.
Mamy 12 290 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Składki od emerytury

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 11.01.2016

Moja siostra jest emerytką mieszkającą we Włoszech. Czy musi zapłacić podatek i składki od emerytury? W jakiej wysokości?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z umową między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Włoskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania z dnia 21 czerwca 1985 r. emerytury oraz inne podobne świadczenia wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie z tytułu jej zatrudnienia w przeszłości będą opodatkowane tylko w tym Umawiającym się Państwie, w którym ich odbiorca ma stałe miejsce zamieszkania. Nie ma zatem wątpliwości, że jeśli miejscem zamieszkania są Włochy, emerytura wypłacana z polski w Polsce nie podlega opodatkowaniu. Podobnie wskazuje m.in. pismo z dnia 28 listopada 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie [sygn. IPPB4/415-715/12-4/JK3] – „(…) w okresie w którym Wnioskodawczyni posiadała miejsca zamieszkania na terytorium Włoch, dochody z tytułu emerytury polskiej i włoskiej podlegają opodatkowaniu zgodnie z art. 18 umowy polsko-włoskiej tylko w państwie zamieszkania, tj. we Włoszech”. Jeśli zatem miejscem zamieszkania są Włochy i nie osiąga wskazana osoba innych poza emeryturą dochodów w Polsce, nie składa tu znaczenia rocznego i w ogóle nie płaci podatku dochodowego. Podatek do polskiej emerytury winna więc samodzielnie zapłacić we Włoszech.

 

Odnośnie składek emerytura nie podlega pełnemu „oskładkowaniu”, a jedynie potrącana z niej jest standardowo składka zdrowotna, emeryt zamieszkały w innym państwie członkowskim, któremu polski Narodowy Fundusz Zdrowia potwierdza uprawnienia do korzystania ze świadczeń zdrowotnych, również płaci składkę zdrowotną. Zatem emerytura jest mu przekazywana po potrąceniu przez ZUS składki na ubezpieczenie zdrowotne.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I + I =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton