Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Skutki prawne nieterminowego dostarczenia zwolnienia lekarskiego

Autor: Irena Sawa • Opublikowane: 23.09.2009

Autorka objaśnia, jakie grożą nam konsekwencje za nieterminowe dostarczenie zwolnienia lekarskiego oraz w jakich wypadkach taka nieterminowość może zostać usprawiedliwiona.

Irena Sawa

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zaświadczenie lekarskie, potwierdzające stan niezdolności do pracy, ubezpieczony jest obowiązany dostarczyć nie później niż w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania płatnikowi składek na ubezpieczenie chorobowe, który zgłasza do ubezpieczenia chorobowego więcej niż 20 pracowników.

 

Ubezpieczony, którego płatnik składek nie jest uprawniony do wypłaty świadczeń z ustawy zasiłkowej, ponieważ zgłasza do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 ubezpieczonych, obowiązany jest dostarczyć zwolnienie lekarskie w terminie 7 dni, licząc od daty jego otrzymania, płatnikowi składek, który przekazuje je niezwłocznie do ZUS, podając datę dostarczenia tego zwolnienia przez ubezpieczonego.

 

W stosunku do osób prowadzących pozarolniczą działalność i osób z nimi współpracujących, duchownych, osób uprawnionych do zasiłków za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia, ubezpieczonych podlegających ubezpieczeniu chorobowemu w Polsce z tytułu zatrudnienia u pracodawcy zagranicznego – płatnikiem zasiłków jest wyłącznie ZUS.

 

Dlatego wszystkie te osoby: podlegające ubezpieczeniu chorobowemu jako prowadzące działalność gospodarczą oraz osoby z nimi współpracujące, duchowni, osoby uprawnione do zasiłków za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia, osoby ubezpieczone podlegające ubezpieczeniu chorobowemu w Polsce z tytułu zatrudnienia u pracodawcy zagranicznego – są zobowiązane dostarczyć zaświadczenie lekarskie w terminie 7 dni bezpośrednio do oddziału ZUS. Ustalając prawo do zasiłku chorobowego tym osobom, ZUS również bada terminowość dostarczenia zaświadczenia lekarskiego w oparciu o wskazane wyżej zasady.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Niedopełnienie obowiązku terminowego dostarczenia zwolnienia lekarskiego płatnikowi zasiłków – powoduje obniżenie o 25% wysokości zasiłku przysługującego za okres od 8 dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zaświadczenia lekarskiego, chyba że niedostarczenie zaświadczenia nastąpiło z przyczyn niezależnych od ubezpieczonego, za które on odpowiedzialności nie ponosi.

 

Sankcja w postaci obniżenia zasiłku chorobowego o 25% nie zostanie zastosowana w przypadku nieterminowego dostarczenia zaświadczenia lekarskiego, jeżeli niezdolność do pracy z powodu choroby orzeczona w tym zaświadczeniu jest krótsza niż osiem dni.

 

Obniżenie zasiłku chorobowego o 25% jest karą za nieterminowe dostarczenie. Ubezpieczony ma obowiązek dostarczyć zaświadczenie lekarskie nie później niż w ciągu siedmiu dni od daty jego otrzymania. Za datę otrzymania zaświadczenia przyjmuje się datę jego wystawienia przez lekarza, chyba że ubezpieczony udowodni, że otrzymał zaświadczenie w terminie późniejszym.

 

Istotnym jest, że przy ustalaniu terminu siedmiu dni nie uwzględnia się dnia, w którym ubezpieczony otrzymał zaświadczenie lekarskie. Jeśli zaświadczenie do ZUS zostanie wysłane pocztą, za datę jego dostarczenia przyjmuje się datę stempla pocztowego.

 

Zasady dotyczącej obniżenia zasiłku chorobowego o 25% nie stosuje się do wynagrodzenia za czas choroby przysługującego na podstawie art. 92 Kodeksu pracy. Jeżeli zatem za część okresu niezdolności do pracy orzeczonej w jednym zaświadczeniu lekarskim pracownik ma prawo do wynagrodzenia za czas choroby, a następnie do zasiłku chorobowego, to w przypadku niedostarczenia tego zaświadczenia w terminie siedmiu dni od daty wystawienia, potrącenia o 25% należy dokonać wyłącznie za ten okres, za który ubezpieczonemu przysługuje zasiłek chorobowy.

 

Jeżeli ubezpieczony złożył zwolnienie lekarskie u płatnika zasiłków w terminie ustawowym, jednak ze względu na stwierdzone w nim błędy wymaga ono zwrotu celem poprawienia nieprawidłowości przez lekarza, który to zaświadczenie wystawił, to wówczas ocenia się, że ubezpieczony złożył zwolnienie lekarskie do płatnika zasiłku chorobowego w terminie ustawowym. Nie ustala się w takiej sytuacji nowego terminu dostarczenia zaświadczenia lekarskiego.

 

 

 

 

Podstawa prawna: art. 61 ust. 1 oraz art. 62 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 ze zm.).Stan prawny obowiązujący na dzień 23.09.2009

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy plus osiem =

 

»Podobne materiały

Prawo do świadczenia rehabilitacyjnego ze stosunku pracy w czasie równolegle prowadzonej działalności gospodarczej

Autorka wyjaśnia, dlaczego świadczenia rehabilitacyjnego ze stosunku pracy nie można pobierać przy równolegle prowadzonej działalności gospodaczej.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »