Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem cywilnym? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Służebność gruntowa

Służebność gruntowa jest ograniczonym prawem rzeczowym, które obciąża nieruchomość służebną dla zwiększenia użyteczności nieruchomości władnącej. Innymi słowy, służebność gruntowa może zakładać np. prawo przejazdu przez działkę sąsiada. Dowiedz się więcej o służebności gruntowej.

 Sposobem na uzyskanie tytułu prawnego do korzystania z gruntu jest nabycie służebności gruntowej przez zasiedzenie, zgodnie z art. 292 K.c., ale tylko w wypadku, gdy polega na korzystaniu z trwałego i widocznego urządzenia (zob. postanowienie SN z 04.11.1998 r., II CKU 69/98, Prok. i Pr. Nr 2/1999, poz. 30). Przy czym, warunkiem nabycia przez zasiedzenie jest to, aby trwałe i widoczne urządzenie zostało wykonane przez posiadacza służebności, a nie przez właściciela nieruchomości, z której posiadacz korzysta w zakresie służebności (zob. wyrok SN z 24.05.1974 r., III CRN 94/74, OSNC Nr 6/1975, poz. 94). Bieg terminu zasiedzenia służebności gruntowej rozpoczyna się od chwili, gdy posiadacz tej służebności przystąpił do korzystania z trwałego i widocznego urządzenia (zob. uchwała SN z 21.04.1967 r., III CZP 12/67, OSNC Nr 12/1967, poz. 212).

Sąd Najwyższy uznał, pomimo niedawnych wątpliwości co do dopuszczalności istnienia służebności gruntowej na rzecz przedsiębiorstwa, że istnieje nie tylko możliwość ustanowienia służebności gruntowej, ale również jej nabycia w drodze zasiedzenia. Właściciele gruntów, na których znajdują się urządzenia takie jak słupy i linie energetyczne, telefoniczne, wodociągi i gazociągi wykorzystywane przez firmy przesyłowe, muszą się więc liczyć z możliwością ustanowienia służebności gruntowej na rzecz przedsiębiorstwa przesyłowego (zob. wyrok SN z 08.09.2006 r., II CSK 112/06, MoP Nr 19/2006, s. 1016).

Nabycie służebności gruntowej przez zasiedzenie jest dopuszczalne nawet wówczas, gdy nie jest ona konieczna, a jedynie usprawnia prowadzenie przedsiębiorstwa (zob. wyrok SN z 31.05.2006 r., IV CSK 149/05). Jak podkreślił SN, okoliczności umieszczenia urządzeń przesyłowych na cudzym gruncie będą miały w sprawach tego rodzaju znaczenie jedynie dla celów określenia terminu zasiedzenia.    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

 Oczywiście samej służebności bez nieruchomości zbyć gmina na rzecz wspólnoty nie może.

Ustanowienie służebności nie jest uzależnione od dokonania wpisu do księgi wieczystej.

Powyższe znajduje potwierdzenie w orzecznictwie. Sąd Najwyższy w jednym ze swych wyjątków stwierdził, iż posiadanie rozciąga się na nieruchomości i jej części składowe, a skoro służebność jest częścią składową nieruchomości, to posiadacz nieruchomości jest uprawniony do posiadania służebności związanych z nieruchomością władnącą. Służebność gruntowa jako część składowo dzieli los nieruchomości, którą obciąża, lub na której została ustanowiona, bo nie może być odrębnym od tych nieruchomości przedmiotem własności. Pan będzie musiał znosić służebność bez względu na to, kto będzie posiadaczem nieruchomości władnącej (to jest tej, na której rzecz służebność została ustanowiona).

Reasumując, jeśli wspólnota nabędzie od gminy nieruchomość władnącą na własność, to nabędzie również służebność. Jeśli będzie tylko dzierżawiła ten grunt, to również ma prawo korzystać z rzeczy i ze związanej z nią służebności.

Służebność wygasa wskutek niewykonywania przez lat 10.

Nadto może Pan się domagać zniesienia służebności, jeśli utraciła dla nieruchomości władnącej wszelkie znaczenie lub stała się dla Pana szczególnie uciążliwa, a ustanowiona służebność nie jest konieczna dla prawidłowego korzystania z nieruchomości władnącej (jednakże w tym ostatnim przypadku będzie Pan musiał zapłacić właścicielowi nieruchomości władnącej wynagrodzenie za utratę służebności).    Przeczytaj pełną treść

 

 Służebność gruntowa w odróżnieniu od służebności osobistej jest prawem związanym z własnością nieruchomości, nie z jej właścicielem, zatem przysługuje każdoczesnemu właścicielowi nieruchomości władnącej i ogranicza każdoczesnego właściciela nieruchomości obciążonej. Najczęściej występującą służebnością gruntową jest służebność przechodu i przejazdu. Jednak treść służebności gruntowej nie musi się ograniczać tylko i wyłącznie do służebności przejazdu i przechodu, choć w praktyce służebność ta występuje najczęściej. W zasadzie treść służebności gruntowej ogranicza jedynie definicja służebności gruntowej zawarta w art. 285 § 1 K.c. w oraz art. 285 § 2 stanowiącym, że „służebność gruntowa może mieć jedynie na celu zwiększenie użyteczności nieruchomości władnącej”. Oprócz służebności przejazdu i przechodu częstą służebnością gruntową, z jaką można się spotkać, jest służebność polegająca na możliwości doprowadzenia przyłączy gazu, energii elektrycznej, wody i innych mediów.

Podobnie jak wszelkie ograniczone prawa rzeczowe, służebności gruntowe powstają przede wszystkim w trybie umownym. Następuje tu zawarcie umowy pomiędzy właścicielem nieruchomości obciążonej a nabywającym prawo służebności właścicielem nieruchomości władnącej. W odniesieniu do oświadczenia woli właściciela nieruchomości obciążonej konieczne jest dochowanie – pod rygorem nieważności – formy aktu notarialnego (art. 245 § 2 K.c.). Taka forma dokumentu stanowi też podstawę wpisu prawa służebności do księgi wieczystej (art. 31 ust. 1 ustawy o księgach wieczystych i hipotece).    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

 

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem cywilnym? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

Treści powiązane

Problem z drogą dojazdową – służebność gruntowa

Moja działka, na której obecnie buduję dom, ma dostęp do drogi publicznej przez tzw. służebność przez działkę sąsiada (służebność jest wpisana do Księgi wieczystej). Droga ta jest pasem o szerokości 3 metrów i długości około 30 metrów, wytyczonym i zaksięgowanym notarialnie. Sąsiad zażądał ode mnie odkupienia tego pasa, by mogły po nim poruszać się pojazdy wjeżdżające na plac budowy. W wydziale geodezji dowiedziałem się jednak, że to niemożliwe. Sąsiad zaczął więc budować nowy płot tak, by uniemożliwić przejazd ciężarówkom. Co mogę zrobić, by zmusić go do zaprzestania?Zasiedzenie
W artykule omówiono instytucję zasiedzenia ruchomości i nieruchomości.(Służebność gruntowa)

Służebność drogi koniecznej
W artykule omówiono podstawowe zagadnienia związane z jedną z głównych postaci służebności gruntowej – służebnością drogi koniecznej.

Zasiedzenie nieruchomości i prawo pierwokupu

Mam bardzo wąską działkę. Graniczy ona z działką sąsiada, której właścicielem był jego dziadek. Niedługo mija 30 lat od jego śmierci. Sąsiad jest bezrobotny, korzysta z pomocy miasta, od pewnego czasu więc nie płaci podatku za ziemię. Ma jeszcze brata, ale ten nie interesuje się nieruchomością. Czy da się doprowadzić do zasiedzenia tej nieruchomości przez sąsiada, tak byśmy mogli później odkupić od niego kilkumetrowy pas ziemi wzdłuż naszej działki? Jak sformułować stosowną umowę?

(Służebność gruntowa)

Wybrane opinie naszych klientów:

Ogromne dzięki! Porada była mi bardzo pomocna, przede wszystkim podbudowała mnie i dodała pewności. Bardzo, bardzo dziękuję!

Elżbieta

Opinia Państwa okazała się bardzo użyteczna, gdyż pozwoliła na sprawną obronę przed nadmiernym, wyśrubowanym przez biuro prawne brata oszacowaniem należności. Jeszcze raz dziękuję Państwu za udzieloną pomoc prawną.

Ryszard

Stanowczo muszę powiedzieć, że korzystanie z usług serwisu eporady24 to prawdziwa przyjemność. Porady są profesjonalne, szybkie i pomocne, i w dodatku za rozsądną cenę. Ocena max.: 5/5. Serdecznie dziękuję.

Hubert

Polecam ponieważ odpowiedzi są konkretne i na temat. Podoba mi się ,że zawsze można zadać pytania dodatkowe i to, że szybko otrzymałam odpowiedź. Również w weekendy można uzyskać poradę co dla mnie było bardzo istotne.

Paulina

Bardzo szczerze polecam!!!!! Serdecznie dziękuję panu Karolowi za tak ludzkie podejście do sprawy i ogromną pomoc. Pomimo moich wahań sprawił Pan, że nabrałam pewności siebie. Portal polecił mi brat i teraz ja będę go polecała.

Serdecznie pozdrawiam.

Tomasz

Z tego rodzaju usługi korzystałam pierwszy raz. Zadałam pytanie w nocy, rano miałam wycenę, a po południu już odpowiedź. Bardzo czytelną i jasną. Po pytaniach dodatkowych też odpowiedzi były szybkie i zrozumiałe nawet dla laika.

Małgorzata

Chciałam gorąco podziękować za udzielone odpowiedzi, a także cierpliwość w tłumaczeniu zagadnień być może prostych, ale dla mnie laika zupełnie niezrozumiałych. Wiedza prawnicza udzielającego mi wparcia pozwoli w pełni świadomie „nie dać” się niektórym urzędom, a także pozwoli obronić swoje racje.

Raz jeszcze dziękuje i polecam usługi eporady24.pl

Anna

Państwa odpowiedź bardzo mi pomogła w ocenie mojej sytuacji prawnej. Udało mi się dzięki niej zaoszczędzić dużo czaaaasu i pieniędzy.

Pozdrawiam,

Jarek

Bardzo profesjonalna obsługa. Czyste i jasne odpowiedzi na zadawane pytania. Bardzo polecam, może to pomóc rozwiązać wiele wątpliwości, niejasności oraz pomóc niejednokrotnie w dochodzeniu swoich praw, a także zorientować się, z jakimi konsekwencjami można się liczyć.

Eligiusz

Super, proste, bez niepotrzebnego „biegania” i wielogodzinnego szukania odpowiedzi. Po prostu zadajesz pytanie i czekasz na odpowiedź. Rewelacja. Otrzymałam to, co chciałam. Bardzo dziękuję i polecam.

Kasia

Przeczytaj wszystkie opinie »
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »