Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Separacja w Norwegii – ważna w Polsce?

Autor: Grzegorz Leszczyński • Opublikowane: 12.02.2009

Czy rozdzielność majątkowa oraz separacja zawarte w Norwegii są ważne w Polsce? Jak uprawomocnić taki dokument w Polsce? Obie strony mają tylko obywatelstwo polskie.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Skuteczność zagranicznych orzeczeń sądowych w Polsce zależy od ich uznania przez polski sąd.

 

Zarówno Polska, jak i Norwegia są sygnatariuszami Konwencji Haskiej z 1970 r. o uznawaniu rozwodów i separacji. Celem tej konwencji jest ułatwienie – pod pewnymi warunkami – uznawania w jednym z umawiających się państw rozwodów oraz separacji uzyskanych zgodnie z prawem w drugim umawiającym się państwie. Konwencji nie stosuje się do ustaleń dotyczących decyzji dotyczących zobowiązań pieniężnych.

 

Na mocy art. 2 wspomnianej konwencji takie rozwody i separacje będą uznawane we wszystkich umawiających się państwach, przy zachowaniu pozostałych warunków przewidzianych w niniejszej konwencji, jeżeli w dniu wszczęcia postępowania w państwie, w którym orzeczono rozwód lub separację:

 1. pozwany miał miejsce stałego pobytu, lub

 2. powód miał miejsce stałego pobytu, a ponadto został spełniony jeden z następujących warunków:

  1. pobyt ten trwał co najmniej rok bezpośrednio przed wszczęciem postępowania;

  2. małżonkowie mieli ostatnie wspólne miejsce pobytu; lub

 1. oboje małżonkowie byli obywatelami tego Państwa; lub

 2. powód był obywatelem tego państwa, a ponadto został spełniony jeden z następujących warunków:

  1. powód miał tam miejsce stałego pobytu;

  2. przebywał tam nieprzerwanie przez okres co najmniej jednego roku, przypadającego przynajmniej częściowo na okres dwóch lat poprzedzających wszczęcie postępowania;

 1. powód w sprawie rozwodowej był obywatelem tego państwa, a ponadto zostały spełnione następujące warunki:

  1. powód był obecny w tym państwie w dniu wszczęcia postępowania, oraz

  2. małżonkowie mieli ostatnie wspólne miejsce stałego pobytu w państwie, którego prawo w dniu wszczęcia postępowania nie przewidywało rozwodu. Na mocy tej konwencji organy państwa, w którym wnosi się o uznanie rozwodu lub separacji, nie rozpatrują orzeczenia pod względem merytorycznym. Jeżeli pozwany brał udział w postępowaniu, organy państwa, w którym wnosi się o uznanie rozwodu lub separacji, są związane ustaleniami faktycznymi, stanowiącymi podstawę jurysdykcji.

 

Artykuł 8 stanowi: „Jeżeli przy uwzględnieniu całokształtu okoliczności nie podjęto odpowiednich kroków w celu zawiadomienia pozwanego o pozwie o rozwód lub o separację albo nie umożliwiono mu dostatecznie obrony swych praw, można odmówić uznania rozwodu lub separacji”.

 

Wyrok orzekający separację nie zostanie, niestety, uznany automatycznie. Trzeba będzie w polskim sądzie wszcząć postępowanie sądowe o jego uznanie.

 

Na pocieszenie mogę powiedzieć, że powinna to być w miarę prosta procedura, gdyż państwa, podpisując konwencję, „obiecały sobie” uznawanie rozwodów i separacji, spełniono zatem konieczny do uznania warunek nazywany w terminologii prawniczej wzajemnością.

 

O uznaniu orzeka sąd okręgowy, który byłby miejscowo właściwy do rozpoznania sprawy lub w którego okręgu znajduje się miejscowo właściwy sąd rejonowy, a w razie braku tej podstawy – sąd właściwy dla m. st. Warszawy (art. 1148 § 1 K.p.c.).

 

Do wniosku o uznanie zagranicznego orzeczenia należy dołączyć urzędowy odpis orzeczenia, jego przekład na język polski oraz stwierdzenie, że orzeczenie jest prawomocne.

 

Co do kwestii rozdzielności majątkowej to zgodnie z art. 54 § 1 K.r.io. orzeczenie separacji powoduje powstanie między małżonkami rozdzielności majątkowej. Tak więc z chwilą uznania orzeczenia sądu zagranicznego o separacji z mocy ustawy występuje przymusowy ustrój rozdzielności majątkowej między małżonkami.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

 • siedem - cztery =

»Podobne materiały

Rozliczenie nakładu dokonanego na majątek wspólny

Jak należy zwaloryzować darowiznę w kwocie 125 000 zł na zakup działki budowlanej, aby dokonać zwrotu z majątku wspólnego? Wartość domu na tej działce określa wnioskodawca na kwotę 350 000 zł. Czy należy złożyć wniosek o wycenę, aby wartość była realna przy jego zadłużeniu (k
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »