
Indywidualne Porady Prawne
Skarga o uchylenie wyroku sądu polubownegoAutor: Karol Jokiel • Opublikowane: 16.10.2008 |
|
Artykuł omawia warunki, jakie musi spełnić dla swej skuteczności skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego. |
|
|
|
Poddawanie sporów pod rozstrzygnięcie sądu polubownego – zamiast sądu powszechnego – jest coraz częściej stosowane w praktyce. Przemawiają za tym względy ekonomiczne (zazwyczaj niższe koszty postępowania), sprawniejszy przebieg sprawy oraz elastyczność i przejrzystość działalności sądów polubownych (w szczególności warto zauważyć, że sąd polubowny, tak jak sąd powszechny, może rozstrzygać spór według prawa właściwego dla danego stosunku, lecz nadto – gdy strony go do tego wyraźnie upoważniły – także według ogólnych zasad prawa lub zasad słuszności).
Zasadniczo postępowanie przed sądem polubownym kończy się wydaniem wyroku rozstrzygającego sprawę co do jej istoty, choć oczywiście możliwym jest również chociażby zawarcie przez strony ugody w toku postępowania.
Zatem, gdy jedna ze stron nie jest zadowolona z zapadłego w sprawie wyroku, pojawia się pytanie, czy może ona i ewentualnie na jakich warunkach, doprowadzić do jego uchylenia?
Obowiązujące przepisy Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.) przewidują instytucję skargi o uchylenie wyroku sądu polubownego. Zgodnie z art. 1205 K.p.c. wyrok sądu polubownego wydany w Rzeczypospolitej Polskiej może zostać uchylony przez sąd powszechny wyłącznie w postępowaniu wszczętym na skutek wniesienia skargi o jego uchylenie. Jeżeli jednak strony ustaliły, że postępowanie przed sądem polubownym będzie obejmowało więcej niż jedną instancję, skarga taka może dotyczyć tylko ostatecznego wyroku sądu polubownego rozstrzygającego o żądaniach stron.
Wniesienie skargi o uchylenie wyroku sądu polubownego nie jest jednak możliwe w każdej sytuacji, a tylko w przypadkach wyraźnie określonych w przepisie art. 1207 K.p.c. Otóż strona może w drodze skargi żądać uchylenia wyroku sądu polubownego, jeżeli:
Skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego winna spełniać wymogi klasycznego pozwu, a więc zawierać przynajmniej:
Skargę o uchylenie wyroku sądu polubownego wnosi się w terminie trzech miesięcy od dnia doręczenia wyroku lub – jeżeli strona wniosła o uzupełnienie, sprostowanie bądź wykładnię wyroku – w ciągu trzech miesięcy od dnia doręczenia przez sąd polubowny orzeczenia rozstrzygającego o tym wniosku. Na zasadzie wyjątku, jeżeli skargę o uchylenie wyroku sądu polubownego oparto na podstawie określonej w pkt 5 lub 6 powyżej, termin do wniesienia skargi liczy się od dnia, w którym strona dowiedziała się o tej podstawie. Strona nie może jednak w żadnym wypadku żądać uchylenia wyroku sądu polubownego po upływie pięciu lat od dnia doręczenia jej wyroku sądu polubownego.
Po wniesieniu skargi o uchylenie wyroku sądu polubownego sąd państwowy na posiedzeniu niejawnym może wstrzymać wykonanie wyroku sądu polubownego, może jednak uzależnić wstrzymanie od złożenia zabezpieczenia. Co więcej, sąd powszechny, do którego wniesiono skargę, może – na wniosek jednej ze stron – zawiesić postępowanie na czas określony, aby umożliwić sądowi polubownemu ponowne podjęcie postępowania w celu usunięcia podstaw do uchylenia wyroku sądu polubownego.
Po przeprowadzeniu rozprawy sąd państwowy wydaje wyrok, w którym uchyla wyrok sądu polubownego w całości lub w części albo skargę oddala, gdy nie stwierdzi istnienia podstawy uchylenia. Stan prawny obowiązujący na dzień 16.10.2008 Indywidualne Porady Prawne
Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania. (zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>