Mamy 7994 opinii naszych Klientów
Baner RODO
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zabezpieczeniami zdrowotnymi?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Składka na ubezpieczenia społeczne

Składka na ubezpieczenia społeczne obejmuje: ubezpieczenie rentowe, ubezpieczenia emerytalne, ubezpieczenie w czasie choroby i macierzyństwa, ubezpieczenie w razie wypadków przy pracy oraz chorób zawodowych.

 [Składka na ubezpieczenia społeczne] Złożyłem 3-miesięczne wymówienie, co skutkować będzie ustaniem mojego stosunku pracy akurat w dniu, kiedy będę już w podróży. Wyjeżdżam na 3 miesiące za granicę raczej nie w celach zarobkowych tylko turystycznych. Nie wiem, czym będę się zajmował po powrocie, ale jest prawdopodobne, że przez kilka miesięcy będę bez pracy i być może wyruszę w kolejną podróż. Zaczęła mnie zastanawiać kwestia, jaką jest składka na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. W tym okresie nikt przecież nie będzie ich opłacał. Zapewne składka na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne powinna być zapłacona przezemnie, ale w jaki sposób, a jeśli nie, to jakie niesie to konsekwencje? Nie chciałabym przez tę przerwę w pracy stracić roku, który liczyłby mi się do emerytury. Jednocześnie martwi mnie, w jaki sposób mógłbym korzystać z bezpłatnej opieki lekarskiej. Jeśli miałbym opłacać składki – szukam najtańszego rozwiązania. Oczywiście na czas podróży wykupię ubezpieczenie turystyczne. Jestem osobą samotną. Tak się składa, że mój szwagier prowadzi działalność gospodarczą. Jeśli na przykład na ten czas „zatrudniłby” mnie, w rachubę wchodziłaby tylko umowa o pracę, czy umowa-zlecenie także, jeśli tak, czy wówczas wymagane jest wynagrodzenie w kwocie równej lub większej od minimalnej krajowej? Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz – status bezrobotnego. Czy powinienem się zarejestrować jako bezrobotny, skoro sam rezygnuję z pracy? I czy to w ogóle możliwe, jeśli w dniu, w którym ustanie mój stosunek pracy, będę już w podróży?

Zacznijmy zatem od kwestii ubezpieczenia zdrowotnego.

Dobrym wyjściem z sytuacji byłoby rzeczywiście zarejestrowanie się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna, albowiem takie osoby mają prawo do ubezpieczenia zdrowotnego finansowanego przez państwo. Problem w tym, że prawo do ubezpieczenia zdrowotnego finansowanego przez państwo można stracić (podobnie jak formalny status osoby bezrobotnej), jeżeli nie stosuje się do wezwań i poleceń urzędu pracy (w przypadku powtarzającego się uchylania przez bezrobotnego od podjęcia zaoferowanej pracy odpowiadającej jego kwalifikacjom), co w Pana przypadku, wobec wyjazdu za granicę, jest prawdopodobne. Równocześnie jednak wskazuję, że formalnie (jeżeli urząd nie będzie zbyt aktywny), aby zachować status bezrobotnego (a co za tym idzie ubezpieczenie zdrowotne), może wystarczyć, aby raz na 90 dni potwierdził Pan dalsze swoje zainteresowanie pomocą urzędu pracy, co wymaga osobistego stawiennictwa w jego siedzibie. Trzeba przy tym zastrzec, że jeżeli wybiera się Pan za granicę, aby podjąć pracę, to status osoby bezrobotnej w ogóle nie będzie mógł być Panu nadany.

(...) Co do kwestii, jaką jest składka na ubezpieczenia społeczne (emerytalno-rentowe).

Tu niestety sprawa jest niemniej skomplikowana, albowiem instytucja „dobrowolnego ubezpieczenia społecznego” jest istotnie ograniczona. I tak prawo do dobrowolnego objęcia ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi przysługuje:

  1. małżonkom pracowników skierowanych do pracy w przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych, w stałych przedstawicielstwach przy Organizacji Narodów Zjednoczonych i w innych misjach specjalnych za granicą, w instytutach, ośrodkach informacji i kultury za granicą;
  2. osobom, które z powodu sprawowania opieki nad członkiem rodziny spełniającym warunki do przyznania zasiłku pielęgnacyjnego nie podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym na ogólnych zasadach;
  3. obywatelom polskim wykonującym pracę za granicą w podmiotach zagranicznych oraz obywatelom polskim wykonującym pracę w podmiotach zagranicznych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli podmioty te nie posiadają w Polsce swojej siedziby ani przedstawicielstwa;
  4. studentom oraz uczestnikom studiów doktoranckich, jeżeli nie podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z innego tytułu;
  5. alumnom seminariów duchownych, nowicjuszom, postulantom i juniorystom do ukończenia 25 roku życia;
  6. wnioskodawcom odbywającym na podstawie nieodpłatnych umów cywilnoprawnych staż adaptacyjny w postępowaniu w sprawie uznania kwalifikacji do wykonywania zawodu regulowanego lub działalności – w rozumieniu przepisów o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej;
  7. posłom do Parlamentu Europejskiego wybranym w Rzeczypospolitej Polskiej.


Poza wymienionymi osobami, aby podlegać ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu należy być np. pracownikiem (składki opłaca pracodawca), otworzyć działalność gospodarczą (składki opłaca się samemu) albo przynajmniej osobą pobierającą zasiłek dla bezrobotnych.

Jeżeli znalazłby Pan za granicę legalną pracę, to informuję, że większość krajów europejskich ma podpisane z Polską umowy o wzajemnym uznawaniu okresów pracy dla potrzeb emerytalnych za ich odpowiednim udokumentowaniem.

Jeżeli jednak nie spełnia Pan żadnej z wymienionych podstaw objęcia ubezpieczeniem społecznym, nie widzę możliwości, aby mógł Pan uzyskać zaliczenie okresu niewykonywania pracy dla swoich potrzeb emerytalnych.

Wobec braku podstaw do objęcia Pana dobrowolnym ubezpieczeniem emerytalno-rentowym, sugeruję skorzystać z możliwości tzw. kontynuacji ubezpieczenia emerytalno-rentowego. Kontynuacja ubezpieczeń możliwa jest w przypadku, gdy dana osoba nie ma żadnych innych tytułów do ubezpieczenia emerytalno-rentowego.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób kontynuujących ubezpieczenie emerytalne i rentowe stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż kwota minimalnego wynagrodzenia. Wniosek w tym zakresie składa się w najbliższej placówce ZUS. Składki za dany miesiąc powinny być opłacane w terminie do 10. dnia następnego miesiąca. W tym terminie osoby kontynuujące ubezpieczenia przekazują również deklarację rozliczeniową ZUS DRA.

Podkreślam przy tym, że wniosek o kontynuację ubezpieczenia musi być złożony w terminie 30 dni od dnia ustania tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń (w Pana przypadku ustania stosunku pracy i opłacania składek z tego tytułu). Tutaj, podobnie jak w przypadku urzędu pracy, sugerowałbym skontaktować się z ZUS-em, jak z technicznego punktu widzenia załatwić sprawę, aby wniosek o kontynuację mógł Pan złożyć jeszcze przed pierwszym wyjazdem, ponieważ formalnie wniosek ten winien być złożony dopiero po ustaniu stosunku pracy.

Osoby dobrowolnie kontynuujące ubezpieczenia emerytalne i rentowe, podlegają tylko ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, nie podlegają natomiast ubezpieczeniu chorobowemu i wypadkowemu.    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Stały klient Tomasz
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Iwona
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Agnieszka
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.
Anna
Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.
Krzysztof
Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.
Danuta
Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.
Maciej
Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!
Tomasz
Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!
Małgosia
Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.
Joanna
Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.
Roman
BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.
Zbyszek
Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Jarek
Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.
Piotr
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Roksana
Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.
Krzysztof

 [Niewypłacone wynagrodzenie a składka na ubezpieczenia społeczne] Dnia 10 września 2009 r. zapadła uchwała 7 sędziów, potwierdzająca, że niewypłacone pracownikowi wynagrodzenie za pracę nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne (sygn. akt: I UZP 5/09).

Uchwała rozstrzygnęła zagadnienie prawne o następującej treści: „czy niewypłacone pracownikowi wynagrodzenie za pracę (nawet zasądzone) stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne?”, poruszone przez Sąd Najwyższy w składzie trzech sędziów na sprawie dotyczącej skargi kasacyjnej.

W sprawie w sądzie okręgowym przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych ubezpieczony zarzucił, że podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu jego pracowniczego zatrudnienia stanowi należne i zasądzone mu wynagrodzenie za pracę, natomiast pozwany organ rentowy niezasadnie trzyma się reguły, że skoro pracodawca nie wypłacił mu wynagrodzenia za pracę, to podstawa wymiaru składek wynosi 0.

Sąd okręgowy przyjął za organem rentowym, że „dla ustalenia podstawy wymiaru składek decydujące i wyłączne znaczenie ma przychód, a więc wynagrodzenie faktycznie wypłacone pracownikowi, nie zaś sama wysokość wynagrodzenia określona w umowie o pracę”. Ubezpieczony, nie godząc się z takim wyrokiem sądu okręgowego, złożył apelację, która została oddalona w kwietniu 2008 r.

Sąd apelacyjny za trafne uznał stanowisko pierwszej instancji. Zgodnie z nim dla ustalenia podstawy wymiaru składek znaczenie ma przychód w rozumieniu ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, zatem chodzi o otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika pieniądze (art. 18 ust. 1 i art. 20 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych). Stwierdzono ponadto – zgodnie z § 3 ust. 7 rozporządzenia z 30 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, wypłaconych zasiłków z ubezpieczeń chorobowego i wypadkowego, zasiłków rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych oraz kolejności zaliczania wpłat składek na poszczególne fundusze – że w przypadku, gdy pracownik nie otrzymał żadnych wypłat, to nie są odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne za tego pracownika i w dokumentach rozliczeniowych za dany miesiąc wykazuje się przychód „zerowy”.

(...) Zgodnie z uchwałą podjętą 10 września 2009 r. przez Sąd Najwyższy w składzie 7 sędziów składka na ubezpieczenia społeczne - emerytalne czy chorobowe powinna być obliczana i potrącana w momencie wypłacenia przez pracodawcę zaległego wynagrodzenia.   Z powyższego wynika też, że podstawą wymiaru składek powinno być wynagrodzenie faktycznie wypłacone pracownikowi, a nie wynikające z umowy o pracę. W razie zasądzenia zaległego wynagrodzenia w wyroku sądowym do podstawy wymiaru może być wliczone tylko wyegzekwowane i wypłacone wynagrodzenie.    Przeczytaj pełną treść

 

 Mój tata miał działalność gospodarczą od 1996 do 2009 r. Już wtedy był na emeryturze. Tata nie płacił składek zdrowotnych, bo był pewny, że jako emeryt nie musi tego robić. Z urzędem skarbowym rozliczał się na podstawie PIT-28. Nikt nigdy nie dopominał się o składkę zdrowotną. Teraz tata dostał pismo wzywające do zapłaty składek. Co zrobić? Jak uniknąć płacenia należności z tytułu tj. składka na ubezpieczenia społeczne, a jak na zdrowotne?

Niestety nie mam dla Pani dobrej wiadomości. W przypadku polskiego systemu prawnego reguła, iż nieznajomość prawa szkodzi, jest w pełni realizowana. System ubezpieczeń zdrowotnych skonstruowany jest tak, że każdy zobowiązany jest do opłacania składek z każdego tytułu, który nakłada obowiązek podlegania ubezpieczeniu. Przedsiębiorca, który podejmuje swoją działalność, winien zorientować się we wszystkich swoich obowiązkach, jakie nakłada na niego prawo.

Kwestia składek na ubezpieczenie zdrowotne przedstawiona jest w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Jak podaje art. 66 tej ustawy:

„Art. 66. 1. Obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają:

1) osoby spełniające warunki do objęcia ubezpieczeniami społecznymi lub ubezpieczeniem społecznym rolników, które są: (…) c) osobami prowadzącymi działalność pozarolniczą lub osobami z nimi współpracującymi, z wyłączeniem osób, które zawiesiły wykonywanie działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej; (…) 16) osoby pobierające emeryturę lub rentę, osoby w stanie spoczynku pobierające uposażenie lub uposażenie rodzinne oraz osoby pobierające uposażenie po zwolnieniu ze służby lub świadczenie pieniężne o takim samym charakterze”.

Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego uważa się za spełniony po zgłoszeniu osoby podlegającej temu obowiązkowi do Funduszu zgodnie z przepisami art. 74-76 oraz opłaceniu składki w terminie i na zasadach określonych w ustawie.

Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne osób prowadzących działalność gospodarczą stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”. Składka w nowej wysokości obowiązuje od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia danego roku.

Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne dla osób pobierających emerytury i renty „jest kwota emerytury, renty pomniejszona o kwotę spłaty nadpłaty świadczenia, z wyłączeniem dodatków, zasiłków, świadczeń pieniężnych i ryczałtu energetycznego, ekwiwalentu pieniężnego z tytułu prawa do bezpłatnego węgla oraz deputatu węglowego albo kwota uposażenia pobieranego w stanie spoczynku lub uposażenia rodzinnego, kwota uposażenia pobieranego po zwolnieniu ze służby lub świadczenia pieniężnego o takim samym charakterze” (art. 81 ust. 8 pkt 2 ww. ustawy).    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

 

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zabezpieczeniami zdrowotnymi?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

Treści powiązane

Dodatek do emerytury z tytułu opłacania składek z gospodarstwa rolnego
Mama jest od 1990 r. na emeryturze ZUS. Od 1977 do 1989 r. opłacała składki z gospodarstwa rolnego (ponad 11 lat). Kiedy przechodziła na emeryturę, w ZUS poinformowano nas (byłem z nią, bo pomagałem jej załatwić te formalności), że emerytura z tytułu opłat z rolnictwa mamie nie przysługuje. Jednak później dowiedziałem się, że mamie należy się dodatek z tytułu prowadzenia gospodarstwa, złożyłem w jej imieniu wniosek do ZUS i przyznano go jej w wysokości 78 zł od chwili złożenia wniosku, czyli od grudnia 2009 r., nic nie wspominając o tym, czy można się upomnieć o jakieś wyrównanie za poprzednie lata. Nie rozumiem tego i proszę w tej sprawie o wyjaśnienie. Czy ten dodatek wprowadzono w późniejszym czasie i my z niewiedzy przegapiliśmy tę możliwość, czy może jednak przysługiwał on mamie i w czasie kiedy przechodziła na emeryturę w ZUS-sie wprowadzono nas w błąd, jednym słowem od kiedy ten dodatek funkcjonuje? W internecie czytałem, że ZUS winien wyrównać niewypłacone świadczenia do 3 lat wstecz, czy dotyczy to mojej mamy? Pamiętam, że zaświadczenie o płaceniu składek oraz zaświadczenie, że mama od 16 roku życia pracowała w gospodarstwie rodziców, zostały złożone w 1990 r. Wówczas ZUS doliczył mamie 15 lat pracy z gospodarstwa. Czy ten fakt ma w tej sprawie jakieś znaczenie?

Wielokrotna składka na ubezpieczenie zdrowotne – praca, spółka, firma na Słowacji
Jestem zatrudniona na pełny etat na czas nieokreślony, oprócz tego jestem udziałowcem w dwóch spółkach, z czego płacę dwie składki zdrowotne. Teraz zgłosiłam jednoosobową działalność na terenie Słowacji – wynajem nieruchomości. Aby nie płacić składek ubezpieczeniowych na Słowacji, poproszono mnie o dostarczenie poświadczenia o płaceniu takowych w Polsce i tutaj ZUS zażądał, aby zapłacić po raz kolejny składkę zdrowotną. Proszę o wyjaśnienie: czy i na jakiej podstawie prawnej mam opłacać składkę zdrowotną w Polsce od zgłoszonej działalności na Słowacji?

Skreślenie z listy studentów a składka na ubezpieczenia społeczne
Pracuję na umowę-zlecenie i do niedawna byłem studentem. Pół roku temu skreślono mnie jednak z listy, a ja nie poinformowałem o tym pracodawcy. Nikt nie odprowadzał więc za mnie składek. Jak mógłbym rozwiązać tę sytuację?

Niepłacenie składek ZUS przez osobę posiadającą firmę a możliwe konsekwencje
Pewna osoba od 12 lat ma zarejestrowaną działalność gospodarczą, zakładam, że ma REGON. Od dawna nie jest jednak aktywna, ale nie chce wyrejestrować działalności. Jest na utrzymaniu matki, poza tym choruje psychicznie. Osoba ta nie opłaca składek ZUS, jest więc nieubezpieczona. Tłumaczy, że jej rodzaj działalności nie rodzi obowiązku odprowadzania składek ZUS. Czy ma rację? Jakie skutki prawno-finansowe może mieć jej zachowanie dla najbliższej rodziny (matki i brata)?

Wybrane opinie naszych klientów:

W czasach internetowych mailingów, newsletterów oraz podobnych automatów, którymi traktowany jest internauta, firma ePORADY24.pl potraktowała mnie bardzo indywidualnie. Mogę powiedzieć, że jest to jedna z niewielu wirtualnych firm o ludzkiej twarzy. Dziękuję i wszystkim szczerze polecam.

Monika

Skorzystałem z porady – pełnej i wyczerpującej. Przyda mi się przy podziale majątku. Serwis reaguje bardzo szybko, co jest miłym zaskoczeniem. Uważam, że porada jest rzetelna i wyczerpująca, same konkrety – co i jak zrobić, podstawy prawne, co jest możliwe do uzyskania, a co nie. Porada jest lepsza niż w „realu” – dopytałem o wszystko, odpowiedź uzyskałem szerszą, niż oczekiwałem – również na dodatkowe pytania. POLECAM.

Janusz

EPORADY są superpomysłem. Nie zawiodłam się, chociaż z natury jestem nieufna. Otrzymałam poradę, wskazówki i pocieszenie. Może gdyby była jeszcze pomoc psychologiczna? Dziękuję zwłaszcza Pani Elżbiecie Gołąb i przepraszam za zakłócenie Wigilii Bożego Narodzenia.
Pozdrawiam i sukcesów w nowym 2011 roku życzę.

Ewa

Miła współpraca! Gratuluję cierpliwości – czasem zadawałem może zbyt laickie pytania, ale moje intencje zostały zauważone, a odpowiedzi wyważone i pomocne. Dziękuję serdecznie.

Wojciech

Sprawna i fachowa porada, szybko i dokładnie wykonana ocena merytoryczna pisma procesowego – polecam wszystkim.

Andrzej

Super. Profesjonalnie. Szybko. Bez wyjścia z domu. Już spieszę zadać kolejne pytanie.

Joanna

Jestem w 100% zadowolony! Rzetelne, profesjonalne podejście do sprawy, gruntowne jej wyjaśnienie – będę Was polecał każdemu. Dziękuję i pozdrawiam.

Mateusz

Przyznam, że początkowo nie bardzo wierzyłem w takie e-porady prawne. Teraz mogę z czystym sumieniem polecić korzystanie z portalu eporady24. Odpowiedzi na zadane pytania otrzymałem bardzo szybko i były to informacje rzetelne, poparte paragrafami. Ogromną zaletą jest możliwość zadawania dodatkowych pytań w późniejszym terminie bez dodatkowych opłat, za to ogromny plus – zawsze jest tak, że o czymś się zapomni albo ma się jakieś wątpliwości. Naprawdę portal godny polecenia.

Krzysztof

Bardzo dziękuję za poradę , która bardzo mi pomogła podjąć właściwe działania. To bardzo dobra idea ,z pewnością polecę znajomym.

Piotr

Eporady24 to strzał w dziesiątkę!!! Jestem pod wielkim wrażeniem, Pan Jakub Bonowicz udzielił odpowiedzi wykraczającej poza polskie prawo, a odpowiedź ta była wyczerpująca, rzetelna i konstruktywna. Wyjaśnione zostały wszystkie nękające mnie kwestie. Bardzo, bardzo dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

Jolanta

Przeczytaj wszystkie opinie »
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »