Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Składki na KRUS a sprzedaż domu bez gruntów rolnych

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 22.11.2010

Moja ciocia jest panną, osobą samotną, posiada gospodarstwo rolne (dom, budynki gospodarcze i 2,5 hektara pola). Opłaca KRUS, by w wieku 55 lat dostać rentę. Brakuje jej jeszcze 7 lat. Chciałaby mi zapisać tylko dom, lecz boi się, że straci prawo do renty, gdy dokona takiej darowizny. Proszę mi wyjaśnić, czy możliwe jest odpisanie domu bez pola i utrzymanie dalej świadczeń z KRUS. Zachowałaby oczywiście dożywotnie prawo mieszkania w tym domu. Czy jest sposób, by nie czekać z tym zapisem jeszcze 7 lat? Dom wymaga pilnego remontu, a ja bez pewności, jaką daje oficjalny zapis, boję się inwestować.

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Ustawa z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników w art. 1 ust. 1 wskazuje, że ubezpieczenie społeczne rolników obejmuje, na zasadach określonych w ustawie, rolników i pracujących z nimi domowników.

 

Rolnikiem jest pełnoletnia osoba fizyczna, zamieszkująca i prowadząca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, osobiście i na własny rachunek, działalność rolniczą w pozostającym w jej posiadaniu gospodarstwie rolnym (w tym również w ramach grupy producentów rolnych, a także osoba, która przeznaczyła grunty prowadzonego przez siebie gospodarstwa rolnego do zalesienia).

 

Gospodarstwem rolnym jest każde gospodarstwo służące prowadzeniu działalności rolniczej.

 

Definicja zawarta w wymienionej ustawie nie wskazuje, by dom był elementem niezbędnym, aby uznać daną nieruchomość za gospodarstwo rolne, brak jest bardziej szczegółowej definicji we wspomnianym akcie prawnym.

 

Posiłkować można się moim zdaniem art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym, który to za gospodarstwo rolne uznaje obszar gruntów, sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych (z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza) o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej (jak również osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej).


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Nie jest zatem konieczne posiadanie domu mieszkalnego, by uznać daną nieruchomość za gospodarstwo rolne.

 

Można w ogóle nie posiadać gospodarstwa i podlegać KRUS jako domownik, a domownikiem jest osoba bliska rolnikowi, która:

 

  1. ukończyła 16 lat,
  2. pozostaje z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym lub zamieszkuje na terenie jego gospodarstwa rolnego albo w bliskim sąsiedztwie,
  3. stale pracuje w tym gospodarstwie rolnym i nie jest związana z rolnikiem stosunkiem pracy.

 

Moim zdaniem, nie trzeba być właścicielem gospodarstwa rolnego, rolnikiem, by podlegać KRUS.

 

 

Nie da się jednak odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, czy Pańska ciocia, darowując dom, nie utraci praw do renty z KRUS, bowiem rentę przyznaje się na określonych podstawach, a my mówimy tylko o części stanu faktycznego, nie omawiamy okresu podlegania ubezpieczeniu itd. Mogę określić tylko na podstawie dostarczonych informacji, iż mając 2,5 ha pola spełniające wyżej wymienione wymogi dalej będzie ona podlegała KRUS.

 

Podkreślam, że według mnie dom nie równa się gospodarstwu rolnemu. Warto jednak przed transakcją skontaktować się z oddziałem KRUS, bo kolejne potwierdzenie nie zaszkodzi – urzędnicy mogą inaczej interpretować określone przepisy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 - osiem =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Sprzedaż domu i budynków gospodarczych a podatek

W 2008 r. otrzymałem na podstawie umowy darowizny działkę z domem i budynkami gospodarczymi na wsi. Teraz* chciałbym to sprzedać. Czy w związku ze sprzedażą domu i budynków gospodarczych trzeba zapłacić jakiś podatek?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »