Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Separacja a długi

Autor: Łukasz Obrał • Opublikowane: 05.03.2009

Noszę się z zamiarem złożenia wniosku o separację. Proszę o wyjaśnienie, jaki wpływ będzie miało orzeczenie o separacji na spłatę kredytu hipotecznego, który zaciągnęliśmy kilka lat temu z mężem. Czy muszę o separacji informować bank, czy wystarczy go spłacać?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Stosownie do art. 54 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego orzeczenie separacji powoduje powstanie między małżonkami rozdzielności majątkowej.

 

Ustanie wspólności majątkowej małżeńskiej ani nie wyłącza, ani nie ogranicza dotychczasowej odpowiedzialności małżonków opartej na przepisach prawa rzeczowego. Hipoteka ustanowiona w czasie trwania wspólności majątkowej na nieruchomości wchodzącej w skład tego majątku nadal pozostaje w mocy.

 

Za dług, który solidarnie obciążał małżonków w czasie trwania wspólności majątkowej (tak jak jest w Pani przypadku), odpowiadają nadal oboje małżonkowie nawet po jej ustaniu. Solidarność zobowiązania powoduje, że wierzyciel może domagać się spełnienia całego świadczenia od jednego albo od obojga małżonków.

 

W przypadku niewywiązania się z umowy, bank będzie mógł zaspokoić się z nieruchomości obciążonej hipoteką, a także z majątku Pani i męża.

 

Podkreślę jeszcze, że ewentualny podział majątku wspólnego małżeńskiego obejmuje wyłącznie aktywa i nie obejmuje długów.

 

Z uwagi na powyższe należy stwierdzić, iż orzeczenie separacji, a co za tym idzie ustanie ustawowej małżeńskiej wspólności majątkowej nie zmienia Państwa sytuacji, jeżeli chodzi o spłatę kredytu hipotecznego. Obowiązek spłaty kredytu będzie nadal ciążył solidarnie na Pani i mężu.

 

Zapewne w umowie kredytowej jest zapis, zgodnie z którym ma Pani obowiązek poinformowania banku o każdej zmianie w Pani sytuacji majątkowej. Orzeczenie separacji jest taką zmianą, gdyż wspólność ustawowa małżeńska ustaje.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III minus IX =

»Podobne materiały

Separacja małżonków

Chcę separacji z mężem. Mąż zgadza się jedynie na separację z orzeczeniem o mojej winie. Ze względu na to, że mamy dwoje małych dzieci, chcemy mieszkać wspólnie i razem się nimi opiekować. Czy sąd orzeknie separację małżonków, którzy wspólnie zamieszkują?

Rozliczenia byłych małżonków na sprawie o podział majątku

Rozwiodłem się z żoną, trwa w sądzie sprawa o podział majątku. Na jednej z rozpraw postanowiliśmy, że sprzedamy wspólne mieszkanie. Znaleźliśmy kupców, ale okazało się, że nie mają zdolności kredytowej i musieli się wycofać. Niedawno się dowiedziałem, że była żona wynajęła nasze wspólne mieszkanie,

Wpływy ze spółki jawnej a rozwód

Cztery lata temu przystąpiłem do istniejącej spółki jawnej, w spółce mam udział w zyskach i stratach. Dwa lata temu zawarłem związek małżeński (bez intercyzy). Czy w przypadku rozwodu i podziału majątku będą brane pod uwagę wpływy ze spółki i jej majątek (zapasy, nieruchomości, ruchomości), czy jest

Zapewnienie żonie własności nieruchomości

Krótko przed ślubem mąż kupił dom. W akcie notarialnym widnieje tylko on. Obecnie chce mi zapewnić współwłasność tej nieruchomości. Nie mamy umów małżeńskich. Jakie rozwiązanie jest najlepsze i najtańsze?

Sprzedaż firmowego samochodu w trakcie rozwodu

Jestem w trakcie rozwodu z żoną. Nasza pełnoletnia córka jeździ samochodem zarejestrowanym na mnie, ale wciągniętym na stan firmy, którą prowadzę jako działalność gospodarczą. Prosiłem żonę o zgodę na wykonanie darowizny samochodu na rzecz córki, ale nie otrzymałem odpowiedzi. Czy mogę więc sprzedać

Bezprawne uszczuplanie wspólnego majątku przed podziałem majątku

Rozwodzimy się po 25 latach małżeństwa, mąż się wyprowadził. Sąd wyznaczył pierwszą rozprawę, wnoszę o rozwód z winy męża z dwóch powodów: z powodu znęcania się (trwa postępowanie przygotowawcze w tej sprawie) oraz z powodu zdrady małżeńskiej (posiadam dowody zebrane przez biuro detektywistyczne). J
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »