Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem cywilnym? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Służebność przejazdu

Służebność przejazdu jest jedną ze służebności. Warto dowiedzieć się więcej na jej temat, by uniknąć np. niemożności wjazdu na własną posesję usytuowaną za nieruchomością sąsiada. Poczytaj więcej o służebności pojazdu w naszym serwisie.

 Zobowiązanie wspólnoty do przywrócenia posiadania służebności przejazdu przez jej działkę – proces posesoryjny, proces negatoryjny

Działka, będąca własnością starostwa, została sprzedana wraz z garażami 6 osobom, które utworzyły wspólnotę. Przez tę działkę (jeszcze państwową) jeździł sąsiad do swojej posesji położonej obok, pomimo że ma do niej własny dojazd, tyle że drogi nigdy nie wybudował. Wspólnota ogrodziła swą działkę, tym samym zamykając przejazd sąsiadowi. Sąsiad – pomimo że nie dysponuje żadnymi dokumentami potwierdzającymi posiadanie służebności – sądownie domagał się przywrócenia służebności przejazdu przez naszą działkę. Co najdziwniejsze, ów sąsiad zażądał przywrócenia służebności tylko ode mnie – jednego z członków wspólnoty, a przecież wszyscy decydowaliśmy o zagrodzeniu. Tylko przeciwko mnie sąsiad wniósł pozew o przywrócenie posiadania służebności przejazdu. Sąd I instancji oddalił powództwo, ale sąsiad się odwołał do sądu odwoławczego i ten przywrócił mu tę służebność. Teraz tylko ja sam mam zapłacić za dwie sprawy i zwrot kosztów adwokata. Czy to sprawiedliwe? Co mogę zrobić? I ostatecznie czy nasza działka może być ogrodzona, czy nie?    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

 Z pytania wynika, że najprawdopodobniej na rzecz obecnych właścicieli (od których chce Pan kupić działkę) została ustanowiona służebność drogowa polegająca na służebności przejazdu i przechodu przez daną działkę.

Służebność polega na tym, że określona nieruchomość (zwana nieruchomością obciążoną) zostaje obciążona prawem polegającym w szczególności na tym, że określony podmiot może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej. W odniesieniu do opisanego w pytaniu przypadku owo korzystanie będzie polegało na możliwości przejazdu i przechodu przez nieruchomość obciążoną. Jej właściciel nie będzie mógł się sprzeciwiać takiemu korzystaniu, mimo że – co do zasady – ma on prawo żądać, by nikt nie wkraczał na działkę będącą przedmiotem jego własności.

W zależności od sposobu wyznaczenia podmiotów uprawnionych do korzystania z nieruchomości obciążonej możemy mieć do czynienia ze:
Służebnością gruntową, gdy uprawnionym jest każdorazowy właściciel określonej nieruchomości (zwanej nieruchomością władnącą) – np. nieruchomości położonej w drugim rzędzie działek od drogi publicznej. Służebności tego typu są uregulowane w art. 285 i następnych Kodeksu cywilnego.
Służebnością osobistą, gdy uprawnionym jest konkretna osoba fizyczna. Regulacja dotycząca służebności tego typu znajduje się w art. 296 i następnych Kodeksu cywilnego.

Służebności gruntowe obciążają nieruchomość służebną celem zwiększenia użyteczności nieruchomości władnącej, natomiast służebności osobiste obciążają nieruchomość służebną w celu zapewnienia zaspokojenia określonych potrzeb osoby fizycznej. Służebności osobiste mogą obciążać nieruchomość wyłącznie na rzecz osoby fizycznej – niezależnie od tego, czy jest ona właścicielem innej nieruchomości. Służebność osobista jest niezbywalna i nie przechodzi na spadkobierców.    Przeczytaj pełną treść

 

 Z Pana opisu wynika, że nie jest Pan posiadaczem służebności, lecz tym, na czyją rzecz służebność ta została ustanowiona, czyli podmiotem tego ograniczonego prawa rzeczowego. Dlatego też służebność Pana podlega ochronie jak prawo własności.

Artykuł 251 Kodeksu cywilnego stanowi bowiem, że do ochrony ograniczonych praw rzeczowych stosuje się odpowiednio przepisy o ochronie własności. Służebność jest zatem ograniczonym prawem rzeczowym. Tak więc, chcąc chronić swą służebność, może Pan powołać się na art. 222 § 2 K.c., który stanowi, że: „Przeciwko osobie, która narusza własność w inny sposób aniżeli przez pozbawienie właściciela faktycznego władztwa nad rzeczą, przysługuje właścicielowi roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń”. W przepisie tym zawarte jest tak zwane powództwo negatoryjne, które – moim zdaniem – jest odpowiednie w opisanej przez Pana sytuacji. Bowiem osoba, która wykopała rów, naruszyła wykonywanie przez Pana służebności.

Natomiast ewentualne odszkodowanie może być dochodzone na zasadach ogólnych. Musiałby Pan jednak udowodnić przed sądem poniesienie szkody majątkowej, co może być trudne. Gdyby na przykład, jadąc nocą, wpadł Pan autem do rowu, nie wiedząc o jego istnieniu, rachunki za naprawę samochodu stanowiłyby ewentualny dowód dochodzenia odszkodowania. Natomiast w procesie wytoczonym przez Pana na podstawie art. 222 § 2 K.c. może Pan domagać się, aby pozwany doprowadził służebność do stanu poprzedniego i zaniechał naruszeń.    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

 

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem cywilnym? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

Treści powiązane

Publiczny ciąg pieszych a służebność drogi i parkowanie samochodów
Jestem właścicielem kamienicy, która sąsiaduje z nowym pawilonem handlowym. Teren przy moim budynku jest dojściem od drogi publicznej do tego pawilonu, a właścicielem terenu jest właściciel pawilonu. Czy potrzebuję służebności przejścia, skoro droga ta jest określona jako publiczny ciąg pieszych z udziałem zieleni? Czy na tym odcinku mogą parkować klienci pawilonu, utrudniając dostęp do działalności, którą prowadzę w mojej kamienicy?(Służebność przejazdu)

Proces o ustanowienie służebność drogi koniecznej a podejrzenie sędziego o stronniczość
W sądzie rejonowym toczy się sprawa o ustanowienie służebności drogi koniecznej kosztem mojej działki. Ma ona polegać na poszerzeniu istniejącej ścieżki o szerokości ok. 1,5 m do szerokości 3,5 m. Ten szlak istnieje na znacznej części naszego gruntu od wielu lat (nieodpłatnie), a jego poszerzenie ma się odbyć kosztem kolejnych 20 m 2 i związane jest z dewastacją trwałego ogrodzenia, bramy wejściowej i wjazdowej. Sąsiad ma możliwość zapewnienia sobie dojazdu z drugiej strony, lecz domaga się ustanowienia drogi właśnie kosztem mojej działki. Droga ta ma prowadzić do jego domu, który powstał jako samowola budowlana i o ile mi wiadomo, dotąd nie zostało to zalegalizowane. Do opinii biegłych złożyłem zastrzeżenia. Mam jednak wrażenie, że sprawa toczy się tendencyjnie na naszą niekorzyść. Sędzia zwolnił ze stawiennictwa w sądzie biegłego, więc nie wyjaśniono ani jednego przedstawionego przez nas zarzutu, był bardzo nieprzyjemny, nie pozwolił na przedstawienie swojego stanowiska, zadając jedynie pytania, które niewiele wniosły do sprawy. Żałuję, że nie wziąłem adwokata. Czy przepisy prawne pozwalają na ustanowienie służebności przejazdu właśnie w ten sposób? Czy nie jest to naruszenie prawa własności? Na jakie akty prawne należałoby się powołać, aby zapobiec takiemu działaniu? A jeśli już się nie da nic zrobić, czy odzyskam chociaż nakłady związane z przesunięciem ogrodzenia, bramy wjazdowej i wejściowej? Kto takie koszty powinien ustalić? Kto poniesie koszty wykonania tej drogi?

Służebność drogi koniecznej
W artykule omówiono podstawowe zagadnienia związane z jedną z głównych postaci służebności – służebnością drogi koniecznej (służebności przejazdu).

Uzyskanie służebności przechodu i przejazdu
Jestem właścicielem kamienicy w centrum miasta (ziemia jest użytkowaniem wieczystym). Do drogi publicznej jest około 10 metrów, które znajdują się w pasażu łączącym galerię handlową z drogą publiczną (własność prywatna). Właściciel zgadza się na nadanie służebności 2,5 metra szerokości drogi tylko na dojście. Czy można prawnie uzyskać szerszy pas i dojazd? Jaki jest koszt uzyskania służebności przejazdu?

Służebność drogi a nieotrzymanie zasądzonego wynagrodzenia
W 2007 r. zostało przez sąd wydane postanowienie o ustanowieniu drogi koniecznej. Za tę służebność sąd zasądził jednorazową opłatę, której jednak wciąż nie otrzymałem. Czy mam prawo doliczyć do tego wynagrodzenia odsetki za zwłokę? Czy mam prawo nie użyczać służebności, mimo wyroku sądu, ale wobec braku dokonania opłaty i wytyczenia drogi przez geodetę? Kto powinien powołać geodetę?(Służebność przejazdu)

Wykup działki od gminy czy ustanowienie służebności – gdy gmina zabrania przejazdu do nieruchomości

Jestem właścicielem wieczystym gruntu, na którym wybudowałem budynek pod działalność gospodarczą. Teren wokół budynku o szerokość ok. 4 m jest także mój. Nieruchomość graniczy z chodnikiem, który jest działką gminną o wielkości ok. 30 m2. Cały teren wokół posesji wyłożony jest jednolitą kostką. Gmina żąda przywrócenia działki do stanu pierwotnego, czyli popękanego betonu, nie chce sprzedać tego kawałka działki, a co gorsza na wniosek wspólnoty sąsiedniego budynku chce nam zakazać wjazdu poprzez swój grunt, wstawiając słupki metalowe ograniczające wjazd na nasz teren. Czy jest to zgodne z prawem? Dodam, że zwracałem się już do gminy o bezprzetargową sprzedaż terenu i dostałem odmowę.

(Służebność przejazdu)

Wybrane opinie naszych klientów:

Szybka i fachowa odpowiedź na moje pytanie. Oby tak dalej. Dlaczego tak nie robią inni prawnicy?

Arkadiusz

Bardzo dobra obsługa klienta. Szybki kontakt czyni kancelarię bardzo profesjonalną. Sprawy są wytłumaczone bardzo jasno i czytelnie dla osoby niebędącej prawnikiem. Odpowiedź bardzo mi pomogła w sprawie i wyjaśniła kilka spraw innym osobom niemającym wiedzy w opisywanym temacie. Cieszę się, że mogłem po raz kolejny skorzystać z pomocy. Serdecznie pozdrawiam.

Karol

Odpowiedzi mi udzielone były dla mnie zwykłego „śmiertelnika” nie mającego na co dzień do czynienia ze zwrotami prawnymi jasne i zrozumiałe. Kontakt z Zespołem bardzo miły. Jestem BARDZO ZADOWOLONY!!! Jeśli kiedykolwiek przyjdzie mi jeszcze raz prosić o poradę prawną to na pewno skorzystam z pomocy Prawników tego Portalu choć może z drugiej strony lepiej żeby nie było już takich okazji;)

Tomasz

Bardzo fachowa i szybka porada. Nasza sprawa stała w miejscu 2 lata. Po zasięgnięciu porady w tym serwisie sprawa ruszyła wreszcie z miejsca i wiem, co dalej robić.

Pozdrawiam,

Irena

Opinia przeszła moje najśmielsze oczekiwania. Jest bardzo dokładna, rzetelna, odwołująca się do konkretnych przepisów, które cytuje niekiedy wprost – a do tego pozostaje zrozumiała dla przeciętnego człowieka. Będzie dla mnie olbrzymią pomocą. Serdecznie dziękuję za poświęcony czas.

łukasz

Od kilku dni przygotowuje się do sprawy sądowej, szukałam w internecie odpowiedzi na moje pytania z marnym skutkiem. I nagle EUREKA znalazłam portal eporady24. Na moje pytanie otrzymałam wyczerpującą odpowiedź oczywiście na pytania dodatkowe również. Jeszcze raz bardzo dziękuję, dzięki poradzie Pana Dariusza Kostyry bez lęku idę do sądu. Jestem przygotowana. Na pewno polecę ten serwis znajomym i rodzinie i oczywiście również sama skorzystam. Moja ocena to 5 a powinna być 6 :-)

Gosia

Porada napisana bardzo profesjonalnie, termin realizacji super expres, obsługa i zaangażowanie ponad normę. Polecam korzystanie z serwisu eporady24.

Piotr

Eporady to wspaniały pomysł dla wszystkich, którzy cenią swój czas, a jednocześnie oczekują profesjonalnej opinii prawniczej. Dziękuję p. Jakubowi Bonowiczowi za zajęcie się naszą sprawą i życzę samych sukcesów.

Halina

Jestem stałą klientką serwisu prawnego ePorady24.pl. Jestem usatysfakcjonowana udzielanymi poradami, które przekazywane są błyskawicznie, są profesjonalne i wyczerpujące. Kiedy mam wątpliwości, mogę zadać w ramach porady dodatkowe pytania, a odpowiedzi na nie nadchodzą niezwłocznie. Ceny usług są przystępne. Ostatnio miałam bardzo trudną, skomplikowaną sprawę z zakresu prawa pracy. Zwróciłam się do serwisu z prośbą o sporządzenie pozwu. Nie dość, że został on przygotowany bardzo szybko i profesjonalnie, to otrzymałam jeszcze wiele wyjaśnień związanych ze sprawą. Poleciłabym wszystkim korzystanie z takiej formy pomocy prawnej – siedząc przed komputerem, nie wychodząc z domu, otrzymuję wyczerpującą poradę w tempie wręcz ekspresowym. Jest to niewątpliwy komfort.

Olga

Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.

Danuta

Przeczytaj wszystkie opinie »
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »