
Indywidualne Porady Prawne
Składki na PFRON za pracowników oddelegowanych za granicęAutor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 07.01.2016 |
Agencja pracy tymczasowej zatrudnia pracowników na umowę o pracę i oddelegowuje pracowników do pracy u zagranicznego pracodawcy użytkownika, podatek dochodowy i ubezpieczenie emerytalno-rentowe są opłacane zagranicą. Wynagrodzenie obliczane jest według prawa kraju delegowanego (Niemcy). Czy mamy obowiązek opłacać składki na PFRON? Jeżeli tak, to od jakiej podstawy liczymy odpis? |
Jak się domyślam, nie chodzi o odpis, a o podstawę obliczenia wpłaty. Odpisem zwykło nazywać się kwotę obniżenia wpłaty na fundusz z tytułu zakupu usługi, z wyłączeniem handlu, lub produkcji pracodawcy zatrudniającego co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, który osiąga wskaźnik zatrudnienia, w wysokości co najmniej 30%, osób niepełnosprawnych będących:
Co do zasady kwota odpisu stanowi iloczyn wskaźnika wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników sprzedającego zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności i wskaźnika udziału przychodów.
Przechodząc do meritum, czyli wpłaty, sprawa ma się w sposób następujący. Zgodnie z art. 7 ustawy z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych agencja pracy tymczasowej zatrudnia pracowników tymczasowych na podstawie umowy o pracę na czas określony lub umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy. Również z art. 1 ustawy wynika, iż pracodawcą dla pracownika tymczasowego jest agencja pracy tymczasowej.
Natomiast na mocy art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych każdy pracodawca zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy jest obowiązany (z zastrzeżeniem art. 21 ust. 25 i art. 22 ustawy) dokonywać miesięcznych wpłat na Fundusz, w wysokości kwoty stanowiącej iloczyn 40,65% przeciętnego wynagrodzenia i liczby pracowników odpowiadającej różnicy między zatrudnieniem zapewniającym osiągnięcie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości 6% a rzeczywistym zatrudnieniem osób niepełnosprawnych. Z wpłat tych zwolnieni są pracodawcy, u których wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi co najmniej 6%, jak i inne podmioty, ale nie agencje pracy tymczasowej, które obowiązane są do wliczenia do stanu zatrudnienia pracowników tymczasowych i wyliczania wskaźnika zatrudnienia. Dodam, że wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych to przeciętny miesięczny udział procentowy osób niepełnosprawnych w zatrudnieniu ogółem, w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy.
Podobnie wskazują E. Drzewiecka i M. Skibińska: „To agencja pracy tymczasowej wlicza pracowników tymczasowych do stanu zatrudnionych. Powyższa zasada dotyczy także obliczania stanu zatrudnienia na potrzeby: przepisów o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, sporządzenia ZUS IWA, płatnika zasiłków z ubezpieczenia chorobowego, stosowania ustawy o zwolnieniach grupowych, opłacania składki na PFRON. Pracodawca użytkownik jest bowiem jedynie podmiotem, który korzysta z pracy pracownika tymczasowego” (Prawa i obowiązki podmiotów pracy tymczasowej, ABC, nr 158895).
Reasumując, kwota wpłaty odpowiada iloczynowi 40,65% przeciętnego wynagrodzenia i liczby pracowników odpowiadającej różnicy między zatrudnieniem zapewniającym osiągnięcie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości 6% a rzeczywistym zatrudnieniem osób niepełnosprawnych. Przeciętne wynagrodzenie nie dotyczy tu miejsca wykonywania pracy u pracodawcy użytkownika; przeciętne wynagrodzenie to przez przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale od pierwszego dnia następnego miesiąca po ogłoszeniu przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w formie komunikatu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”, na podstawie art. 20 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 z późn. zm.). Zgodnie z komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 12 maja 2014 r. w sprawie przeciętnego wynagrodzenia w pierwszym kwartale 2014 r. przeciętne wynagrodzenie w pierwszym kwartale 2014 r. wyniosło 3895,31 zł.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>
|
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>