Mamy 7994 opinii naszych Klientów
Baner RODO
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zabezpieczeniami zdrowotnymi?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Składka na ubezpieczenie zdrowotne

Składka na ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowa dla każdej osoby, która chce być ubezpieczona na terenie Polski.

 Mój tata miał działalność gospodarczą od 1996 do 2009 r. Już wtedy był na emeryturze. Tata nie płacił składek zdrowotnych, bo był pewny, że jako emeryt nie musi tego robić. Z urzędem skarbowym rozliczał się na podstawie PIT-28. Nikt nigdy nie dopominał się o składkę zdrowotną. Teraz tata dostał pismo wzywające do zapłaty składek. Co zrobić? Jak uniknąć płacenia należności z tytułu tj. składka na ubezpieczenie zdrowotne?

Niestety nie mam dla Pani dobrej wiadomości. W przypadku polskiego systemu prawnego reguła, iż nieznajomość prawa szkodzi, jest w pełni realizowana. System ubezpieczeń zdrowotnych skonstruowany jest tak, że każdy zobowiązany jest do opłacania składek z każdego tytułu, który nakłada obowiązek podlegania ubezpieczeniu. Przedsiębiorca, który podejmuje swoją działalność, winien zorientować się we wszystkich swoich obowiązkach, jakie nakłada na niego prawo.

Kwestia tj. składka na ubezpieczenie zdrowotne przedstawiona jest w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Jak podaje art. 66 tej ustawy:

„Art. 66. 1. Obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają:

1) osoby spełniające warunki do objęcia ubezpieczeniami społecznymi lub ubezpieczeniem społecznym rolników, które są: (…) c) osobami prowadzącymi działalność pozarolniczą lub osobami z nimi współpracującymi, z wyłączeniem osób, które zawiesiły wykonywanie działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej; (…) 16) osoby pobierające emeryturę lub rentę, osoby w stanie spoczynku pobierające uposażenie lub uposażenie rodzinne oraz osoby pobierające uposażenie po zwolnieniu ze służby lub świadczenie pieniężne o takim samym charakterze”.

(...) „Art. 82. (…) 8. Składka na ubezpieczenie zdrowotne nie jest opłacana przez osobę, której świadczenie emerytalne lub rentowe nie przekracza miesięcznie kwoty minimalnego wynagrodzenia, od tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, o którym mowa w art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. c [czyli z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej – przyp. aut.], w przypadku gdy osoba ta:

1) uzyskuje dodatkowe przychody z tego tytułu w wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 50% kwoty najniższej emerytury lub
2) opłaca podatek dochodowy w formie karty podatkowej”.

Oczywiście te dane muszą być zgłaszane do organu, który jest odpowiedzialny za pobór składki, czyli do ZUS-u. Jeśli Pani tata w ogóle nie był zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, to ZUS po dotarciu do informacji, że tata miał taki obowiązek, naliczył składki zgodnie z ogólnymi regułami.

Zgodnie z art. 93 wyżej wymienionej ustawy:

„Art. 93. 1. Składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz należności z tytułu odsetek za zwłokę nieopłacone w terminie podlegają ściągnięciu na zasadach określonych w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych.

2. Należności z tytułu tj. składka na ubezpieczenie zdrowotne ulegają przedawnieniu na zasadach określonych w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych”.

Natomiast art. 24 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych stanowi, że „w razie nieopłacenia składek lub opłacenia ich w zaniżonej wysokości Zakład może wymierzyć płatnikowi składek dodatkową opłatę do wysokości 100% nieopłaconych składek. Od decyzji w sprawie wymierzenia dodatkowej opłaty przysługuje odwołanie do sądu według zasad określonych w art. 83”.

Z kolei ust. 2 podaje: „Składki oraz odsetki za zwłokę, koszty egzekucyjne, koszty upomnienia i dodatkowa opłata, zwane dalej »należnościami z tytułu składek«, nieopłacone w terminie, podlegają ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji lub egzekucji sądowej”. Należności z tytułu składek ulegają przedawnieniu po upływie 5 lat, licząc od dnia, w którym stały się wymagalne.    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Stały klient Tomasz
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Iwona
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Agnieszka
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.
Anna
Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.
Krzysztof
Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.
Danuta
Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.
Maciej
Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!
Tomasz
Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!
Małgosia
Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.
Joanna
Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.
Roman
BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.
Zbyszek
Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Jarek
Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.
Piotr
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Roksana
Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.
Krzysztof

 Jestem zatrudniona na pełny etat na czas nieokreślony, oprócz tego jestem udziałowcem w dwóch spółkach, z czego płacę dwie składki zdrowotne. Teraz zgłosiłam jednoosobową działalność na terenie Słowacji – wynajem nieruchomości. Aby nie płacić składek ubezpieczeniowych na Słowacji, poproszono mnie o dostarczenie poświadczenia o płaceniu takowych w Polsce i tutaj ZUS zażądał, aby zapłacić po raz kolejny składkę zdrowotną. Proszę o wyjaśnienie: czy i na jakiej podstawie prawnej mam opłacać składkę zdrowotną w Polsce od zgłoszonej działalności na Słowacji? Ile wynosi składka na ubezpieczenie zdrowotne?

Polskie przepisy o ubezpieczeniu zdrowotnym

Zgodnie z treścią art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (j.t. Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zmianami, dalej zwanej „ustawą zdrowotną”):

„1. Obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają:

1) osoby spełniające warunki do objęcia ubezpieczeniami społecznymi lub ubezpieczeniem społecznym rolników, które są: (...)  c) osobami prowadzącymi działalność pozarolniczą lub osobami z nimi współpracującymi, z wyłączeniem osób, które zawiesiły wykonywanie działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej”.

Z kolei art. 5 pkt 21 ustawy zdrowotnej wskazuje nam, co należy rozumieć pod pojęciem „osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą”. Zgodnie z tym przepisem:

„21) osoba prowadząca działalność pozarolniczą – osobę, o której mowa w art. 8 ust. 6 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych”.

(...) W Pani przypadku „pochyliłbym” się na dłuższy czas nad art. 8 ust. 6 pkt 1 ab initio, a więc nad pojęciem „osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej”. Aby móc zdefiniować tę zbitkę pojęciową, najpierw musimy stwierdzić, co ustawodawca rozumie pod pojęciem „działalność gospodarcza”. Na szczęście pojęcie to ma definicję legalną (zawartą w przepisach). Zatem zgodnie z treścią art. 2 ustawy z dnia 2 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej (j.t. Dz. U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095 ze zmianami, dalej zwanej „USDG”):

„Działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły”.

Z zestawienia cytowanych wyżej przepisów wynika, że jeżeli dana osoba fizyczna prowadzi działalność taką jak Pani działalność na Słowacji (wynajem nieruchomości), to wtedy podlega ona z tego tytułu ubezpieczeniu zdrowotnemu i musi płacić składki na to ubezpieczenie. Nie ma przy tym znaczenia fakt, że ubezpieczony posiada inny tytuł ubezpieczenia. Zgodnie bowiem z treścią art. 82 ust. 1 ustawy zdrowotnej:

„1. W przypadku gdy ubezpieczony uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, o którym mowa w art. 66 ust. 1, składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacana jest z każdego z tych tytułów odrębnie”.    Przeczytaj pełną treść

 

 Mieszkam obecnie we Włoszech. Ja pracuję, a mój partner od kilku miesięcy nie ma pracy. Nie jest zarejestrowany w Polsce jako bezrobotny, dlatego chciałabym opłacać mu polską składkę emerytalną i ubezpieczenie zdrowotne we Włoszech. Czy jest taka możliwość i jak to załatwić, żeby taka składka na ubezpieczenie zdrowotne i emerytalne była zarejestrowana? Czy składka emerytalna obejmuje też w Polsce ubezpieczenie zdrowotne (można iść za darmo do lekarza)? Ile wynosi taka składka na ubezpieczenie zdrowotne?

W okresie do 31 sierpnia 2009 r. włącznie osoby, które zamierzały kontynuować ubezpieczenie emerytalne i rentowe, zgłaszały wniosek o objęcie tymi ubezpieczeniami w terminie 30 dni od ustania obowiązkowych ubezpieczeń społecznych.

Po zmianie przepisów art. 10 i art. 7 pkt 3 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, tj. od dnia 1 września 2009 r., wniosek o kontynuowanie ubezpieczeń wnioskodawca może złożyć w wybranym przez siebie terminie. Przepisy znowelizowane umożliwiają bowiem kontynuowanie dobrowolne ubezpieczenia emerytalnego i rentowego po ich ustaniu i zapewniają ciągłość ubezpieczeń tym osobom, które utraciły dotychczasowy tytuł do ubezpieczeń oraz nie mają innych tytułów do objęcia ubezpieczeniem.

Osoby kontynuujące ubezpieczenie emerytalne i rentowe w ramach dobrowolnego ubezpieczenia podlegają tym ubezpieczeniom od dnia wskazanego we wniosku o objęcie ubezpieczeniami, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek został zgłoszony do ZUS-u.

Wysokość składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe w ramach tzw. ubezpieczenia dobrowolnego wynosi:

  1. na ubezpieczenie emerytalne – 19,52% podstawy wymiaru,
  2. na ubezpieczenia rentowe – 6% podstawy wymiaru,
  3. podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe stanowi zadeklarowana kwota – nie niższa jednak niż kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę, w 2010 r. wynosi ona 1317 zł.


(...) Osoby te są zarówno płatnikami składek, jak i osobami ubezpieczonymi. W celu objęcia ubezpieczeniem należy złożyć wniosek w sprawie objęcia ubezpieczeniami na formularzu ZUS ZUA (należy wpisać kod ubezpieczenia 19 00 – osoba kontynuująca ubezpieczenia emerytalne i rentowe).

Osoby dobrowolnie podlegające ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym opłacają składki na wymienione ubezpieczenia na rachunek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w terminie do 10. dnia następnego miesiąca za miesiąc poprzedni.

Osoba dobrowolnie podlegająca ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, opłacająca składki tylko z tytułu własnych ubezpieczeń, składa wyłącznie deklarację rozliczeniową ZUS DRA.

W deklaracji tej wykazuje należne składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz wpisuje w bloku I „Dane organizacyjne” w polu 01 „Termin przysyłania deklaracji” cyfrę 2 (termin przesyłania deklaracji i opłacania składek do 10. dnia następnego miesiąca za miesiąc poprzedni).    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

 

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zabezpieczeniami zdrowotnymi?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

Treści powiązane

Składka na ubezpieczenie zdrowotne - odliczenie od podatku
Jestem osobą, która ma podpisaną z NFZ umowę na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne obejmujące również męża i dziecko. Rozliczam się wspólnie z mężem, przy czym ja nie uzyskałam przychodów, jedynie mąż. Czy mogę odliczyć od wspólnego zeznania podatkowego te składki?

Składka na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne
Złożyłem 3-miesięczne wymówienie, co skutkować będzie ustaniem mojego stosunku pracy akurat w dniu, kiedy będę już w podróży. Wyjeżdżam na 3 miesiące za granicę raczej nie w celach zarobkowych tylko turystycznych. Nie wiem, czym będę się zajmował po powrocie, ale jest prawdopodobne, że przez kilka miesięcy będę bez pracy i być może wyruszę w kolejną podróż. Zaczęła mnie zastanawiać kwestia składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. W tym okresie nikt przecież nie będzie ich opłacał. Zapewne powinienem to zrobić sam, ale w jaki sposób, a jeśli nie, to jakie niesie to konsekwencje? Nie chciałabym przez tę przerwę w pracy stracić roku, który liczyłby mi się do emerytury. Jednocześnie martwi mnie, w jaki sposób mógłbym korzystać z bezpłatnej opieki lekarskiej. Jeśli miałbym opłacać składki – szukam najtańszego rozwiązania. Oczywiście na czas podróży wykupię ubezpieczenie turystyczne.

Opłacanie składek ZUS przy prowadzeniu działalności gospodarczej i równoczesnym byciu wspólnikiem spółki jawnej
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, jednocześnie jestem wspólnikiem spółki jawnej, chcę w tej spółce być zatrudniony na umowę o pracę i opłacać od wynagrodzenia składki ZUS. Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych twierdzą, że składki mogę opłacać tylko od działalności gospodarczej, od pozostałych tylko zdrowotną, gdyż na jednym numerze NIP nie można opłacać różnych składek. Czy to prawda?

Praca dodatkowa w weekendy a składka na ubezpieczenie zdrowotne
Jestem zatrudniony w firmie na etat. Czy mogę prowadzić swoją działalność gospodarczą w weekendy? Czy z tego tytułu miałbym obowiązek opłacania składek ZUS, skoro są one płacone w firmie?

Twórczość artystyczna i literacka w kontekście działalności gospodarczej, składek ZUS i podatku
Jestem osobą bezrobotną. Fotografuję i od czasu do czasu udaje mi się sprzedać moje prace (zysk poniżej 1000 zł miesięcznie, więc mogę pozostać bezrobotną). Poza tym napisałam książkę, którą wydano w pewnym wydawnictwie. Aby przyspieszyć proces wydawniczy, zdecydowałam się zrobić to za własne pieniądze. W każdym razie zbliża się czas debiutu w księgarni i już wiem, że drugą przygotowywaną książkę wydam najprawdopodobniej w identyczny sposób. Zatem wygląda na to, że będę mogła przestać być bezrobotną. Dlatego mam do Państwa kilka pytań: Zakładam firmę z wpisem PKWiU określającym działalność literacką i fotograficzną – co z podatkiem? Przychody mocno nieregularne, zatem jaką formę wybrać? Co z ewentualnymi odliczeniami (papier, druki, podróże w celu zrobienia zdjęć, materiały foto etc.)? Czy jestem, jako pisarka i fotograf, twórcą w rozumieniu ZUS? Od tego zależy, czy będę mogła naliczać mniejsze składki przez 2 lata. Czy sprzedając cokolwiek, w tym swoje dzieła, na podstawie umowy kupna-sprzedaży, muszę się wyrejestrowywać z urzędu pracy?

Przedawnienie składek na ZUS (np. składka na ubezpieczenie zdrowotne)
Uchwała z dnia 2 lipca 2008 r. (sygn. akt II UZP 5/08) Dziesięcioletni okres przedawnienia przewidziany w art. 24 ust. 4 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (jednolity tekst: Dz.U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74 ze zm.) w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 18 grudnia 2002 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 241, poz. 2074), znajduje zastosowanie do należności z tytułu składek, które stały się wymagalne przed dniem 1 stycznia 2003 r., jeżeli do tej daty nie uległy przedawnieniu według przepisów dotychczasowych.

Wybrane opinie naszych klientów:

Polecam – jestem pozytywnie porażony jakością obsługi. Nieznajomość prawa szkodzi – brak korzystania z eporady24.pl – również. Porady rzeczowe i pomocne. Super. Bardzo polecam.

Damian

Porada przez serwis www z państwa strony oceniam na 6+. Fachowo i na temat – jednak największą zaletą tego typu porad jest to, iż można się do niej przygotować, tak by żadne z naszych pytań nie uciekło i nie zostało bez odpowiedzi. Jeszcze raz dziękuję za szybką i rzetelną poradę.

Dziękuję,

Paweł

Dzięki za pomoc. Czytając wcześniej opinie o was, nie dowierzałam, że jesteście tacy dobrzy, ale teraz, po otrzymaniu porady, muszę przyznać, że jesteście świetnie zorganizowani.

Powodzenia,

Irena

EPORADY są superpomysłem. Nie zawiodłam się, chociaż z natury jestem nieufna. Otrzymałam poradę, wskazówki i pocieszenie. Może gdyby była jeszcze pomoc psychologiczna? Dziękuję zwłaszcza Pani Elżbiecie Gołąb i przepraszam za zakłócenie Wigilii Bożego Narodzenia.
Pozdrawiam i sukcesów w nowym 2011 roku życzę.

Ewa

Jestem bardzo zadowolony – szybko, profesjonalnie i o wiele taniej niż w kancelarii adwokackiej. Dziękuje i będę częściej z Waszej pomocy korzystał.

Marek

Zadając pytanie, nie spodziewałam się, że odpowiedź otrzymam tak szybko i taką wyczerpującą. Polecam współpracę. Pełen profesjonalizm.

Jadwiga

Bardzo profesjonalna obsługa i naprawdę fachowe doradztwo. Odpowiedź mi wiele wyjaśniła i dalej będę korzystać z tych usług, bo sprawa, o którą pytałam, nie była prosta, więc wolę, by prowadził tą sprawę specjalista, więc sukces murowany.

Pozdrawiam,

Krzysztofa

Bardzo dziękuję za poradę , która bardzo mi pomogła podjąć właściwe działania. To bardzo dobra idea ,z pewnością polecę znajomym.

Piotr

Opinia przeszła moje najśmielsze oczekiwania. Jest bardzo dokładna, rzetelna, odwołująca się do konkretnych przepisów, które cytuje niekiedy wprost – a do tego pozostaje zrozumiała dla przeciętnego człowieka. Będzie dla mnie olbrzymią pomocą. Serdecznie dziękuję za poświęcony czas.

łukasz

Z całą odpowiedzialnością mogę polecić prawników eporady24. Odpowiedzi są bardzo konkretne, wszelkie niejasności przed udzieleniem odpowiedzi zostają dopracowane, wszystko jest tak dobrane w słowa, że „zwykły zjadacz chleba” poradzi sobie z interpretacją każdej odpowiedzi. Jestem pod wrażeniem!!! Polecam!!!!

Małgorzata

Przeczytaj wszystkie opinie »
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »