Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Samodzielność syna a dalsze alimenty

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 30.04.2019

Płacę alimenty (900 zł) na pełnoletniego syna (ma 24 lata). Syn pracuje w firmie, wynajmuje mieszkanie i uczy się od marca w policealnej szkole na pierwszym roku (przynajmniej 4-krotnie zmieniał szkoły), jest samodzielny, mieszka z dziewczyną, ze mną nie utrzymuje kontaktu. Czy mogę nie płacić już alimentów i czy mogę zażądać zwrotu przynajmniej części alimentów już zapłaconych (w tym czasie, kiedy rozpoczął pracę)?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Samodzielność syna a dalsze alimenty

Zasadniczo nie może Pan zaprzestać płacenia, dopóki nie zmieni się wyrok sądowy w tym zakresie. Alimenty ustalone wyrokiem sądowym w taki sposób należy znieść.

 

Według art. 135 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zakres świadczeń alimentacyjnych zależy z jednej strony od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, z drugiej – od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Wykonanie obowiązku alimentacyjnego względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, może polegać także, w całości lub w części, na osobistych staraniach o jego utrzymanie lub wychowanie (§ 2).

 

Materialnoprawną podstawą żądania wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego jest art. 138 stanowiący, że w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego. Zmianę powoduje także zdarzenie, wskutek którego obowiązek alimentacyjny wygasa. Takim zdarzeniem jest m.in. uzyskanie przez uprawnionego do alimentów zdolności do samodzielnego utrzymania się.

 

Ustalenia, że obowiązek alimentacyjny wygasł, można żądać tylko w drodze powództwa z art. 138.

 

Jeśli prowadzona jest egzekucja nie jest wyłączone udzielenie zabezpieczenia z art. 138 przez zawieszenie postępowania egzekucyjnego na podstawie art. 755 Kodeksu postępowania cywilnego. Roszczenie o ustalenie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego, podobnie jak o uchylenie lub obniżenie obowiązku płacenia renty, ma wprawdzie charakter majątkowy, ale nie jest roszczeniem pieniężnym w rozumieniu art. 747. Przepis ten dotyczy bowiem roszczeń pieniężnych sensu stricto, tj. takich, w których powód dochodzi zasądzenia konkretnej sumy pieniężnej (tak SN w uchwale z dnia 27 lutego 1975 r., sygn. akt III PZ 2/75).

 

Pozew należy wnieść do sądu rejonowego, w którego okręgu pozwany (syn) ma miejsce zamieszkania (art. 16, 17 pkt 4 i art. 27). Wartość przedmiotu sporu stanowi suma świadczeń za okres poprzedzający wytoczenie powództwa oraz za okres roku po jego wytoczeniu (art. 22).

 

Może Pan żądać ustalenia wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego wstecz, nawet o 3 lata, ale obawiam się, że nie ma skutecznego sposobu, aby mógł Pan żądać zwrotu zapłaconych alimentów.

 

Sądy powołują się tu na zasady współżycia społecznego oraz alimentacyjny charakter świadczenia. Konieczne byłoby wytoczenie powództwa o zwrot przeciwko synowi, i to tylko na zasadzie bezpodstawnego wzbogacenia, a jeśli już wydał pieniądze, to niestety skutecznie ich Pan nie odzyska.

 

Warto wnosić o ustanie alimentów wstecz, z datą, kiedy syn podjął pracę, jeśli posiada Pan zadłużenie alimentacyjne. Inaczej jest to zbyteczne.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII + 2 =

»Podobne materiały

Obowiązek alimentacyjny wobec ojca, który przez lata nie interesował się dziećmi

Od 12 lat przebywam na stałe z dziećmi w Irlandii. Wyszłam tu ponownie za mąż, a dzieci niedawno osiągnęły pełnoletność. Ich ojciec miał zasądzone alimenty, których jednak nie płacił, bo przez lata nie pracował. Nie kontaktował się z nami przez ostatnie siedem lat, a teraz nagle się odezwał. Czy je

Nadpłacona kwota alimentów

Omyłkowo wysłałem w tym miesiącu alimenty dla mojego dziecka dwa razy po 800 zł (kwota alimentów to właśnie 800 zł) i nie mogę odzyskać od byłej żony nadpłaty. Czy w związku z tym mogę po prostu nie wpłacać alimentów w przyszłym miesiącu, traktując nadpłaconą kwotę jako alimenty na ten właśnie miesi

Uchylenie obowiązku alimentacyjnego

Mam zobowiązanie alimentacyjne wobec syna, które windykuje komornik z mojej renty inwalidzkiej. Syn ma 21 lat. Podobno już się nie uczy i pracuje za granicą. Czy mogę uchylić się od obowiązku alimentacyjnego?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »