Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Samochód zakupiony na firmę a likwidacja działalności

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 06.12.2010

Pół roku temu zlikwidowałam własną działalność gospodarczą. Wcześniej kupiłam samochód na raty z dwuletnią spłatą. Był on środkiem trwałym, amortyzowany. Za dwa miesiące płacę ostatnią ratę za auto. Co będzie z samochodem? Czy stanie się moją własnością? Czy mogę go sprzedać? Co z podatkiem VAT?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Samochód po spłacie kredytu staje się Pani własnością.

 

Oczywiście może Pani go sprzedać, proszę jednak pamiętać, że zgodnie z przepisami art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z działalności gospodarczej jest przychód z odpłatnego zbycia środków trwałych (nawet jeśli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej), gdy między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

 

Oczywiste zatem jest, że po zakończeniu działalności przychód ze sprzedaży środka trwałego będzie przychodem z działalności gospodarczej, jeśli tylko sprzedaż będzie miała miejsce przed upływem 6 lat od zakończenia działalności.

 

Oczywiście możliwa jest i darowizna – wtedy wspomniany przychód nie powstaje, gdyż nie występuje odpłatne zbycie.

 

Co do podatku VAT: likwidując działalność, obowiązana Pani była sporządzić remanent likwidacyjny i opodatkować go podatkiem VAT, bowiem opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku m.in. zaprzestania przez osobę fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Powyższe stosuje się do towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Przedmiotowy samochód winien być ujęty w takim remanencie likwidacyjnym.

 

Na szczęście, dostawa towarów dokonywana przez osoby fizyczne, które zaprzestały prowadzenia działalności gospodarczej, której przedmiotem są towary objęte spisem z natury, podlega zwolnieniu od podatku VAT przez okres 12 miesięcy od dnia zaprzestania wykonywania czynności opodatkowywać – oczywiście pod warunkiem rozliczenia podatku od towarów objętych spisem z natury.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 4 - V =

»Podobne materiały

Kredyt samochodowy i zabezpieczenie pojazdu

Mam auto firmowe kupione na kredyt samochodowy. Bank jest wpisany w dowód rejestracyjny jako współwłaściciel. Prokurator postawił mi zarzuty w związku z przestępstwem, zajął przedmiotowy pojazd. W związku z sankcjami nie mogę dalej prowadzić swojej firmy i mam kłopoty finansowe. Tym samym przestałem

 

Co zrobić z towarem po likwidacji sklepu?

Wśród kilku prowadzonych przez naszą firmę punktów handlowych był również sklep odzieżowy, który zmuszeni byliśmy zamknąć w 2007 r. Jednak towary nadal zalęgają w naszym magazynie. Nie zostały zrobione do dzisiaj odpisy aktualizacyjne ani remanent likwidacyjny. Dzisiaj pojawił się klient, który chci

 

Handel samochodami ciężarowymi a podatki

Czy w przypadku handlu samochodami ciężarowymi (samochód traktowany jest jako towar handlowy, nie służy do transportu oraz nie porusza się) obowiązuje podatek od środków transportowych i należy go uiszczać?

 

Czy urząd skarbowy ma prawo przesyłać moje dane osobowe innej firmie powiadamiając o zadłużeniu w podatku VAT?

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Czy w świetle przepisów RODO urząd skarbowy ma prawo przesyłać moje dane osobowe – PESEL, adres, regon firmy, NIP – na adres innej firmy, powiadamiając ją o moim zadłużeniu w podatku VAT? Byłem wykonawcą zlecenia powierzonego mi przez t

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »