Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem podatkowym? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Składki dla zus

Masz zaległe składki dla zus lub w ogóle nie zapłacone? A może chcesz się dowiedzieć się czegoś na temat składek dla zus? Czytając poniższe teksty dowiesz się czegoś więcej.

 Mam do zapłacenia zaległe składki dla ZUS z okresu od 2000 do 2005 roku (prawomocny wyrok i nakaz zapłaty). Czy zaległe składki dla ZUS do 2003 r. uległy przedawnieniu po pięciu latach i powinienem zapłacić tylko należności z 2004 i 2005 roku? A może okres przedawnienia liczony jest od wyroku, czyli od 2006 roku?

Odnosząc się do stanu faktycznego opisanego w treści pytania, muszę z przykrością stwierdzić, że należności z tytułu zaległych składek na rzecz ZUS ulegają przedawnieniu dopiero po upływie 10 lat, licząc od dnia, w którym stały się one wymagalne, i na dzień dzisiejszy żadne nie uległy przedawnieniu.

Nie uległy więc jeszcze przedawnieniu należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne za okres od 2000 do 2004 roku.

Wyjaśniam dodatkowo, że do wszystkich należności składkowych na ubezpieczenie społeczne, które stały się wymagalne przed dniem 1 stycznia 2003 r. (czyli przed zmianą przepisów) i które przed tą datą nie uległy jeszcze przedawnieniu (przy zastosowaniu 5-letniego okresu przedawnienia na mocy starych przepisów ), zastosowanie znajduje nowy termin przedawnienia – czyli termin 10-letni (art. 24 ust. 4 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych; Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.).

Na potwierdzenie stanowiska powyższego wskazać można wyrok Sądu Najwyższego z dnia 22.07.2009 r., sygn. akt I UK 70/09, oraz wyrok Sądu Najwyższego z dnia 23.01.2009 r., sygn. akt I UK 204/08.   Reasumując, Pana należności z tytułu zaległych składek pochodzą z okresu 2000-2004 r.

Należności z tytułu zaległości składkowych liczone na dzień zmiany przepisów dotyczących sposobu liczenia okresu przedawnienia, tj. na dzień 31.12.2002 r. (czyli długi z lat 2000, 2001 i 2002), nie uległy przedawnieniu przy zastosowaniu 5-letniego okresu, dlatego do tych należności składkowych stosuje się nowe przepisy, zgodnie z którymi należności z tytułu składek ulegają przedawnieniu po upływie okresu 10 lat, licząc od daty ich wymagalności.

Wobec powyższego zobowiązanie z tytułu nieopłaconych składek za okres od 2000 do 2004 r. nie uległo przedawnieniu i musi Pan je zapłacić.    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

 Od kilku miesięcy pobieram rentę chorobową z KRUS. Zastanawiam się nad założeniem własnej działalności. Czy stracę wtedy prawo do renty? Czy będę musiał opłacać pełne składki dla ZUS? Czy powinienem ustalić stopień niepełnosprawności, by korzystać np. z ulgi w opłatach?

W czasie pobierania renty chorobowej i równoczesnego prowadzenia działalności gospodarczej podlega Pan tylko dobrowolnym składkom ZUS (opłacanie składek zależy od Pańskiej woli). Obowiązkowa przy prowadzeniu działalności gospodarczej jest tylko składka zdrowotna.

Pobierana przez Pana renta chorobowa bezspornie jest rentą z ubezpieczenia społecznego, dlatego w stosunku do osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą, która ma ustalone prawo do renty, ma zastosowanie art. 9 ust. 5 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74 z późn. zm.).

Zgodnie z treścią wskazanego art. 9 ust. 5 ustawy osoby prowadzące działalność gospodarczą, mające ustalone prawo do emerytury lub renty podlegają dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Z uwagi na to, że wskazany wyżej przepis prawa ma zastosowanie do Pana osoby, to stwierdzić należy, że posiadając prawo do renty chorobowej i jednocześnie prowadząc działalność gospodarczą, nie musi Pan obowiązkowo, tylko z własnej woli, dobrowolnie, odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych.    Przeczytaj pełną treść

 

 Mój mąż prowadzi działalność rolniczą. Czy może zgłosić prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej i zatrudnić mnie do jej wykonywania lub do pomocy na umowę-zlecenie? Jestem emerytowaną nauczycielką rusycystą i chciałabym wykonywać tłumaczenia i usługi edukacyjne. Jakie podatki i składki dla ZUS będzie musiał mąż zapłacić za mnie i za siebie? Czy ww. rodzaje działalności są zwolnione z VAT?

Można prowadzić jednocześnie działalność rolniczą i pozarolniczą.

W przypadku zawarcia z Panią umowy-zlecenia Pani mąż będzie zobowiązany do opłacania za Panią składki z ubezpieczenia emerytalnego i rentowego, składkę zdrowotną oraz składkę na Fundusz Pracy oraz na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Ważne dla pracodawcy są wysokie, dwudziestoprocentowe koszty uzyskania przychodu, które będzie mógł rozliczyć. Od Pani natomiast będzie pobierana zaliczka na podatek dochodowy. Po zakończeniu roku, w terminie do końca lutego, zleceniobiorca otrzyma PIT-11/8B, w którym znajdzie kwoty do ujęcia w PIT rocznym.

Natomiast w przypadku zatrudnienia Pani na podstawie umowy o pracę będzie Pani podlegała następującym obowiązkowym ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowym, chorobowemu, wypadkowemu, zdrowotnemu.

Należy również pamiętać, że podejmując zatrudnienie lub świadczenie usług na podstawie umowy o dzieło, trzeba się liczyć z możliwością zmniejszenia lub nawet zawieszenia emerytury. To, czy osiągane przez emeryta lub rencistę przychody wpłyną na otrzymywane świadczenia, zależy nie tylko od rodzaju działalności, która jest ich źródłem, ale przede wszystkim od ich wysokości.    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

 

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem podatkowym? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

Treści powiązane

Zaległe składki dla ZUS
Rozpocząłem prowadzenie działalności gospodarczej w grudniu 2006 r. Od tamtego czasu nie miałem styczności z ZUS-em (żadnych pism, żadnych składek). Działalność nie prosperowała do teraz praktycznie wcale, jednak nie zawiesiłem jej formalnie. Pracowałem ponadto od lutego 2007 r. Chciałbym ponownie zaangażować się we własną firmę, domyślam się jednak, że zalegam - składki dla ZUS. Jak duża może to być kwota i w jaki, możliwie bezbolesny, sposób nawiązać kontakt z ZUS-em? Dziwi mnie, że nie dostałem dotąd żadnego ponaglenia z ZUS. Czy możliwe, że oni w ogóle nie wiedzą o istnieniu mojej firmy?

Składki dla ZUS w okresie urlopu macierzyńskiego a działalność gospodarcza
Od 2002 r. prowadzę działalność gospodarczą i jednocześnie pracuję na etat w innej firmie. Z tytułu prowadzenia działalności odprowadzam tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Dwukrotnie przebywałam na urlopie macierzyńskim, nie opłacałam wtedy składek na ubezpieczenie społeczne – a chyba powinnam. Dostałam jakieś pismo z ZUS-u, ale je zignorowałam. Obecnie dostałam nakaz złożenia korekt oświadczenia. Czy mogę odwołać się od tego nakazu i starać się o umorzenie długu?

Składki dla zus– czy jest konieczne, jeśli pracownik jest ubezpieczony w KRUS?
Jestem ubezpieczona w KRUS, ale niedawno zaczęłam pracę na etat. Czy przełożony musi płacić za mnie składki dla ZUS?

Niepłacenie składki dla ZUS przez osobę posiadającą firmę a możliwe konsekwencje
Pewna osoba od 12 lat ma zarejestrowaną działalność gospodarczą, zakładam, że ma REGON. Od dawna nie jest jednak aktywna, ale nie chce wyrejestrować działalności. Jest na utrzymaniu matki, poza tym choruje psychicznie. Osoba ta nie opłaca składki dla ZUS, jest więc nieubezpieczona. Tłumaczy, że jej rodzaj działalności nie rodzi obowiązku odprowadzania składki dla ZUS. Czy ma rację? Jakie skutki prawno-finansowe może mieć jej zachowanie dla najbliższej rodziny (matki i brata)?

Przedawnienie - składki dla ZUS
Uchwała z dnia 2 lipca 2008 r. (sygn. akt II UZP 5/08)

Dziesięcioletni okres przedawnienia przewidziany w art. 24 ust. 4 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (jednolity tekst: Dz.U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74 ze zm.) w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 18 grudnia 2002 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 241, poz. 2074), znajduje zastosowanie do należności z tytułu składek, które stały się wymagalne przed dniem 1 stycznia 2003 r., jeżeli do tej daty nie uległy przedawnieniu według przepisów dotychczasowych.

Preferencyjne składki dla ZUS a świadczenie usług na rzecz byłego pracodawcy
Z obecnym pracodawcą jeszcze przez miesiąc wiąże mnie umowa o pracę. Później otwieram własną działalność, gdyż podniosłem kwalifikacje i będę współpracował z pracodawcą na podstawie umowy cywilnoprawnej. Zakres moich obowiązków będzie jednak właściwie taki sam jak do tej pory. Czy w tej sytuacji będę mógł skorzystać z preferencyjnych składek ZUS, wykonując działalność na rzecz byłego pracodawcy? Czy mogę być u niego jednocześnie zatrudniony na część etatu?

Wybrane opinie naszych klientów:

Jestem w 100% zadowolony! Rzetelne, profesjonalne podejście do sprawy, gruntowne jej wyjaśnienie – będę Was polecał każdemu. Dziękuję i pozdrawiam.

Mateusz

Z całą odpowiedzialnością mogę polecić prawników eporady24. Odpowiedzi są bardzo konkretne, wszelkie niejasności przed udzieleniem odpowiedzi zostają dopracowane, wszystko jest tak dobrane w słowa, że „zwykły zjadacz chleba” poradzi sobie z interpretacją każdej odpowiedzi. Jestem pod wrażeniem!!! Polecam!!!!

Małgorzata

Jestem zadowolony z porad, jakie dostałem. Były jasne i zrozumiałe. Polecam ten panel wszystkim „zagubionym” w prawnych przepisach i stojącym przed „murem paragrafów”. Pozdrawiam cały zespół.

Jan

W skrócie: szybko, sprawnie i na temat, i jeszcze do tego miło :)

Z pozdrowieniami,

Aleksandra

Skorzystałem z porady – pełnej i wyczerpującej. Przyda mi się przy podziale majątku. Serwis reaguje bardzo szybko, co jest miłym zaskoczeniem. Uważam, że porada jest rzetelna i wyczerpująca, same konkrety – co i jak zrobić, podstawy prawne, co jest możliwe do uzyskania, a co nie. Porada jest lepsza niż w „realu” – dopytałem o wszystko, odpowiedź uzyskałem szerszą, niż oczekiwałem – również na dodatkowe pytania. POLECAM.

Janusz

Bardzo szczerze polecam!!!!! Serdecznie dziękuję panu Karolowi za tak ludzkie podejście do sprawy i ogromną pomoc. Pomimo moich wahań sprawił Pan, że nabrałam pewności siebie. Portal polecił mi brat i teraz ja będę go polecała.

Serdecznie pozdrawiam.

Tomasz

Bardzo dobra idea usług prawnych online! Profesjonalna i szybka obsługa! Świetna możliwość dyskutowania szczegółow i niejasności.

Pozdrowienia,

Sylwek

Bardzo fachowa i rzetelna pomoc. Profesjonalizm i błyskawiczna odpowiedź, nie mogę pominać cierpliwości, ktorą Pan się wykazał. Jesteśmy bardzo zadowoleni i z checią będziemy polecać eporady24. Naprawdę są 24/7 :-) Dziękuję i życzę spokojniejszych klientów.

Wojtek & Kasia

Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.

Dziękuję i pozdrawiam cały zespół,

Roksana

Zarówno szybkość udzielenia odpowiedzi (niecałe 9 godzin), jak i sama treść odpowiedzi w pełni mnie satysfakcjonują.

Piotr

Przeczytaj wszystkie opinie »
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »