.
Mamy 11 988 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Skręt w lewo i stłuczka

Autor: Krzysztof Tyła • Opublikowane: 21.03.2012

Jestem oskarżona o spowodowanie stłuczki. Skręcałam w lewo, a w tym momencie wyprzedzało mnie inne auto. Pani kierująca tym pojazdem i jej pasażer uparcie twierdzą, że miałam włączony prawy kierunkowskaz. Tak też zeznali przybyłej na miejsce policji. Dodam jednak, że przy wyprzedzaniu przekroczono podwójną linię ciągłą. Czy wyprzedzający nie powinien zachować specjalnej ostrożności, skoro miałam skręcać? Czy mam szansę na wygranie sprawy lub chociaż orzeczenie współwiny?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z treścią art. 24 ust. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym „kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu”. Z kolei w myśl ust. 3 tego samego artykułu „kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu przejeżdżać z lewej strony wyprzedzanego pojazdu, z zastrzeżeniem ust. 4, 5, 10 i 12”. Tak też, zgodnie z art. 24 ust. 5, „wyprzedzanie pojazdu lub uczestnika ruchu, który sygnalizuje zamiar skręcenia w lewo, może odbywać się tylko z jego prawej strony”.

 

Mając na uwadze powyższe przepisy, wskazać należy, że w przypadku zamiaru skręcania w lewo i zarazem sygnalizowania zamiaru tego skrętu, uczestnik ruchu drogowego może zostać wyprzedzany jedynie z prawej strony.

 

Z Pani opisu wynika, iż istnieją rozbieżności w ocenie stanu faktycznego zdarzenia – kolizji dwóch pojazdów na skrzyżowaniu (ponieważ wspomina Pani, iż dokonywała Pani manewru skrętu w lewo, zakładam, że zdarzenie miało miejsce na skrzyżowaniu).

 

Dlatego też w okolicznościach sprawy kluczowe znaczenie będą miały dowody powołane w sprawie. W związku z powyższym poniżej wskazuję kwestie, które mogą okazać się przydatne w Pani sprawie.

 

Z Pani opisu wynika, że na skrzyżowaniu wykonywała Pani skręt w lewo. Z kolei kierowca oraz pasażer samochodu, który w Panią wjechał, stara się wykazać, że skręcała Pani w prawo. W mojej ocenie przed sądem musiałaby Pani wykazać następujące okoliczności:

 

  1. Przede wszystkim, skoro to było skrzyżowanie, to musiał istnieć jakiś cel, że Pani skręcała w lewo, a nie właśnie w prawo (np. droga w lewo prowadzi do Pani domu; droga w lewo prowadzi do znajomych, rodziny, którą jechała Pani odwiedzić). Dlatego też, proponuję na tę okoliczność powołać świadka (znajomego, członka rodziny), który zeznałby, że jedyną możliwością był Pani skręt w lewo, gdyż właśnie w tym czasie oczekiwali Pani.
  2. Skoro na miejscu pojawiła się policja, to musi istnieć notatka urzędowa lub też protokół dokumentujący zdarzenie. To, co znajduje się w tym protokole, może okazać się kluczowe, dlatego też warto się odnieść do jego treści (chyba że znajduje się tam opis okoliczności niekorzystne dla Pani).
  3. Ponadto należałoby zastanowić się, czy nie wnioskować o powołanie biegłego sądowego, który wskazałby, że zarysowania na samochodzie wskazują wyłącznie na taką możliwość kolizji, w której skręt Pani samochodu odbywał się w lewą stronę.

 

Nie sposób wskazać, czy sąd orzeknie wyłączną winę kierowcy pojazdy, który w Panią wjechał, współwinę, czy też wyłącznie Pani winę. Należy podkreślić, iż sąd każdorazowo orzeka w oparciu o całokształt zebranego materiału dowodowego, a co do dowodów, jakie zostaną powołane przez drugą stronę, nie można na chwilę obecną się wypowiedzieć.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero + IX =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe spadek.info

porady budowlane prawo-budowlane.info

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton