Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Samochód z kratką po likwidacji firmy

Autor: Elżbieta Jędruczyk • Opublikowane: 30.06.2011

Likwiduję moją firmę. W jej skład wchodzi samochód z kratką, który chciałbym zatrzymać dla siebie. Zakupiłem go w roku 2001, wpisałem do ewidencji środków trwałych; jest całkowicie zamortyzowany. Czy mogę uniknąć płacenia podatku VAT? Jeśli nie – co zrobić, by był jak najniższy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Kwestię opodatkowania podatkiem VAT w sytuacji likwidacji działalności gospodarczej reguluje rozdział 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm). Zgodnie z art. 14 ust. 1 i 4 ustawy w chwili zaprzestania wykonywania czynności opodatkowanych opodatkowaniu podlegają towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy, jeżeli w stosunku do nich przysługiwało podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

 

W związku z powyższym decydujący jest tu fakt, czy przy nabyciu przysługiwało Panu prawo do odliczenia podatku VAT. Jeżeli nie – przekazanie samochodu na cele prywatne po zakończeniu działalności nie podlega opodatkowaniu.

 

Jeżeli takie odliczenie Panu przysługiwało – ma Pan obowiązek ująć wartość samochodu w remanencie likwidacyjnym oraz odprowadzić podatek VAT.

 

Dla obliczenia wartości obciążenia podatkowego kluczowe znaczenie będzie miała tu kwestia wyceny. Remanent likwidacyjny wycenia się zgodnie z art. 29 ust. 10 ustawy, według którego podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia – koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy tych towarów. Za moment dostawy towarów uważa się tutaj nie moment nabycia, ale moment sporządzenia remanentu likwidacyjnego.

 

Oczywiste jest, że samochód z rocznika 2001 ma wartość znacznie niższą niż w momencie zakupu; dodatkowo przy wycenie należy uwzględnić, czy jest on w pełni sprawny. W efekcie – mimo że rzeczywiście ma Pan obowiązek odprowadzić podatek VAT do urzędu – nie będzie to kwota, którą odliczył Pan przy zakupie, a znacznie mniejsza.

 

Jeżeli oszacowana w ten sposób wartość podatku VAT nadal będzie się Panu wydawała za wysoka (nie mam możliwości ocenić wartości samochodu) – proszę pamiętać o możliwości zadawania dodatkowych pytań.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa minus cztery =

»Podobne materiały

Amortyzowany pojazd rolniczy będący częścią spadku – obowiązki podatkowe spadkobiercy

Mój mąż zmarł dwa miesiące temu, był rolnikiem. Prowadził gospodarstwo rolne rodziców. Miał też własne grunty rolne. Od 2006 r. był VAT-owcem, co miesiąc rozliczał się z urzędem skarbowym. W tym też roku poprzez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa mąż zakupił nowy ciągnik. Urząd skarbo

Zwrot różnicy VAT za materiały budowlane

Mieszkam i pracuję w Niemczech, mam tam rezydencję podatkową. Kupiłem jednak kilka miesięcy temu działkę w Polsce i rozpoczynam budowę domu. Chciałbym odzyskać różnicę podatku VAT od zakupionych materiałów. Jaki adres nabywcy powinien widnieć na fakturze (zamieszkania – niemiecki, czy inwestyc

Zakupy na Aliexpress bez opłacenia VAT-u i cła od przesyłek do pewnej wartości

Robiłam zakupy na Aliexpress, bazowałam na informacjach, że nie płaci się VAT-u i cła od przesyłek do pewnej wartości, ostatnio z prasy dowiedziałam się, że nieprawda. Nie wiem, co robić, nie chcę ponieść konsekwencji swojej niewiedzy, zamierzam pójść do urzędu skarbowego, złożyć czynny żal, podsumo

Likwidacja spółki cywilnej i rozliczenie zamortyzowanego budynku z urzędem skarbowym

Planujemy zlikwidować działalność w formie spółki cywilnej. W spółce jest dwóch wspólników, z czego jeden nie będzie prowadził żadnej innej działalności, a drugi wspólnik prowadzi działalność jako osoba fizyczna. W spółce jest budynek zakupiony przed kilkunastu laty, od którego odliczony był podatek

Wynajem pracowników z branży budowlanej a podatek VAT

Obecnie przy montażu naszych urządzeń korzystamy z firm montażowych, którzy są naszymi podwykonawcami. Firmy montażowe wystawiają nam faktury z odwrotnym obciążeniem za usługi zawarte w załączniku nr 14 ustawy VAT. Chcielibyśmy od jednego naszego dostawcy usług „wynająć pracowników” i zawrzeć z nim
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »