Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

SD-Z2 po terminie, wyliczenie podatku

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 18.02.2016

Pytanie dotyczy sprawy spadkowej; dziedziczy żona i jedyna córka. Niestety spadek nie został zgłoszony w terminie do urzędu skarbowego. Teraz spadkobierczynie otrzymały wezwanie z US. Wdowa posiada 2 konta w różnych bankach i mieszkanie. W jednym z nich powiedziała o śmierci męża i pokazała akt zgonu, bo był pełnomocnikiem. Czy bank ma obowiązek zawiadomienia US? Wdowa i córka muszą teraz zapłacić podatek, czy wdowa musi ujawnić wszystkie konta? Co ryzykuje, jeśli tego nie zrobi?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Nie bardzo wynika z opisu dlaczego i w jakim trybie miałaby żona zgłaszać rachunki bankowe i z jakiego powodu bank miałby zawiadamiać o czymkolwiek organ podatkowy. Żadne z tych zdarzeń nie ma bowiem wpływu na wysokość podatku od spadków i darowizn związaną z nabyciem w drodze dziedziczenia spadku po zmarłym mężu i ojcu.

 

Zakładając, że spadkodawca zmarł po 1 stycznia 2007 r., mogły Panie w terminie 6 miesięcy (wcześniej 1 miesiąca) od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku złożyć w urzędzie skarbowym zgłoszenie SD-Z2 i skorzystać ze zwolnienia od podatku, niestety termin ten jest terminem materialnoprawnym, nie podlega przywróceniu. Zatem, jak stanowi ustawa o podatku od spadków i darowizn, w przypadku niespełnienia warunków dla opisanego zwolnienia nabycie w drodze dziedziczenia (spadek) podlega opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej. Zatem po upływie terminu dla skorzystania ze zwolnienia należało złożyć zeznanie SD-3, czego konsekwencją byłoby wydanie decyzji przez organ podatkowy, w którym organ ustaliłby wysokość podatku od spadków i darowizn.

 

W niniejszej sprawie mamy do czynienia z nabyciem niezgłoszonym do opodatkowania, które stwierdzono następnie pismem, a co za tym idzie – obowiązek podatkowy powstał z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia sądu. Mimo tego zobowiązanie podatkowe nie powstało jeszcze. Ordynacja podatkowa stanowi, że zobowiązanie podatkowe nie powstaje, jeżeli decyzja ustalająca to zobowiązanie została doręczona po upływie 3 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy; niemniej jednak gdy, tak jak w Pań przypadku, podatnik nie złożył deklaracji na wydanie i doręczenie decyzji, organ ma 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy. Czyli w opisanym przypadku organ może wydać decyzję do końca 2015 roku i w niej zostanie ustalona wysokość podatku.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Jako że podstawę opodatkowania stanowi wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów (czysta wartość), ustalona według stanu rzeczy i praw majątkowych w dniu nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego, to nie ma znaczenia, co teraz ma Pani na kontach, a decyduje, co Pani nabyła w drodze dziedziczenia.

 

W kwestii podatku kwota 9637 zł nie podlega opodatkowaniu, jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej, tak jak Pani względem zmarłego; od nadwyżki podstawy opodatkowania ponad ww. kwotę wolną od podatku podatek w I grupie wynosi 3%, 5% i 7%, a oblicza się go według następującej skali:

 

  • do kwoty 10 278 zł podatek wynosi 3%,
  • przy kwocie ponad 10 278 do 20 556 – podatek wynosi 308 zł 30 gr. i 5% nadwyżki ponad 10 278 zł;
  • powyżej kwoty 20 556 zł podatek wynosi 822 zł 20 gr i 7% nadwyżki ponad 20 556 zł.

 

Obliczenia tego dokonuje organ na podstawie ujawnionej podstawy opodatkowania.

 

Kończąc, pozwolę sobie zauważyć, że zgodnie z Kodeksem karnym skarbowym w skrajnych przypadkach, podatnik, który uchylając się od opodatkowania, nie ujawnia właściwemu organowi przedmiotu lub podstawy opodatkowania lub nie składa deklaracji, przez co naraża podatek na uszczuplenie, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie; a podatnik, który składając organowi podatkowemu deklarację lub oświadczenie, podaje nieprawdę lub zataja prawdę przez co naraża podatek na uszczuplenie, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie. W pewnych okolicznościach, jeżeli kwota podatku narażonego na uszczuplenie nie przekracza ustawowego progu, sprawca takich czynów podlega „jedynie” karze grzywny za wykroczenie skarbowe, a nie ww. karom za przestępstwo.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III plus dziesięć =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Czy można obniżyć podatek od sprzedaży darowanego mieszkania?

W 2007 r. otrzymałem w drodze darowizny mieszkanie od mojej babci. Nie byłem w nim zameldowany, ale wyremontowałem je (na fakturach widnieje jednak mój adres, a nie adres tego mieszkania). Sprzedałem je w 2009 r. i wiem, że od tej sprzedaży muszę zapłacić podatek w wysokości 19%. Czy mogę ten podatek jakoś obniżyć lub zlikwidować?

Określenie grupy podatkowej przy spadku od kuzyna

Otrzymałem spadek po synu wuja (brat taty). Rodzice kuzyna od dawna nie żyją, nie mieli rodziny. Jestem jedynym spadkobiercą zmarłego. Urząd skarbowy zakwalifikował mnie do III grupy podatkowej. Chciałbym się odwołać od tej decyzji, uważam, że jestem zstępnym rodzeństwa i należę do II grupy. Czy mam rację?

Podatek spadkowy a pobyt za granicą

W październiku 2008 r. sąd zatwierdził spadek po mojej zmarłej mamie. Ponieważ stale mieszkam za granicą, nie miałem możliwości odebrania pism z urzędu skarbowego, które przychodziły na adres zmarłej mamy. Będąc w Polsce w styczniu, dowiedziałem się w urzędzie skarbowym, że muszę zapłacić podatek spadkowy. Czy mogę się odwołać od tej decyzji?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »