Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Samochód zakupiony na firmę a likwidacja działalności

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 06.12.2010

Pół roku temu zlikwidowałam własną działalność gospodarczą. Wcześniej kupiłam samochód na raty z dwuletnią spłatą. Był on środkiem trwałym, amortyzowany. Za dwa miesiące płacę ostatnią ratę za auto. Co będzie z samochodem? Czy stanie się moją własnością? Czy mogę go sprzedać? Co z podatkiem VAT?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Samochód po spłacie kredytu staje się Pani własnością.

 

Oczywiście może Pani go sprzedać, proszę jednak pamiętać, że zgodnie z przepisami art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z działalności gospodarczej jest przychód z odpłatnego zbycia środków trwałych (nawet jeśli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej), gdy między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

 

Oczywiste zatem jest, że po zakończeniu działalności przychód ze sprzedaży środka trwałego będzie przychodem z działalności gospodarczej, jeśli tylko sprzedaż będzie miała miejsce przed upływem 6 lat od zakończenia działalności.

 

Oczywiście możliwa jest i darowizna – wtedy wspomniany przychód nie powstaje, gdyż nie występuje odpłatne zbycie.

 

Co do podatku VAT: likwidując działalność, obowiązana Pani była sporządzić remanent likwidacyjny i opodatkować go podatkiem VAT, bowiem opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku m.in. zaprzestania przez osobę fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Powyższe stosuje się do towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Przedmiotowy samochód winien być ujęty w takim remanencie likwidacyjnym.

 

Na szczęście, dostawa towarów dokonywana przez osoby fizyczne, które zaprzestały prowadzenia działalności gospodarczej, której przedmiotem są towary objęte spisem z natury, podlega zwolnieniu od podatku VAT przez okres 12 miesięcy od dnia zaprzestania wykonywania czynności opodatkowywać – oczywiście pod warunkiem rozliczenia podatku od towarów objętych spisem z natury.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 - trzy =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Kredyt samochodowy i zabezpieczenie pojazdu

Mam auto firmowe kupione na kredyt samochodowy. Bank jest wpisany w dowód rejestracyjny jako współwłaściciel. Prokurator postawił mi zarzuty w związku z przestępstwem, zajął przedmiotowy pojazd. W związku z sankcjami nie mogę dalej prowadzić swojej firmy i mam kłopoty finansowe. Tym samym przestałem spłacać raty za samochód, który i tak jest nie w moich rękach. Jak negocjować z bankiem przyszłe warunki spłaty? Boję się zajęć komorniczych, a na samochodzie mi już właściwie nie zależy. Czy wystarczy zabezpieczenie pojazdu przez bank?

Co zrobić z towarem po likwidacji sklepu?

Wśród kilku prowadzonych przez naszą firmę punktów handlowych był również sklep odzieżowy, który zmuszeni byliśmy zamknąć w 2007 r. Jednak towary nadal zalęgają w naszym magazynie. Nie zostały zrobione do dzisiaj odpisy aktualizacyjne ani remanent likwidacyjny. Dzisiaj pojawił się klient, który chciałby od nas odkupić te towary po cenie niższej od naszych cen zakupu. Czy będziemy musieli oddać do urzędu skarbowego VAT od różnicy podatku VAT naliczonego przy zakupie a tym uzyskanym przy sprzedaży? Co zrobić z towarem po likwidacji sklepu

Handel samochodami ciężarowymi a podatki

Czy w przypadku handlu samochodami ciężarowymi (samochód traktowany jest jako towar handlowy, nie służy do transportu oraz nie porusza się) obowiązuje podatek od środków transportowych i należy go uiszczać?

Czy urząd skarbowy ma prawo przesyłać moje dane osobowe innej firmie powiadamiając o zadłużeniu w podatku VAT?

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Czy w świetle przepisów RODO urząd skarbowy ma prawo przesyłać moje dane osobowe – PESEL, adres, regon firmy, NIP – na adres innej firmy, powiadamiając ją o moim zadłużeniu w podatku VAT? Byłem wykonawcą zlecenia powierzonego mi przez tę firmę.

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »