Mamy 10 833 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Skuteczność czynnego żalu

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 14.05.2013

Prowadzę firmę od wielu lat. W tym roku zainstalowałem kasę fiskalną. Złożyłem wniosek o zwrot środków za wspomnianą kasę. Otrzymałem telefon z urzędu skarbowego – kazano mi złożyć oświadczenie, że w latach 2008-2012 nie przekroczyłem kwoty 40 tys. zł. Sprawdziłem dokładnie księgi i okazało się, że w 2010 r. limit został przekroczony, choć byłem pewny, że nie. Czy mogę złożyć czynny żal? Czy jeżeli go złożę, to będzie skuteczny?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czynny żal to nic innego jak zawiadomienie organu przez sprawcę o popełnieniu czynu zabronionego, w którym sprawca ujawnia istotne okoliczności czynu oraz osoby współdziałające w jego popełnieniu (jeśli takie były). Sprawca, który skutecznie dokona takiego zawiadomienia, nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe.

 

Pyta Pan odnośnie czynnego żalu: „Czy jeżeli go złożę, to będzie skuteczny?”.

 

Ustawa z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy w art. 16 § 5 stanowi, kiedy zawiadomienie (czyli czynny żal) jest bezskuteczne. Zgodnie z tym przepisem:

 

„§ 5. Zawiadomienie jest bezskuteczne, jeżeli zostało złożone:

 

1) w czasie, kiedy organ ścigania miał już wyraźnie udokumentowaną wiadomość o popełnieniu przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego;

 

2) po rozpoczęciu przez organ ścigania czynności służbowej, w szczególności przeszukania, czynności sprawdzającej lub kontroli zmierzającej do ujawnienia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego, chyba że czynność ta nie dostarczyła podstaw do wszczęcia postępowania o ten czyn zabroniony”.

 

Reasumując, jeśli wszystko, co zrobił organ, to telefon w sprawie oświadczenia i nie są prowadzone jakiekolwiek czynności (np. sprawdzające), czynny żal będzie skuteczny. Byłby skuteczny, nawet gdyby czynności zostały wszczęte, ale jeszcze nie dostarczyły informacji, w oparciu o które organ mógłby wszcząć postępowanie o ten czyn zabroniony.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 - VIII =

»Podobne materiały

Czynny żal przy ujawnieniu dochodu z zagranicy

Moja ciocia wiele lat mieszkała w Anglii, gdzie po śmierci męża otrzymała po nim emeryturę (niewielką – niepodatkowaną). Kilka lat temu wróciła do Polski, gdzie jest rezydentem i otrzymuje emeryturę. Świadczenia angielskiego nie zgłosiła, bo nie wiedziała, że ma taki obowiązek. Teraz chciałaby

Korekta PIT, czynny żal i właściwy urząd skarbowy

Zorientowałam się, że w moich zeznaniach PIT za ostatnie cztery lata popełniłam drobny błąd przy obliczaniu podatku, w wyniku czego mam łącznie ok. 100 zł niedopłaty. Wiem, że powinnam złożyć korekty i zapłacić zaległy podatek z odsetkami. Czy grozi mi jakaś kara? Czy powinnam złożyć (jak?

Zobowiązania podatkowe wobec US

Prowadziłam działalność, którą musiałam zamknąć w 2008 r. Pozostały mi zobowiązania podatkowe wobec US i długi w ZUS. US podał mnie do sądu o wyjawienie majątku. Dostałam wezwanie (nie na piśmie) od komornika, że mam zgłosić się do spisania stanu majątkowego i zadeklarowania spłaty długu. Czy istnie
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »