Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Skuteczność czynnego żalu

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 14.05.2013

Prowadzę firmę od wielu lat. W tym roku zainstalowałem kasę fiskalną. Złożyłem wniosek o zwrot środków za wspomnianą kasę. Otrzymałem telefon z urzędu skarbowego – kazano mi złożyć oświadczenie, że w latach 2008-2012 nie przekroczyłem kwoty 40 tys. zł. Sprawdziłem dokładnie księgi i okazało się, że w 2010 r. limit został przekroczony, choć byłem pewny, że nie. Czy mogę złożyć czynny żal? Czy jeżeli go złożę, to będzie skuteczny?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Czynny żal to nic innego jak zawiadomienie organu przez sprawcę o popełnieniu czynu zabronionego, w którym sprawca ujawnia istotne okoliczności czynu oraz osoby współdziałające w jego popełnieniu (jeśli takie były). Sprawca, który skutecznie dokona takiego zawiadomienia, nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe.

 

Pyta Pan odnośnie czynnego żalu: „Czy jeżeli go złożę, to będzie skuteczny?”.

 

Ustawa z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy w art. 16 § 5 stanowi, kiedy zawiadomienie (czyli czynny żal) jest bezskuteczne. Zgodnie z tym przepisem:

 

„§ 5. Zawiadomienie jest bezskuteczne, jeżeli zostało złożone:

 

1) w czasie, kiedy organ ścigania miał już wyraźnie udokumentowaną wiadomość o popełnieniu przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego;

 

2) po rozpoczęciu przez organ ścigania czynności służbowej, w szczególności przeszukania, czynności sprawdzającej lub kontroli zmierzającej do ujawnienia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego, chyba że czynność ta nie dostarczyła podstaw do wszczęcia postępowania o ten czyn zabroniony”.

 

Reasumując, jeśli wszystko, co zrobił organ, to telefon w sprawie oświadczenia i nie są prowadzone jakiekolwiek czynności (np. sprawdzające), czynny żal będzie skuteczny. Byłby skuteczny, nawet gdyby czynności zostały wszczęte, ale jeszcze nie dostarczyły informacji, w oparciu o które organ mógłby wszcząć postępowanie o ten czyn zabroniony.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VII plus III =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Czynny żal przy ujawnieniu dochodu z zagranicy

Moja ciocia wiele lat mieszkała w Anglii, gdzie po śmierci męża otrzymała po nim emeryturę (niewielką – niepodatkowaną). Kilka lat temu wróciła do Polski, gdzie jest rezydentem i otrzymuje emeryturę. Świadczenia angielskiego nie zgłosiła, bo nie wiedziała, że ma taki obowiązek. Teraz chciałaby się rozliczyć z urzędem skarbowym. Jak to zrobić? Czy może skorzystać z instytucji czynnego żalu?

 

Korekta PIT, czynny żal i właściwy urząd skarbowy

Zorientowałam się, że w moich zeznaniach PIT za ostatnie cztery lata popełniłam drobny błąd przy obliczaniu podatku, w wyniku czego mam łącznie ok. 100 zł niedopłaty. Wiem, że powinnam złożyć korekty i zapłacić zaległy podatek z odsetkami. Czy grozi mi jakaś kara? Czy powinnam złożyć (jak?) „czynny żal”? Gdzie zgłosić te korekty, skoro miesiąc temu się przeprowadziłam i zmieniłam urząd skarbowy?

 

Zobowiązania podatkowe wobec US

Prowadziłam działalność, którą musiałam zamknąć w 2008 r. Pozostały mi zobowiązania podatkowe wobec US i długi w ZUS. US podał mnie do sądu o wyjawienie majątku. Dostałam wezwanie (nie na piśmie) od komornika, że mam zgłosić się do spisania stanu majątkowego i zadeklarowania spłaty długu. Czy istnieje jakieś przedawnienie? Czy mogę zadeklarować jakieś minimalne spłaty? Co mam robić?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »