Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Skorzystanie z prawa pierwokupu przez osobę nieuprawnioną

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 16.11.2017

Przed laty do aktu notarialnego zakupu nieruchomości stanęła osoba nieuprawniona – nie przysługiwało jej prawo pierwokupu, mimo to akt został podpisany. Sprawa wyszła na jaw dopiero teraz. Co w tej sytuacji zrobić? Czy przy unieważnianiu aktu nie naruszy się interesów drugiego współwłaściciela?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Nie wskazała Pani, o jaką nieruchomość chodzi, więc mogę tę kwestię wyjaśnić tylko ogólnie. Niekoniecznie nabycie gruntu przez osobę nieuprawnioną oznacza nieważności umowy sprzedaży.

 

Przede wszystkim zgodnie z treścią art. 599 Kodeksu cywilnego (K.c.):

 

„§ 1. Jeżeli zobowiązany z tytułu prawa pierwokupu sprzedał rzecz osobie trzeciej bezwarunkowo albo jeżeli nie zawiadomił uprawnionego o sprzedaży lub podał mu do wiadomości istotne postanowienia umowy sprzedaży niezgodnie z rzeczywistością, ponosi on odpowiedzialność za wynikłą stąd szkodę.

§ 2. Jednakże jeżeli prawo pierwokupu przysługuje z mocy ustawy Skarbowi Państwa lub jednostce samorządu terytorialnego, współwłaścicielowi albo dzierżawcy, sprzedaż dokonana bezwarunkowo jest nieważna.”

 

Zatem jak widać, umowa zawarta z pominięciem osoby uprawnionej z tytułu pierwokupu nie jest nieważna, o ile uprawnionym tym nie jest jednostka samorządu terytorialnego lub Skarb Państwa, a wydaje mi się, że skoro pisze Pani o osobach, to ma Pani na myśli właśnie osoby fizyczne, a nie wymienione w tym przepisie osoby prawne. W przypadku osób fizycznych zatem uprawnionym musiałby być współwłaściciel lub dzierżawca. W takim przypadku rzeczywiście można by mówić o nieważności umowy.

 

W innych przypadkach umowa jest co do zasady ważna, a pominiętemu uprawnionemu przysługuje po prostu roszczenie odszkodowawcze względem sprzedającego.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Skorzystanie z prawa pierwokupu przez osobę nieuprawnioną

 

Aczkolwiek zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z 19.11.1968 r., sygn. akt III CZP 100/68, w razie oświadczenia przez uprawnionego gotowości do wykonania przysługującego mu prawa pierwokupu nieruchomości i dokonanej następnie przez zobowiązanego z tytułu prawa pierwokupu bezwarunkowej sprzedaży tej nieruchomości osobie trzeciej przysługuje uprawnionemu, obok roszczenia z art. 599 K.c., również roszczenie z art. 59 K.c. Przepis ten mówi, że w razie zawarcia umowy, której wykonanie czyni całkowicie lub częściowo niemożliwym zadośćuczynienie roszczeniu osoby trzeciej, osoba ta może żądać uznania umowy za bezskuteczną w stosunku do niej, jeżeli strony o jej roszczeniu wiedziały albo jeżeli umowa była nieodpłatna. Uznania umowy za bezskuteczną nie można żądać po upływie roku od jej zawarcia.

 

Wspomina Pani, że sprzedaż miała miejsce przed laty, więc de facto nie ma zagrożenia, że uprawniony z tytułu pierwokupu wystąpi z takim powództwem.

 

Jeśli jest to nieruchomość rolna, to przytoczę też dodatkowo uchwałę Sądu Najwyższego z dnia 21 grudnia 2006 r., sygn. akt III CZP 121/06, która mówi, że również naruszenie pierwszeństwa przewidzianego w art. 29 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarce nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa (jedn. tekst: Dz. U. z 2004 r. Nr 208, poz. 2128 ze zm.) przy zawieraniu umowy sprzedaży nieruchomości rolnej nie powoduje jej nieważności.

 

Z racji tego, że wspomina Pani o współwłaścicielu, rozumiem, że doszło do sprzedaży udziału w nieruchomości, a nie całej nieruchomości, a więc te opisane wyżej zasady będą miały odniesienie tylko do tego zbytego udziału, a nie do całej nieruchomości.

 

Nie do końca rozumiem, co ma Pani na myśli, pytając, czy unieważnianie umowy nie naruszy interesów drugiego współwłaściciela. Generalnie jeśli drugi ze współwłaścicieli nie zbył nieruchomości także z naruszeniem prawa pierwokupu swoje udziału, to ewentualne unieważnienie umowy nie będzie miało wpływu na jego prawo własności.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV minus pięć =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Nieuzupełnienie braków formalnych w terminie

Otrzymałem nakaz zapłaty, ale w terminie (który wynosił tylko 7 dni) nie uzupełniłem braków formalnych. Czy mogę złożyć zażalenie i co napisać w uzasadnieniu?

Zakup 51% udziałów we własności samochodu

Chciałbym kupić samochód, a właściwie 51% udziałów w nim, z licytacji. Zastanawiam się jednak, czy taki zakup ma sens. Czy będę mógł korzystać z pojazdu i go ewentualnie kiedyś sprzedać?

Nieruchomości nieujawnione w księdze wieczystej – czy należą do właściciela gruntu?

Czy obiekty budowlane niewpisane do księgi wieczystej ani do aktu notarialnego, które jednak istnieją na terenie działki, należą do mnie? Chodzi o mur oraz murowane budynki gospodarcze, prawdopodobnie zbudowane samowolnie po drugiej wojnie światowej. Grunt ten nabyłem od miasta, a teraz chci
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »