Mamy 10 452 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ściganie przez ZUS za długi

Autor: Małgorzata Rybarczyk • Opublikowane: 16.08.2018

Prowadziłem kiedyś firmę w Polsce i narobiłem długów w ZUS-ie. Wymeldowałem się z Polski i podałem, że jadę do pracy w Norwegii, choć jednak wyjechałem do innego kraju. ZUS pisał do mojej mamy, później był z policją, wreszcie odezwał się do mojej siostry o podanie mojego adresu. Jakie mogą być dalsze kroki ZUS-u w tym ściganiu mnie za długi? Czy mam się czego obawiać?

Małgorzata Rybarczyk

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zatrzymanie i pozbawienie wolności stanowi procedurę przewidzianą do stosowania tylko i wyłącznie w przypadku toczących się postępowań karnych. Samo zaś zaciągnięcie długów i ich nie spłacanie, nawet w przypadku gdy wierzycielem jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych, co do zasady nie stanowi przestępstwa, a tym samym nie mogą być do dłużnika stosowane środki przewidziane w Kodeksie karnym, czyli m.in. zatrzymanie na granicy.

 

Aby groziło Panu zatrzymanie na granicy, Pana wierzyciel – ZUS, musiałby zawiadomić prokuraturę o popełnieniu przez Pana przestępstwa lub wykroczenia. Od dnia 31 maja 2012 roku uchylony został przepis art. 218 § 1 Kodeksu karnego umożliwiający stosowanie sankcji karych wobec osób nieopłacających składek. Obecnie odpowiedzialność karną można ponieść jedynie w oparciu o art. 98 ust. 1 pkt 1a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych „kto, jako płatnik składek albo osoba obowiązana do działania w imieniu płatnika nie dopełnia obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne w przewidzianym przepisami terminie, podlega karze grzywny do 5.000 zł”. W sytuacji, gdy prokuratura podzieli pogląd wierzyciela, czyli ZUS-u, może wydać w związku z Pana nieobecnością w kraju i nie stawianiem się na jej wezwania, list gończy lub europejski nakaz aresztowania. O tym, iż policja Pana poszukuje, z pewnością dowiedzą się mama i siostra, bo policja będzie Pana poszukiwać pod znanymi adresami i poinformuje je, iż powinien się Pan zgłosić do właściwej jednostki policji na przesłuchanie. W takiej sytuacji, by uniknąć niepotrzebnego aresztowania, wystarczy, że skontaktuje się Pan z właściwą jednostką policji lub prokuratury i umówi się na dobrowolne złożenie wyjaśnień w sprawie. Dzięki temu przyjedzie Pan do kraju w terminie dogodnym dla siebie i nie zostanie Pan zatrzymany na granicy.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Ściganie przez ZUS za długi

 

Co do kwestii kuratora. Kuratora dla osoby nieobecnej ustanawiany jest w sytuacji, gdy strona postępowania (cywilnego lub administracyjnego) nie jest obecna w kraju lub nie zamieszkuje pod żadnym ze znanych adresów. Kurator ten ma obowiązek odbierać korespondencję doręczaną do jego rąk, dla osoby „podopiecznej”, czyli Pana. Dodatkowo powinien on podejmować wszelkie działania, które mogą polepszyć Pana sytuację w postępowaniu, np. powoływać dowody, składać odwołania od niekorzystnych dla Pana decyzji. Zadaniem kuratora jest także podjęcie próby odszukania podopiecznego i poinformowania go o toczącym się postępowaniu lub o tym, w jaki sposób się ono zakończyło.

 

Jeżeli ani mama, ani siostra nie wyrażą zgody na bycie kuratorem, nikt ich do tego nie zmusi, jak i nikt ich nie ukarze. By zostać kuratorem, trzeba bowiem wyrazić na to zgodę przed sądem. W takiej jednak sytuacji organ będzie dalej szukał osoby, która zechce objąć tę funkcję, np. pośród pracowników sądu lub urzędu miasta albo w jakiejś organizacji godnej zaufania. Plusem posiadania kuratora w rodzinie jest fakt, iż na bieżąco wie Pan, czy toczy się postępowanie i na jakim jest etapie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 + 4 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Zajęcie nieruchomości przez komornika z powodu niepłaconych alimentów

Mam zasądzone alimenty na dzieci w wysokości 850 zł miesięcznie. Płacę jednak tylko 100 zł komornikowi i po 120 zł na fundusz alimentacyjny. Miesiąc temu zmarł mój ojciec, pozostawiając mi mieszkanie. Czy po sprawie spadkowej komornik może zająć moją nieruchomość? Dodam, że jestem zarejestrowany jako osoba bezrobotna.

Potrącanie z emerytury na zajęcia komornicze 60% wartości

Otrzymuję emeryturę, z której potrącane jest 60% wartości na zajęcia komornicze (długi kredytowe i alimentacyjne). Potrącenia naliczane są jednak od kwoty brutto mojej emerytury – czy słusznie? Ile będą wynosiły potrącenia związane wyłącznie z należnościami z tytułu niespłaconych kredytów?

Zaległości w opłatach za abonament telefoniczny

Mam zaległości w opłatach za abonament telefoniczny z 2006 r. Do należności głównej dochodzą jeszcze spore odsetki. Dwa miesiące temu wpłaciłam na konto operatora część kwoty. Czy mogę uregulować tylko główny dług i prosić o umorzenie odsetek? Dodam, że operator wcześniej nie występował do sądu o odzyskanie długu.

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »