.
Mamy 12 290 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Orzekanie separacji i podziału majątku

Autor: Eliza Rumowska • Opublikowane: 08.12.2007

Chciałabym się dowiedzieć, jakie są procedury orzekania separacji i podziału majątku. Jestem w związku małżeńskim, niestety mąż mnie zdradza, choć nie mam na to żadnych dowodów oprócz tego, że go widziałam i widuję z inną kobietą. Mamy 4-letniego adoptowanego syna i mieszkamy w mieszkaniu, które jest własnością męża (zostało kupione przez niego przed małżeństwem), więc nie mam do tego lokalu prawa. Zażądał, żebym się wyprowadziła do rodziców, bo chce sprzedać mieszkanie i wystąpić o separację, a potem rozwód. Obecnie mąż nie płaci na syna, tylko płaci za mieszkanie 400 zł. Ja płacę media i utrzymuję siebie i syna.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Orzekanie separacji i podziału majątku

Procedury orzekania o separacji i rozwodzie oraz o podziale majątku wspólnego

Separacja – co do procedur jej przeprowadzania – niewiele różni się od rozwodu. Pozew wnosi się do sądu okręgowego, ustalonego według właściwości miejscowej ostatniego wspólnego miejsca zamieszkania stron (współmałżonków), jeżeli chociaż jedno z nich nadal tam (w tym samym okręgu) zamieszkuje. Wszystko odbywa się według następującego schematu: pozew – postępowanie pojednawcze – rozprawa – wyrok.

 

Zasadnicza różnica miedzy separacją a rozwodem jest taka, że rozwód – po jego orzeczeniu – wywołuje nieodwracalne skutki prawne, zaś separacja niejako zawiesza trwanie małżeństwa i może zostać w każdym czasie zniesiona. A więc zasadniczy cel tych instytucji jest inny: rozwód ma rozwiązać ostatecznie małżeństwo; separacja zaś doprowadzić do takich skutków jak rozwód z możliwością powrotu do stanu sprzed jej orzeczenia.

 

Nawet przesłanki podstawowe, chociaż są oparte na braku tych samych trzech czynników (więzi duchowej, fizycznej i gospodarczej), nie są do orzeczenia separacji wymagane, czyli rozkład tych więzi nie musi był trwały. Wystarczy, że przestaną istnieć. Zawsze też przy orzekaniu sąd będzie brał pod uwagę dobro małoletniego syna. Sąd swój wyrok oprze wyłącznie o przedłożone dowody, dobrze więc zacząć je gromadzić, aby nie pozwolić na ustalenie podstawy wyrokowania niezgodnej z rzeczywistością i niekorzystnej z Pani punktu widzenia.

 

O podział majątku wspólnego można wystąpić zarówno w tym samym postępowaniu co o separację, jak i w odrębnym. Sąd jednak o tyle uwzględni wniosek o podział majątku wspólnego w jednej sprawie z separacją, o ile nie wydłuży to istotnie postępowania. W toku sprawy separacyjnej można wnioskować również o rozstrzygnięcie w sprawie alimentów i o orzeczenie o wspólnym zamieszkiwaniu – co w Pani przypadku jest istotną sprawą. Proszę jednak pamiętać, że takie wielowątkowe postępowanie dłużej się toczy, ale od strony opłat sądowych jest tańsze.

Jakie mam prawa i czy muszę się wyprowadzić z mieszkania?

Na podstawie opisanej sytuacji da się stwierdzić, że nie ma żadnych przesłanek prawnych do tego, aby opuściła Pani zajmowane aktualnie mieszkanie ani teraz, ani po rozwodzie, czy też w separacji. Jeżeli mąż nadal będzie nalegał na opuszczenie przez Panią lokalu, stosując groźby bezprawne, przymus i tym podobne argumenty, proszę postępować tak, aby istniały jednoznaczne dowody jego woli, np.: niech na piśmie wyrazi swoje żądanie opuszczenia lokalu, w sytuacji awantur – proszę wezwać policję.

 

Nawet jeżeli będzie Pani zmuszona przez męża do opuszczenia lokalu z uwagi na swoje i dziecka bezpieczeństwo – musi Pani być w stanie to udowodnić. Jak już wspomniałam, sąd orzeka o dalszym „wspólnym mieszkaniu” po separacji, czy rozwodzie, w celu uporządkowania wszelkich spraw związanych ze wspólnym korzystaniem małżonków z tego lokalu i nieważne, kto ma tytuł prawny do lokalu.

 

Pani wraz z małoletnim synkiem może tam pozostawać na mocy wyroku sądu. To nie zmieni faktu, że mieszkanie będzie nadal wyłączną własnością męża, a Pani nie stanie się z tego powodu jego właścicielką – ma Pani prawo jednak tam pozostawać, aby mieszkać i korzystać z niego w taki sposób, w jaki sąd to orzeknie. Sąd może wskazać np.: część lokalu do użytkowania, sposób korzystania z pomieszczeń wspólnych itd.

 

Nie ma więc powodu, aby teraz, czy też po orzeczeniu separacji musiała Pani opuścić to mieszkanie. Tym bardziej że – w moim przekonaniu – opuszczenie teraz domu mogłoby zostać w postępowaniu o separację lub rozwód wykorzystane przeciwko Pani.

Obowiązek alimentacyjny w separacji

Niezależnie od wniesienia sprawy o separację czy rozwodu można dochodzić alimentów na małoletnie dzieci (także przysposobione), jeżeli jedno z rodziców nie łoży na ich utrzymanie. Wysokość alimentów zależy od potrzeb osób uprawnionych, a z drugiej strony od możliwości zarobkowych zobowiązanego (tj. nie chodzi o to, ile ta osoba zarabia, ale ile faktycznie może zarobić).

 

Oczywiście alimenty mogą także być dochodzone równocześnie z separacją – jednak w Pani przypadku nie warto czekać. Później natomiast (w toku postępowania o separację czy rozwód) warto zwrócić uwagę na sposób orzekania o winie, gdyż rzutuje to na obowiązek alimentacyjny ewentualnie także względem Pani. Warto więc rozważyć możliwość nieczekania na ruch procesowy drugiej strony, ale samodzielnego działania, tj. wystąpienia z pozwem o separację lub rozwód z możliwością równoczesnego wnioskowania o alimenty, podział majątku i inne istotne kwestie.

 

Udowodnienie przez Panią zdrady małżeńskiej daje podstawę do orzeczenia separacji lub rozwodu z winy męża. Należy jednak pamiętać, że przed sądem wszystkie fakty wymagają nie tyle stwierdzenia, co udowodnienia, dlatego potrzebny jest w tym zakresie solidny materiał dowodowy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 minus 3 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »