Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Skutki przekroczenia limitu zwolnienia z VAT

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 23.04.2012

W 2006 r. spółka przekroczyła kwotę limitu zwolnienia z podatku VAT. Nie zauważyłem tego (miałem problemy rodzinne) i do dnia dzisiejszego* wystawiano rachunki uproszczone, nie naliczając VAT-u. Urząd skarbowy wezwał właścicieli spółki; urzędnik doradził złożenie zaległych druków VAT-7. Grozi nam kara. Czy jest szansa na zmniejszenie lub całkowite darowanie nam zaległego VAT-u? Jak uniknąć kary? Czy w tym przypadku pomoże instytucja czynnego żalu?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W 2006 roku art. 113 ustawy o podatku od towarów i usług stanowił, iż „zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10 000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku”.

 

Jeżeli wartość sprzedaży przekroczyła ww. kwotę, zwolnienie traci moc w momencie przekroczenia tej kwoty. Obowiązek podatkowy powstał z momentem przekroczenia tej kwoty, a opodatkowaniu winna podlegać nadwyżka sprzedaży ponad tę kwotę.

 

Utrata prawa do zwolnienia następuje z mocy prawa i nie da się tego uniknąć.

 

Jak podaje ust. 5 wyżej wymienionego art. 113:

 

„5. (…) Za zgodą naczelnika urzędu skarbowego podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z dokumentów celnych oraz o kwotę podatku zapłaconą od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, a także o kwoty podatku naliczonego wynikające z faktur dokumentujących zakupy dokonane przed dniem utraty zwolnienia, pod warunkiem:

 

 1) sporządzenia spisu z natury zapasów tych towarów posiadanych w dniu, w którym nastąpiło przekroczenie kwoty, o której mowa w ust. 1, oraz

 

 2) przedłożenia w urzędzie skarbowym spisu, o którym mowa w pkt 1, w terminie 14 dni, licząc od dnia utraty zwolnienia”.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Można było w 2010 roku złożyć zgłoszenie rejestracyjne z datą utraty prawa do zwolnienia w roku 2006 oraz odliczyć podatek naliczony (związany np. z zakupami za 2006 rok) od dnia utraty prawa do zwolnienia. Niestety za 2006 rok nie można już tego uczynić, bowiem jak podaje art. 86 ust. 13, „jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 11, 12, 16 i 18, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego”.

 

Niemniej jednak można jeszcze dokonać obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego za rok 2007 i kolejne, co pozwoli zmniejszyć kwotę podatku VAT do zapłaty.

 

Ponadto składając zaległe deklaracje, można złożyć jednocześnie wniosek o umorzenie zaległości podatkowej ze względu na ważny interes podatnika (np. zdrowie, życie, minimum egzystencji itp.) – niestety organy podatkowe niezmiernie rzadko przychylają się do takich wniosków. O wiele bardziej prawdopodobne jest pozytywne rozpatrzenie wniosku o rozłożenie płatności zaległości podatkowej na raty. Odsetki dzielą los należności głównej.

 

Odnośnie kary z Kodeksu karnego skarbowego – można spróbować złożyć tzw. czynny żal, bowiem nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu.

 

Niestety powyższe pozwala na uniknięcie kary tylko wtedy, gdy w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ postępowania przygotowawczego uiszczono w całości wymagalną należność publicznoprawną uszczuploną popełnionym czynem zabronionym.

 

Ponadto czynny żal, tj. ww. „zawiadomienie jest bezskuteczne, jeżeli zostało złożone:

 

 1) w czasie, kiedy organ ścigania miał już wyraźnie udokumentowaną wiadomość o popełnieniu przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego;

 

 2) po rozpoczęciu przez organ ścigania czynności służbowej, w szczególności przeszukania, czynności sprawdzającej lub kontroli zmierzającej do ujawnienia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego, chyba że czynność ta nie dostarczyła podstaw do wszczęcia postępowania o ten czyn zabroniony”.

 

W Pana przypadku czynny żal nie będzie – moim zdaniem – już skuteczny, jednakże i tak warto go złożyć, bowiem czasem organy podatkowe nawet w takich sytuacjach uznają czynny żal za skuteczny.

 

 

 

 

*Stan prawny z dnia 15.09.2011 r.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery + sześć =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Mały podatnik

Jestem tzw. małym podatnikiem rozliczającym się na zasadach ogólnych. Od zeszłego roku prowadzę działalność gospodarczą zwolnioną z VAT-u. Moje dochody nie przekraczają oczywiście limitu 150 000 zł. Dostałem propozycję najmu sal wykładowych (moja własność). Czy to wpłynie na zakres mojego zwolnienia z VAT-u?  

Łączenie stawek podatku VAT

Czy zakupiony towar bez transportu na stawce VAT 8% połączony z własnym transportem na stawce VAT 23% można sprzedać na stawce 23% z doliczonym transportem (towar kupuję bez transportu, a sprzedaje z transportem)? Czy możliwe jest takie łączenie stawek podatku VAT?

Import maszyn rolniczych

Zajmuję się handlem używanymi ciągnikami rolniczymi głównie na terenie Polski, ale chcę zacząć sprowadzać maszyny rolnicze z zagranicy. Jak jest z VAT-em, np. kiedy kupuję ciągnik rolniczy w Niemczech, Francji, na Litwie i dany ciągnik jest z VAT-em – to jak kupię go po cenie netto (cena exportowa), to czy w Polsce muszę zapłacić podatek VAT 23%? A gdy maszyna jest zwolniona z VAT (marża lub na umowę kupna), to jaki podatek zapłacę w Polsce?

Przekazanie sklepów byłej żonie

Syn ma 3 sklepy (działalność gospodarcza jest zarejestrowana na niego). Rozszedł się z żoną (są po rozwodzie) i chciałby jej przekazać 2 z tych sklepów, nie likwidując działalności, ponieważ sobie zostawia 3. sklep. Była żona chce otworzyć działalność gospodarczą na te 2 sklepy. Problem jest taki, że nie wiemy, jak jej to przekazać – jakimi dokumentami i żeby uniknąć zwrotu podatku VAT (przekazanie dotyczy tylko towaru -– lokale nie są jego własnością).

Wynajem jako osoba prywatna mimo prowadzenia firmy w tym zakresie

Ja i żona prowadzimy działalności gospodarcze. Oboje zajmujemy się m.in. obrotem nieruchomościami, mamy łącznie 3 mieszkania wynajmowane. Niedawno kupiliśmy nieruchomość bez VAT-u jako osoby fizyczne. Czy możemy ją wynająć jako osoby fizyczne, prywatnie, bez naliczania VAT-u? Księgowa twierdzi, że nie – że któreś z nas musi lokal wnieść do firmy i naliczać VAT przy najmie.

Czy komornik może wystawić fakturę VAT?

Nabyłem nieruchomość gruntową zabudowaną w drodze licytacji komorniczej. Czekam teraz na prawomocne postanowienie sądu o przesądzeniu własności. Dłużnik, który został zlicytowany, przed licytacją złożył oświadczenie u komornika, iż jest czynnym płatnikiem podatku VAT, ponadto ja w imieniu podatnika złożyłem takie samo oświadczenie w swoim urzędzie skarbowym, także przed licytacją. Czy komornik może/powinien wystawić fakturę VAT? Jaka jest stawka podatku, czy 23%? Kiedy może to zrobić?

Prowadzenie kilometrówki przy wynajmie samochodów i zgłoszenie do US

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą (podatek liniowy). Głównym przedmiotem działalności są usługi budowlane oraz wynajem sprzętu budowlanego i samochodów. Kupiłam poprzez leasing finansowy samochód osobowy. Będzie służył do prowadzenia działalności oraz będzie wynajmowany. Czy mam prawo do odliczania całego VAT-u i czy muszę go zgłaszać do US (VAT-26) i prowadzić od niego kilometrówkę, kiedy mam wpis w PKD o wynajmie samochodów? Drugie pytanie jest podobne, tylko dotyczy samochodu specjalnego kamper (też leasing finansowy). Czy gdy prowadzę usługi wynajmu, to muszę prowadzić kilometrówkę, czy muszę zgłaszać do US i co z VAT-em? Dodatkowo chce rozszerzyć działalność o usługi noclegowe pracownicze. Kupiłam w tym roku nieruchomość (budynek z 2008 roku) i chcę go dostosować pod te usługi. Kupiłam go wspólnie z mężem (akt notarialny – prywatnie, nie „na firmę”, bez VAT-u). Czy mogę go wprowadzić do firmy i amortyzować? Jeśli tak, to w jakiej stawce? Czy obowiązuje tu stawka 10% rocznie dla budynków używanych (powyżej 5 lat)? Czy elementy wyposażenia (łóżka, pościele, AGD, RTV itp.) mogę wrzucić w koszty działalności? Czy jeśli będę chciała go sprzedać po okresie 5 lat, to nie będzie zachodził podatek? Czy będę go musiała sprzedawać z VAT-em?

Zakup domu w Hiszpanii pod wynajem a zwrot VAT

Zamierzam kupić dom pod wynajem w Hiszpanii od dewelopera hiszpańskiego z rynku pierwotnego. Chcę to nabyć na potrzeby mojej polskiej działalności gospodarczej. Czy i jak mogę odzyskać VAT od zakupu domu w Hiszpanii? Jak później będą wyglądały moje rozliczenia wynajmu?

Jak opodatkować usługi cateringowe?

Zamierzam organizować wesela. Jak powinienem rozliczać towary, które kupuję do przetworzenia (mięso, warzywa), oraz towary w części do przetworzenia, a w części do sprzedaży (napoje, soki)? Czy mogę zastosować stawkę 7% w przypadku produktów przetwarzanych (nie do sprzedaży)?

Odliczenie podatku VAT przez spółkę

Wraz z mamą zakupiliśmy działkę, która jest mieszkalno-handlowo-usługowa. Planujemy założyć spółkę, do której wniesiemy nieruchomość i na niej będziemy budować budynek o takim przeznaczeniu, na jakie wskazuje określenie działki. Czy od materiałów i prac budowlanych będziemy mogli odliczyć podatek VAT? Później wynajmiemy wszystkie lokale – czy będziemy mieli prawo do zwrotu podatku?

Pensjonat – zakup budynku o takim przeznaczeniu a odliczenie VAT

Czy mogę nabyć nieruchomość na pensjonat z VAT 23% na osobę fizyczną (na siebie) i odliczyć później cały VAT, prowadząc najem jako zarejestrowana firma? Zakup byłby na mnie, nie na firmę. Faktura też może być wystawiana na mnie, choć może być na firmę.

Faktura za samochód z Niemiec po zamknięciu działalności i wyrejestrowaniu z VAT

Po zakończeniu działalności 31 października i złożeniu VAT-Z dostałam z Niemiec fakturę za zakup samochodu osobowego, używanego w miesiącu lipcu. Po konsultacji z urzędem skarbowym zrobiłam korektę deklaracji VAT za lipiec, wykazując WNT bez prawa do odliczenia i VAT UE. W deklaracji za październik samochód został przekazany na cele prywatne. Problem jest z VAT-23. Został złożony już po zamknięciu działalności i do tej pory niezapłacony. Czy będzie można skorygować deklarację VAT za lipiec po zapłacie podatku z VAT-23? Jak z tego wybrnąć? Czy ewentualna ponowna rejestracja do VAT umożliwiłaby odliczenie i uniknięcie podwójnej zapłaty podatku?

Faktura dla firmy z USA - odwrotne obciążenie VAT

Prowadzę działalność gospodarczą. Świadczę usługi IT na rzecz usługodawcy z USA. Jaki rodzaj faktury należy zastosować dla firmy z USA? Co z numerem NIP firmy z USA oraz odwrotnym obciążeniem VAT, skoro w Stanach nie ma VAT?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »