.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Skorzystanie z ulgi mieszkaniowej po sprzedaży nieruchomości ze spadku

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 11.06.2021 • Zaktualizowane: 11.06.2021

Ciocia zmarła w marcu 2014 r.* i moja mama otrzymała w spadku po swojej siostrze 1/4 udziału w dom oraz działki rolne – w lutym 2016 r. sąd wydał postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku. Mama zmarła w 2018 r., a ja zostałam jej jedyną spadkobierczynią na postawie sądowego stwierdzenia nabycia spadku. W skład spadku, obok majątku mamy, weszły też oczywiście nieruchomości po cioci. W czerwcu 2018 r. sprzedałam dom, a miesiąc później jedną działkę. W kwietniu 2019 r. złożyłam PIT-39, wpisałam w całości kwotę dochodu zwolnionego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy. Mam pytania dotyczące podatku 19% od sprzedaży i ulgi mieszkaniowej. Która data jest datą nabycia spadku – śmierci czy postanowienia sądowego? Czy dotyczy mnie data śmierci lub postanowienia sądowego cioci czy mamy? Chciałabym skorzystać z ulgi mieszkaniowej i przeznaczyć pieniądze na remont swojego mieszkania. Jaki mam czas na rozliczenie się z faktur w urzędzie skarbowym – dwa czy trzy lata? Co wlicza się w remont, czy jest jakaś lista rzeczy lub usług, na które przysługuje ta ulga? I ostatnie pytanie: czy w związku z sytuacją epidemiologiczną jest możliwość przedłużenia okresu rozliczenia ulgi z US? Z powodu pandemii występują utrudnienia w realizacji usług budowlanych.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Skorzystanie z ulgi mieszkaniowej po sprzedaży nieruchomości ze spadku

Okres opodatkowania sprzedaży odziedziczonej nieruchomości – przed i po 1 stycznia 2019 r.

Na gruncie podatku dochodowego PIT datą nabycia jest data śmierci spadkodawcy. Zgodnie bowiem z prawem nabycie spadku następuje z dniem otwarcia spadku, natomiast spadek otwiera się w dacie śmierci spadkodawcy. Inaczej jest na gruncie podatku od spadków i darowizn, gdzie datą powstania obowiązku podatkowego jest data uprawomocnienia się postanowienia sądu. W tym przypadku datą nabycia jest data śmierci mamy.

 

Podaje Pani, że dom został sprzedany w czerwcu 2018 r., a działka w lipcu 2018 r. Pyta Pani o obowiązek podatkowy w podatku dochodowym 19% od sprzedaży. Otóż w stanie prawnym do końca 2018 r. okres opodatkowania odpłatnego zbycia nieruchomości to 5 lat liczone od końca roku, w którym podatnik nabył nieruchomość. Dopiero odnośnie sprzedaży nieruchomości dokonanych po 1 stycznia 2019 r. okres opodatkowania liczony jest od daty, kiedy to spadkodawca nabył nieruchomość.

 

Skoro nieruchomość została sprzedana jeszcze w 2018 r., to okres 5 lat liczony jest od daty śmierci mamy. Gdyby nieruchomość została sprzedana po 1 stycznia 2019 r., to okres 5 lat liczony byłby od daty śmierci ciotki. W tych okolicznościach powstaje obowiązek podatkowy w zakresie podatku PIT z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości.

 

Czas na skorzystanie z ulgi mieszkaniowej – przed i po 1 stycznia 2019 r.

Pisze Pani, że w kwietniu 2019 r. złożyła PIT 39 i wpisała Pani w całości kwotę dochodu zwolnionego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy. Pyta Pani o możliwość skorzystania z ulgi mieszkaniowej, przeznaczając pieniądze ze sprzedaży na remont mieszkania, oraz o czas na skorzystanie z tej ulgi. Otóż w stanie prawnym obowiązującym do końca 2018 r. jest to okres 2 lat, liczony od końca roku kalendarzowego, w którym miała miejsce sprzedaż. Czyli ma Pani czas na wydatkowanie środków pochodzących ze sprzedaży do końca grudnia 2020 r. Dopiero od 1 stycznia 2019 r. okres wydatkowania został przedłużony do lat 3. Gdyby zatem sprzedaż miała miejsce po 1 stycznia 2019 r., to okres wydatkowania trwałby 3 lata, licząc od końca roku sprzedaży.

 

Ulga mieszkaniowa – co wliczać w koszty?

Zapytała Pani również o to, co można wliczać w koszty remontu, gdy zamierza się skorzystać z ulgi mieszkaniowej. Otóż nie istnieje żadna lista czy wykaz rzeczy, usług, które uprawniają do skorzystania ze zwolnienia. Taki wykaz był odnośnie zwrotu podatnikom podatku VAT w związku z wydatkami na budowę i remont, co wynikało ze zmiany stawek podatku VAT. Natomiast odnośnie zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy PIT nie ma takiego wykazu. W konsekwencji obowiązuje bardzo szeroki zakres towarów i usług mieszczących się pojęciu remontu mieszkania.

 

Na koniec, odnosząc się do Pani ostatniego pytania, muszę stwierdzić, że niestety ustawy covidowe w zakresie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy PIT nie przewidują możliwości przedłużenia terminu wydatkowania środków. Również przepisy Ordynacji podatkowej nie przewidują takiej opcji odnośnie terminów prawa materialnego, jakim jest termin dwóch lat określony w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy PIT.

 

 

 

 

* Opis sprawy z grudnia 2020 r.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • X + sześć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »