Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Separacja w Wielkiej Brytanii – czy mogę skierować sprawę do sądu w Polsce?

Autor: Irena Sawa • Opublikowane: 22.01.2010

Wraz z żoną i synem mieszkamy w Wielkiej Brytanii. Żona tydzień temu w asyście policji opuściła nasze mieszkanie, oświadczając, że składa wniosek o separację. Nie zgadza się jednak na mój wyjazd z dzieckiem do Polski. Czy mogę nie zgodzić się na separację w Wielkiej Brytanii i skierować sprawę do sądu w Polsce?

Irena Sawa

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Po pierwsze, nie posiadamy wiedzy, czy żona wniosła sprawę o orzeczenie separacji do sądu angielskiego. Jeżeli tego jeszcze do tej pory nie uczyniła, to Pan może wnieść wniosek o separację do sądu polskiego; umożliwiają to poniższe przepisy prawa prywatnego międzynarodowego.

 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa międzynarodowego sprawy małżeńskie oraz sprawy dotyczące małżeńskich stosunków majątkowych należą do jurysdykcji krajowej wtedy, gdy oboje małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania lub ostatnie miejsce zwykłego pobytu w Polsce, jeżeli jedno z nich nadal ma miejsce zamieszkania lub miejsce zwykłego pobytu w Polsce lub gdy oboje małżonkowie są obywatelami polskimi.

 

Jurysdykcja krajowa w sprawie małżeńskiej obejmuje także orzekanie o władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi małżonków (podstawa prawna: art. 1103¹ § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, Dz. U z 1964 r. Nr 43, poz. 296 z późn. zm.).

 

W związku z powyższym, skoro posiadajcie Państwo obywatelstwo polskie, ale zamieszkujecie za granicą, sprawa o separację może być prowadzona w Polsce. W tym celu należy pozew o separację złożyć do właściwego sądu okręgowego, biorąc pod uwagę ostatnie wspólne miejsce zamieszkanie w kraju. Jeżeli razem nie mieszkaliście, wówczas pozew należy złożyć do sądu okręgowego właściwego według miejsca zamieszkania pozwanego, a gdy i tej podstawy nie ma – to właściwy będzie sąd okręgowy miejsca zamieszkania powoda.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Do prowadzenia sprawy o separację może być ustanowiony w kraju pełnomocnik (np. rodzic lub oboje rodzice stron). W tym celu należy spisać, najlepiej w konsulacie, pełnomocnictwo dla upoważnionego rodzica (lub rodziców stron). Pełnomocnictwo szczególne powinno być udzielone do prowadzenia sprawy o separację, do występowania w charakterze strony (podstawa prawna: art. 98-99  Kodeksu cywilnego, Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

 

Pozew o separację, który Pan przygotuje, wraz z ewentualnym pełnomocnictwami dla rodziców składa umocowany rodzic lub Pan wysyła bezpośrednio na adres właściwego sądu okręgowego, który będzie rozstrzygał sprawę.

 

Aby sprawa o separację mogła być poddana jurysdykcji sądów polskich spraw, to Pan jako pozwany winien podnieść zarzut, iż zamierza skorzystać z jurysdykcji krajowej. W tym celu może Pan złożyć pismo do danego sądu, informujące o tym, że pozew o separację wniósł Pan do sądu w Polsce (podstawa prawna: art. 1104 Kodeksu postępowania cywilnego).

 

Jeżeli chodzi o kwestie wywiezienia dziecka za granice kraju, to niestety musi mieć Pan zgodę żony lub zgodę sądu na wywiezienie dziecka. Przyczynami stanowiącymi podstawę orzeczenia separacji, powinien być zupełny rozkład pożycia małżonków; dodatkowo pod uwagę sąd bierze jeszcze dobro małoletnich dzieci. Przy czym zaznaczyć należy, iż jednorazowa sprzeczka małżonków nie stanowi podstawy orzeczenia separacji.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 + zero =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Rozwód czy separacja?

Mąż okrada mnie od dłuższego czasu – znikają pieniądze z konta. Proszę o poradę, myślałam nawet o rozwodzie, ale czy jest coś, czego mógłby wystraszyć się lub zastanowić nad swoim postępowaniem?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »