.
Mamy 13 359 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Samowolne obniżenie czynszu przez lokatora - co zrobić?

Co zrobić, gdy lokator samowolnie obniżył sobie czynsz? Lokator, mimo napraw z mojej strony, nadal uskarżał się na problemy z grzybem w mieszkaniu. Powołując się na straty finansowe i problemy ze zdrowiem bez uzgadniania ze mną uznał, że za jeden miesiąc w ogóle nie zapłaci, a za drugi – połowę. Czy miał prawo do takiego działania?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Samowolne obniżenie czynszu przez lokatora - co zrobić?

Samowolne obniżenie czynszu

Zgodnie z art. 662 i 663 Kodeksu cywilnego prace związane z usunięciem grzyba w mieszkaniu spoczywały na Pani tylko wtedy, gdy za ów grzyb nie ponosi Pani odpowiedzialności (art. 662 § 3 Kodeksu cywilnego). Mimo to Pani poniosła koszty związane z eliminacją zagrzybienia.

 

Nie ma więc wątpliwości, że lokator samowolnie i bezpodstawnie obniżył czynsz, a tym samym jest on teraz w zwłoce z zapłata czynszu i ma wobec Pani dług w postaci brakującej kwoty odsetek za opóźnienie od dnia wyznaczonego w umowie na jego zapłatę.

Wezwanie do zapłaty zaległego czynszu

Powinna więc Pani skierować do niego pisemne przedsądowe wezwanie do zapłaty czynszu zaległego (wskazując kwotę) i odsetek za opóźnienie, wskazując, od jakich dni liczonych. W owym piśmie proszę dodać, że brak zapłaty w danym terminie poskutkuje wniesieniem sprawy o zapłatę do sądu cywilnego. Nadto wniesienie Pani wówczas również o odszkodowanie i zwrot kosztów związanych z zawilgoceniem na podstawie art. 662 § 3 Kodeksu cywilnego.

Wina lokatora

Gdyby lokator kwot nie spłacił, pozostanie Pani droga sądowa. Dobrze jest więc dysponować jakąś opinią fachowca wskazującą, że ów grzyb wynika z nawietrzania pomieszczeń w zimie. Wówczas to wykaże Pani, że nie ponosi winy za grzyb, a co więcej – będzie mogła domagać się zwrotu wydatków, jakie poniosła Pani na usunięcie wilgoci. W pozwie proszę żądać także zwrotu kosztów sądowych jakie Pani poniesienie wnosząc pozew. Te nie będą wysokie, zależeć jednak będą od tego, ile z czynszem będzie zalegać lokator (wynikają z art. 13 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych). Pismo proszę nadać do lokatora listem poleconym za potwierdzeniem odbioru, będzie Pani miała dowód, że je odebrał.

Zastrzeżenia dotyczące stanu lokalu

Podsumowując, najemca nie ma nigdy prawa samowolnie obniżać czynszu. Jeśli zaś ma jakieś roszczenia dotyczące stanu lokalu, to winien je wnosić osobno, niezależnie od czynszu. Brak jest bowiem podstaw tak prawnych, jak i umownych do obniżania czynszu przez lokatora bez porozumienia z wynajmującym. To również może Pani w owym wezwaniu dodać.

Masz problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 + jeden =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl