłatę za korzystanie z mojej działki bez umowy za pięć lat wstecz. Jak wysokie powinno być moje roszczenie?

Służebność przesyłu

Służebność mieszkania
Artykuł omawia warunki powstania, istotę oraz warunki wykonywania służebności mieszkania. (służebność przesyłu)

Wybrane opinie naszych klientów:

Odpowiedź na pytanie jest wyczerpująca i rzeczowa, bez prawniczych zawijasów. Zrozumiała i pomocna dla każdego. Superserwis, polecam.

Andrzej

Serwis jest po prostu profesjonalny, odpowiedzi szybkie i wyczerpujące. Poprawcie po prostu reklamę, żeby ludzie mogli łatwiej na was trafić, a warto.

Paweł

Szybko i sprawnie. Pomaga przy wzmocnieniu własnego poglądu. Lepiej się człowiek czuje, wiedząc, że inny prawnik też tak myśli.

Lidia

Opinia Państwa okazała się bardzo użyteczna, gdyż pozwoliła na sprawną obronę przed nadmiernym, wyśrubowanym przez biuro prawne brata oszacowaniem należności. Jeszcze raz dziękuję Państwu za udzieloną pomoc prawną.

Ryszard

Jestem pod ogromnym wrażeniem. Skorzystałem z usług portalu i tego nie żałuje. Będąc poza granicami kraju trudno mi było uzyskać fachową poradę a dzięki ePorady24.pl i udzielającym porad prawnikom wszystko stało się dużo łatwiejsze. Jeszcze raz bardzo dziękuję i zachęcam każdego do skorzystania z serwisu.

Bogumił

Chcę powiedzieć, że ten portal jest rewelacyjny, obsługa jest fantastyczna i godna skorzystania z usług.

Bati

Z czystym sumieniem mogę polecić serwis. Uzyskana porada pomogła mi w uniknięciu bardzo kosztownego błędu i walki z US :) I tak jak opisują – dodatkowe pytania nie kosztują, a bardzo ułatwiają rozwiązanie problemu.

Pozdrawiam serdecznie,

Roman

Super, jak zawsze jasno, rzeczowo i na temat!!!!

Tomasz

BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.

Zbyszek

Bardzo dziękuję za szybką i obszerną odpowiedź. Przyznam, że miałam pewne obawy, korzystając z tego typu porad przez internet. Moje wątpliwości zostały jednak rozwiane, a możliwość zadawania dodatkowych pytań w razie jakichkolwiek wątpliwości przemawia w 100% za tym właśnie serwisem. Gorąco polecam wszystkim :-)

Renata

Przeczytaj wszystkie opinie »
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »