Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Składki ubezpieczenia społecznego wspólników

Autor: Irena Sawa • Opublikowane: 13.07.2011

Zamierzam ze znajomym zarejestrować spółkę jawną, a obecnie prowadzę jednoosobową działalność. Chciałbym wnieść ją aportem do nowej spółki. Czy gdy to zrobię, nadal będę mógł korzystać z majątku przedsiębiorstwa? Jakie składki powinniśmy opłacać (wspólnik mieszka na stałe w Irlandii)?

Irena Sawa

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z treścią art. 9 ust. 3 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych  Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1285 z późn. zm.) „osoba prowadząca kilka rodzajów działalności pozarolniczej jest objęta obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowym z jednego wybranego przez siebie rodzaju działalności”.

 

Jak wynika z tego przepisu, wyłącznie osoba prowadząca pozarolniczą działalność ma prawo wyboru jednego rodzaju działalności, na podstawie której chce być objęta obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi.

 

Powyższe prawo wyboru przysługuje również Panu jako wspólnikowi spółki jawnej i prowadzącemu działalność gospodarczą. Zgodnie z powyższym przepisem prawa, może Pan oczywiście dokonać wyboru i opłacać pełne składki z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej albo jako wspólnik spółki jawnej – opłacanie tych składek odbywa się z tego samego kodu. Wówczas pełna składka opłacana jest albo z działalności gospodarczej lub ze spółki jawnej, a z drugiego tytułu tylko składka zdrowotna.

 

Dodam, że tzw. zbieg tytułów do ubezpieczenia analizujemy w sposób następujący:

 

  1. w pierwszej kolejności, zawsze – działalność gospodarcza,
  2. następnie zbieg – działalność gospodarcza i wspólnik spółki jawnej.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Podstawą prawną jest art. 9 ust. 2 („osoba spełniająca warunki do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z kilku tytułów, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 2, 4-6 i 10, jest objęta obowiązkowo ubezpieczeniami z tego tytułu, który powstał najwcześniej. Może ona jednak dobrowolnie, na swój wniosek, być objęta ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi także z pozostałych, wszystkich lub wybranych tytułów lub zmienić tytuł ubezpieczeń”) i art. 9 ust. 3 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

 

Do czasu likwidacji działalności gospodarczej opłaca Pan więc składki w sposób wyżej wskazany.

 

Do czasu rejestracji spółki jawnej opłaca Pan pełne składki z działalności gospodarczej.

 

Po rejestracji spółki jawnej, z uwagi na zbieg działalności gospodarczej i wspólnika spółki jawnej – dokonuje Pan wyboru i pełne składki płaci Pan albo z działalności gospodarczej, albo ze spółki jawnej, z drugiego tytułu ubezpieczenia opłaca Pan tylko składkę zdrowotną.

 

Pański wspólnik opłaca składkę (jako wspólnik spółki jawnej) pod warunkiem, że tylko takim tytułem ubezpieczenia jest objęty.

 

Aby dokładnie ustalić tytuł ubezpieczenia wspólnika, niezbędna jest wiedza co do jego sytuacji ubezpieczeniowej i zawodowej, dlatego w chwili obecnej ustalenie podstawy tytułu ubezpieczenia nie jest możliwe.

 

Z majątku przedsiębiorstwa wniesionego do spółki może Pan korzystać do czasu rejestracji spółki. Po zarejestrowaniu spółki majątek przedsiębiorstwa jest majątkiem spółki.

 

Proponuję przygotować dokumentację dotyczącą majątku przedsiębiorstwa w formie spisu z natury. W treści umowy spółki powoła Pan się na załącznik do umowy w formie spisu z natury.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć - siedem =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Wykonana usługa a wpis do ewidencji

Jestem osobą fizyczną. Czy podpisanie umowy z kontrahentem na usługę, której nie wpisałem do ewidencji działalności gospodarczej, może skutkować nieważnością umowy? Wpis do ewidencji uzupełniłem dopiero po roku. Usługę wykonuję ja. Czynności w ramach tej umowy mają char

Zaległe należności dla urzędu skarbowego i ZUS z tytułu prowadzenia firmy

W 2007 r. wyjechałem za granicę, nie likwidując firmy (działalność osoby fizycznej). Nie płaciłem należności ani urzędowi skarbowemu, ani ZUS. Czy w tym przypadku możliwe jest przedawnienie wierzytelności? Czy mogę reaktywować swoją działalność? Czy długi będę mógł spłacać

Forma opodatkowania firmy wykonującej i udostępniającej zdjęcia

Chciałbym rozpocząć działalność polegającą na wykonywaniu zdjęć i ich obróbce. Moje zasoby będę udostępniał bankom zdjęć, a te – udzielą licencji na korzystanie z moich zasobów odbiorcom. Czy taką działalność mogę rozliczać na zasadzie karty podatkowej? Czy j
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »