.
Mamy 12 503 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Składka zdrowotna – odliczenie w PIT

Autor: Elżbieta Jędruczyk • Opublikowane: 27.09.2011

Prowadzę działalność gospodarczą. Przypadkowo nie zapłaciłem kilku składek zdrowotnych w 2007 i 2009 roku. Czy mogę sobie odpisać w zeznaniu PIT te kwoty?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 27b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. 2010 Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) „podatek dochodowy w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o której mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.):

 

  1. opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych,
  2. pobranej w roku podatkowym przez płatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych – z zastrzeżeniem, że obniżenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie ustawy oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku”.

 

Zgodnie z art. 27b ust. 2 „ustawy kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki”.

 

Jak rozumiem, nie opłacił Pan jakiejś części składki zdrowotnej należnej za rok 2007 i 2009. Zgaduję (choć nie wynika to bezpośrednio z pytania), że zaległe składki zapłacił Pan w roku 2010 (bądź w 2011) i chciałby Pan skorzystać z możliwości odliczenia ich od podatku.

 

W tej sytuacji ma Pan prawo uwzględnić opłacone składki w rozliczeniu za okres (rok podatkowy), w którym zostały one faktycznie uregulowane – z zastrzeżeniem, że kwota odliczenia nie może przekroczyć ustawowego limitu 7,75% podstawy ich naliczania. Jeżeli więc opłacił Pan zaległe składki w roku 2010 – ma Pan prawo do uwzględnienia ich w rozliczeniu rocznym za rok 2010; jeżeli uregulował je Pan w roku 2011 – ma Pan prawo do rozliczenia ich w bieżących okresach przy ustalaniu zaliczek na podatek dochodowy z działalności (i po zakończeniu roku w zeznaniu rocznym za 2011 rok).

 

Jeżeli zaległe składki nie zostały do dnia dzisiejszego opłacone – odliczenie nie przysługuje.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V + 5 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »